“İLK KEZ BİR ŞEHRİN GASTRONOMİ HARİTASI ÇIKARILDI”

Yayınlanma Tarihi :
“İLK KEZ BİR ŞEHRİN GASTRONOMİ HARİTASI ÇIKARILDI”

Balıkesir Ticaret Odası’nın sponsorluğunda,  Şef Ömür Akkor’un Balıkesir’in eşsiz lezzetlerini kendi çizim ve fotoğrafları ile kaleme aldığı “Balıkesir Gastronomi Atlası”nın lansmanı İstanbul’da gerçekleştirildi.

BTO Başkanı Rahmi Kula, “Şef Ömür Akkor’un büyük ses getiren ‘Türkiye Gastronomi Atlası’  kitabından sonra ilk kez bir şehrin gastronomi haritasını çıkarması ve bunun da Balıkesir olması ilimizin gastronomi değerlerinin ve güçlü potansiyelinin bir göstergesidir.” dedi.

Beykoz Mihrabad Korusu’nda gerçekleştirilen tanıtıma Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte “Hayat Dolu Balıkesir” projesine büyük katkı veren Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ticaret Odası Meclis Başkanı Okan Telaşeli, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış ve Meclis Başkanı Ergin Birgül, Ticaret Borsası Başkanı  Ersin Erdoğmuş da katıldı.

Ömür Akkor, mutlaka yenilmesi gereken Havran keşkeği, 200 yıllık helvacıları, lokumcuları ve höşmerimleri, birbirinden lezzetli kahvaltılıkları, Ege’nin tüm gastronomi hazinelerini barındıran eşsiz Balıkesir lezzetlerini sokak sokak gezerek meraklıları için “Balıkesir Gastronomi Atlası”nda topladı.

“BALIKESİR’İN ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE TANITIMINI AMAÇLIYORUZ” 

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula; “Hayat Dolu Balıkesir projemiz ile ilimizin tanıtımına ve marka değerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu proje ile ilimizin turizm, sanayi, doğal kaynaklar ve ticari hayatına ilişkin yüksek potansiyelinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını amaçlıyoruz. Bu tanıtım ile birlikte ilimize yeni yatırımların gelmesi, turizm ve ticaretinin gelişmesi ile ekonomik büyümenin sağlanması en önemli hedefimiz. ” dedi.

“TÜRKİYE GASTRONOMİ ATLASI’NDAN SONRA BALIKESİR GASTRONOMİ ATLASI”

Kula sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışmalar  kapsamında, Şef Ömür Akkor’un büyük ses getiren ‘Türkiye Gastronomi Atlası’  kitabından sonra ilk kez bir şehrin gastronomi haritasını çıkarması ve bunun da Balıkesir olması ilimizin gastronomi değerlerinin ve güçlü potansiyelinin bir göstergesidir. Balıkesir Ticaret Odası’nın sponsorluğunda yoğun bir hazırlık sonrasında gerçekleştirilen Balıkesir Gastronomi Atlası’nın da en az Türkiye Gastronomi  Atlası kadar ses getireceğine ve ilimizin tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

“BU KİTAP BİR ÇOK İNSANIN TATİL PLANLARINI DEĞİŞTİRECEK”

Ramazan Bayramı öncesinde tüm seçkin  kitapevlerinde satışa sunulacak kitabın  bir çok insanın tatil planlarını Balıkesir’e yönelik olarak değiştireceğine inandığını söyleyen Kula, “İlimizin zengin doğası, turizm alternatifleri ve gastronomisinin tanıtılmasına büyük katkı sağlayacağına inandığımız çalışmamızın hayırlı olmasını diliyor, bu alanda en doğru insanlardan biri olduğuna inandığımız şefimiz Ömür Akkor’a gerek Balıkesir Gastronomi Atlası’nın hazırlanmasında gerekse Balıkesir’in tanıtımına verdiği büyük katkı nedeniyle teşekkür ediyorum.” dedi.

“GASTRONOMİ EN GÜÇLÜ TURİZM UNSURU”

Balıkesir Gastronomi Atlasının çok geniş kitlelere ulaşacak iyi bir tanıtım fırsatı oluşturacağını söyleyen Vali Şıldak, “Gastronomi ilimizin en güçlü turizm unsuru. Bu alanda yoğun bir atak başlattık. Büyükşehir Belediyemiz ve odalarımızla beraber rasyonel ve kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Gelip geçici, günü kurtaracak çalışmalar yerine sürdürülebilir ve gerçekçi adımlar atıyoruz. Sadece tanıtım da yapmıyoruz. Projeler üretiyor ve uygulamaya geçiriyoruz. Balıkesir’i güçlü bir turizm şehri haline getirmek için bunlar çok yerinde çalışmalar. Yol haritamızı belirledik, birlikte sağlam adımlarla ilerliyoruz.” diye konuştu. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP