DOLAR31,1400% 0.12
EURO33,8443% 0.13
STERLIN39,5643% 0.18
FRANG35,4349% 0.25
ALTIN2.038,18% 0,30
BITCOIN1.754.6018.493

BALIKESİR KANLIDERE ŞEHİTLİĞİ İÇİN TEK YÜREK

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR KANLIDERE ŞEHİTLİĞİ İÇİN TEK YÜREK

Çanakkale Savaşı Destanı’nın yazıldığı Gelibolu’da yer alan, Balıkesirli onlarca şehidin de bulunduğu Kanlıdere Şehitliği; Büyükşehir Belediyesi ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı işbirliğinde yenilenecek.

Şehre, İstiklal Madalyası kazandırabilmek amacıyla tek yürek olan Balıkesir, şimdi de Kanlıdere Mevkii’nde şehit düşen Balıkesirli kahramanların adlarının yaşatılacağı Kanlıdere Şehitliği için güç birliği yaptı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi tüm partilerin oy birliği ile bu projeye onay verdi.
Çanakkale Savaşı Destanı’nın yazıldığı Gelibolu’da yer alan, Balıkesir ve ilçelerinden çok sayıda  şehidin kabrinin de bulunduğu Kanlıdere Şehitliği; Büyükşehir Belediyesi ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı işbirliğinde restore edilecek.

Mevcut halinde üzerinde herhangi bir yapının ya da işaretin bulunmadığı Kanlıdere Mevkiinde ecdada yakışacak bir şehitlik inşa etmek için Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile protokol imzalayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, hızlı bir şekilde proje çalışmalarını başlattı. Doğa ile uyumlu, milli ve dini imgelerin yer alacağı “şehitlik ihya projesi” ise Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nca hazırlandı.

ÜSTÜN MÜCADELE RUHUNU SİMGELEŞTİRECEK

Bilgilendirme duvarından yürüyüş yollarına, şehitlik anıtından mezar taşlarına kadar her detayın üzerinde titizlikle durulduğu projeyle; şehitlerin vatan savunması için vermiş oldukları üstün mücadele ruhu ve dik duruşları ile savaşın kazanılması, şehitlik anıtı ile sembolize edilerek kalıcı bir iz bırakılması hedefleniyor. Şehitlerin, toprak üstünde betimlenmesi amacıyla simgesel mezar taşlarının kullanılacağı projede ayrıca şehitlerin kimlikleri de hazırlanacak bilgilendirme duvarında ayrı ayrı yer alacak.

BALIKESİR TEK YÜREK ÇANAKKALE’DE

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yasin Sağay ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından imzalanan protokol törenine tüm partilerden ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, Kanlıdere Şehitliği’nin yapılması için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Başkanvekili Sağay “Kanlıdere Mevkiinde bir şehitlik yapılması kahraman ecdadın torunları olarak boynumuzun borcudur. İşte bu bilinçle bugün Balıkesir olarak tek ses tek nefes buradayız. Protokolümüzü imzaladık, en kısa sürede çalışmaları başlatacak şanlı tarihimize ve ecdadımıza yakışan bir projeyi hayata geçireceğiz. Emeği geçen başta Başkanım Yücel Yılmaz olmak üzere herkese yürekten teşekkür ediyorum. Kanlıdere Şehitliğimizin açılışını da hep birlikte gerçekleştirmeyi diliyor; vatanın bölünmez bütünlüğünü ve Türk Milleti’nin huzuru ve güvenliğini sağlamak için hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi. (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP