DOLAR28,8560% -0.26
EURO31,5496% -0.7
STERLIN36,4991% -0.65
FRANG32,9482% -0.48
ALTIN1.889,72% -0,61
BITCOIN1.091.021-1.278

BALIKESİR İL HALK KÜTÜPHANESİ

Yayınlanma Tarihi :
BALIKESİR İL HALK KÜTÜPHANESİ

Bilim ve sanat, demokratik rejimlerde ülkelerin kalkınmasına yön verir.
Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye Cumhuriyeti bilgi ve beceriye önem vermiştir.
Yetişmiş; ülkesine hizmet etmiş, kültür, sanat ve bilim adamları çeşitli vesilelerle onurlandırılmıştır
Onların bilgi birikimlerine ve tecrübelerine gerektikçe başvurulmuştur.
Günümüzde bu gelenek ve takdir etme bilinci, bu kavramların önemini kavramış yöneticiler tarafından devam ettirilmektedir.
Ancak enformasyon teknikleri geliştikçe ve bilgiye ulaşım kolaylaştıkça yaşayan insan hazineleri ve kütüphaneler ihmal edilmeye başlanmıştır.
Balıkesir İl Halk Kütüphanesi, paha biçilmez nadide eserler koleksiyonuna sahiptir.
Bu kıymetli eserler, Balıkesir’de uzun yıllar kütüphane müdürlüğü yapan Sayın Ercan Tığ’ın titiz çalışmaları sayesinde günümüze kadar muhafaza edilmiştir.
Dile kolay o denemde binlerce kitap, beş defa başka hizmet binalarına taşınmıştır.
Görevli olduğum dönemde Türkiye’nin en temiz, disiplinli ve sistemli kütüphanesi Ercan Bey’in ve mesai arkadaşlarının sayesinde Balıkesir İl Halk Kütüphanesi idi.

***

Şimdi de Kütüphane Müdürü Orhan Onocak aynı titizlikte kütüphane hizmetlerini sürdürmektedir.
Uzun yıllardır ödenek yokluğu bahane edilerek ihmal edilen kütüphane binasının bu dönemde yapılmasına başlanması sevindirici bir haberdir.
Görevli olduğum dönemde gerek Ercan Bey’in gerekse bizlerin girişimleri netice vermemişti. Dönemin mahalli siyasî iradesi Balıkesir kütüphanesinde bulunan bilgi hazinelerini ve yazma eserlerin kıymetini idrak edecek noktada
değildi.
Konuyu Vali Sayın Utku Acun’a açtığımızda mahalli imkânları ve bakanlığımızı harekete geçirerek yazma eserleri koruma altına alınmış daha sonra da ayrı bir müdürlük haline getirilmiştir.
Müdürlükçe çıkarttığımız kitap isim listeleri, sayesinde bilim ve kültür adamları bu kitaplardan zahmetsizce faydalanıyorlar.
Bilgi toplumuna dayalı üretken olmanın yolu okumaktan, okuma imkânlarını sağlayan kütüphanelere önem vermekten geçmektedir.
Bireyler ve milletler gücünü erişilebilen, okunabilen değerli kitaplardan kazanmaktadır. Gelişmenin çağı aşmanın tek yolu kuşkusuz insanı donatan, var eden kitaplardır
Balıkesir Halk kütüphanesinde Raunt akıllı çalışma sistemi ile üniversiteye hazırlanan öğrencilere ücretsiz binlerce soru ve cevaplarıyla hizmet vermektedir.
Bu sistemin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl kültür ve Turizm Müdürlüğü kanalıyla ilgili öğrencilere duyurulması gerekmektedir.
Yerel yöneticilerin ise bu tür gelişmelerden haberdar olması ve halkı bilinçlendirmesi, basın bildirileriyle yaygınlık kazandırmaları ilin arşiv tarihi açısından önemlidir.
Geçmişteki ilin kültür hayatı çalışmalarını destekleyen ildeki yöneticilerin kütüphanelere büyük önem verdiklerini, çeşitli etkinliklere katıldıklarını ve bu kurumları ziyaret ettiklerini ilin gazete arşivlerinde görmekteyiz.

YORUM YAP