“BALIKESİR DEVLET HASTANESİ İHALESİ NE OLDU”

Yayınlanma Tarihi :
“BALIKESİR DEVLET HASTANESİ İHALESİ NE OLDU”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde yıllardır tamamlanması beklenen Balıkesir Devlet Hastanesinin durumunu sordu. Yaklaşık 7 ay önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Sağlık Bakanlığı 2022 yılı bütçe görüşmelerinde konuyu gündeme getirerek hastanenin son durumunu soran Şahin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan hastane ihalesinin 2022 Mart ayında yapılacağını cevabını aldığını hatırlatarak, “Mayıs ayını ortalamış olmamıza rağmen, Balıkesir Devlet Hastanesi’nin ihalesine yönelik herhangi bir haber alamadık. Hasta, araç, yolcu garantili projelere kaynak bulan iktidar, vatandaşın şiddetle ihtiyaç duyduğu yatırımlara kaynak ayırmaktan imtina ediyor. Yıllardır konuyu takip ediyoruz  ancak anlaşılan o ki Balıkesir Devlet Hastanesi de yapımı iptal edilen hastaneler arasına girecek.” yorumunda bulundu.

İHALE MART AYINDA YAPILACAKTI !

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programında Balıkesir Devlet Hastanesi için proje tutarının %1,5’unun ayrıldığının altını çizen Şahin,  şu açıklamayı yaptı:

“Balıkesir Devlet Hastanesi son beş yılın yatırım programlarının hepsinde yer almasına rağmen, bugüne kadar bir çivi dahi çakılmamıştır. En son proje bedeli 531 milyon lira olarak, bu bedelden 2022 yılı için sadece %1,5 oranında bir bütçe ayrılmıştır. Balıkesirli hemşehrilerimizin bu hastaneye şiddetle ihtiyaçları olmasına rağmen, her geçen yıl ilerlemesi gereken süreç sekteye uğruyor. Balıkesirliler hastanenin temel atımını ve açılışını görmek isterken her yıl hayal kırıklığına uğramaya devam ediyorlar. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaklaşık 7 ay önce Mart ayında yapım ihalesinin gerçekleştirileceğine işaret etse de henüz buna dair bir girişim göremedik. Sağlık Bakanını ve bölgemizin iktidar Milletvekillerini hemşehrilerimizin taleplerine kulak vermeye ve  hastane inşaatının bir an önce tamamlanması için göreve davet ediyorum.”

10 DEVLET HASTANESİ İHALESİ İPTAL EDİLDİ SIRA BALIKESİR’DE Mİ 

“Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre son altı ay içerisinde Kars, Bingöl, Şırnak, Manisa, Konya, Kahramanmaraş, Adana, Aydın, Ordu ve İzmir gibi illerde yapılacak devlet hastanelerinin ihalelerinin bütçe yetersizliği gerçekçisiyle iptal edildiğini hatırlatan Şahin şunları söyledi:

“Kamunun öz kaynaklarıyla yapılacak olan devlet hastanelerinin ihaleleri yurdun dört bir yanında iptal edilerek,  Sağlık Bakanlığı tarafından birçok kentimiz hastanesiz bırakılıyor. Beş yıldır yatırım programında yer alan ve dört gözle beklediğimiz Balıkesir Devlet Hastanesi’nin akıbeti de en sonunda bütçe yetersizliği gerekçe gösterilerek iptal edilirse hiç şaşırmayacağız.”  (balikesir24saat.com)

YORUM YAP