DOLAR28,8560% -0.26
EURO31,5496% -0.7
STERLIN36,4991% -0.65
FRANG32,9482% -0.48
ALTIN1.889,72% -0,61
BITCOIN1.091.021-1.278

BALIKESİR COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE REKORA GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
BALIKESİR COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERDE REKORA GİDİYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balya Tereyağı ile Bükdere Küflü Deri Katık Peyniri için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurusunda bulundu.

26 COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNDEN 22’Sİ GIDA ÜRÜNÜ

Toplam 26 Coğrafi İşareti’nin 22’si gıda ürünü olan Balıkesir’in; Edremit, Burhaniye ve Ayvalık Zeytinyağları, Edremit Yeşil Çizik Zeytini, Balıkesir Höşmerim Tatlısı, Balıkesir Kuzu Eti, Savaştepe Mihaliç Kelle Peyniri, Manyas Kelle Peyniri, İvrindi Kelle Peyniri, Susurluk Ayranı, Susurluk Tostu, Göbel Kuzu Kokoreç/Balıkesir Kuzu Kokoreci, Kapıdağ Mor Soğanı, Avşa Ada Karası Üzümü, Havran Siyah İnciri, Ayvalık Lor Tatlısı, Ayvalık Sakızlı Kurabiyesi, Balıkesir Kaymaklısı, Manda Kaymağı, Yağlılar Basma Helvası, Savaştepe Sarıbeyler Seferberlik Çöreği, Manyas Kazak Fasulyesi, Balıkesir Pullusu, Gönen İğne Oyası, Yağcıbedir Halısı ile Marmara Mermeri ürünlerinde Coğrafi İşaret bulunuyor.

2 ÜRÜN İÇİN BAKANLIK ONAYI BEKLENİYOR

Coğrafi işaretli ürün sayısını arttırmayı hedefleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Bükdere Küflü Deri Katık Peyniri ile Balya Tereyağı için Türk Patent ve Marka Kurumu’na Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvuruları yaptı. Bakanlıklardaki işlemlerin devam ettiği bildirildi.

SIRADA 3 ÜRÜN DAHA VAR

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı aracılığıyla Balıkesir Düğün Çorbası, Savaştepe Kalemköy Üzümü, Balıkesir Tombul Bamya için de Coğrafi İşaret Tescili başvuru çalışmaları yapıldığı öğrenildi. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP