BAL-DEP’İN 8. ÇALIŞTAYI’NDAN FEDERASYON KARARI ÇIKTI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

12 Mayıs 2022 - 09:55

BAL-DEP’İN 8. ÇALIŞTAYI’NDAN FEDERASYON KARARI ÇIKTI

Son Güncelleme :

14 Temmuz 2019 - 19:37

BAL-DEP’İN 8. ÇALIŞTAYI’NDAN FEDERASYON KARARI ÇIKTI

BALIKESİRLİLER Dernekleri Platformu (BALDEP) 8. Çalıştay için Gönen’de buluştu. Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz’ın ev sahipliği yaptığı çalıştaya yaklaşık 20 derneğin temsilcisi katıldı. BALDEP Başkanı Sağıroğlu, derneğin siyaset üstü olduğunu vurgularken, “Biz Balıkesir için çalışıyoruz” dedi. Balıkesirliler Dernekleri Platformu Kurulu bundan sonraki çalışmalarını daha etkin ve daha aktif yapabilmesi için Federasyon olarak devam etme kararı aldı. 

Türkiye ve Avrupa’da faaliyet gösteren Balıkesirliler Derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları ve 3 yıldır ulusal alanda birlikte çalışmalar yaptığı Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen Termal Yıldız Oteli’nde gerçekleşen 8. Çalıştay’ın ilk günü Gönen Kaymakamı ve Belediye Başkanı’nı ziyaretle başladı. Çalıştayın ikinci bölümü Gönen Yıldız Oteli’nin salonunda yapıldı.

Yaklaşık 20 dernek temsilcisinin katıldığı 8.Çalıştay’da Genel Başkan Salih Sağıroğlu’nun yanı sıra toplantıya katılan CHP Milletvekili Ahmet Akın,Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz ve İl Başkanı Serkan Sarı da birer konuşma yaptılar. BALDEP Başkanı Salih Sağıroğlu’nun selamlama konuşması sonrası söz alan Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, toplantıya katılan dernek başkanlarına teşekkür ederek, oluşumun faaliyetlerine her zaman destek vereceklerini açıkladı.

‘BİZ BALIKESİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

BALDEP Genel Başkanı Salih Sağıroğlu ise yaptığı konuşmanın başında çalıştaya katılan dernek temsilcilerine ve davetlilere teşekkür etti. Sağıroğlu konuşmasında şunları söyledi:”Bu bizim 8. Çalıştayımız. Daha önce farklı ilçelerde çalışmalarımız oldu. Başkanlarımız, milletvekili Ahmet Akın bizi hiç yalnız bırakmadı. Bugün 20 dernek temsilcisi çalıştayımıza katılmakta. BALDEP üyesi olan 27 dernek başkanı, yöneticileri, üyeleri farklı siyasi görüşlere sahip,biz bunları biliyoruz. Yaklaşık üç yıldır platform olarak hareket ediyoruz. Hiç bir zaman kendi aramızda dahi siyasi görüşümüzü masaya yatırmadık. Çıkış noktamız siyaset üstü oldu. STK’ların asıl amacı siyaset üstü hareket etmesi, amaçları doğrultusunda çalışmasıdır. Biz Balıkesir için çalışıyor, Balıkesir için ne yapabiliriz diyerek gece gündüz kendi aramızda konuşuyoruz. Diyaloglar çok önemli. Son üç yıl içerisinde çok güzel projeler hayata geçirdik. Gelecekte de amacımız Balıkesir’e nasıl daha iyi katkı sağlayabiliriz olacak.”

“ÇOCUĞUMUN BALIKESİR’DE BÜYÜMESİNİ İSTİYORUM’

Daha sonra söz alan CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı,”Geçtiğimiz dönemlerde Havran’da yapılan çalıştayınıza da katılma fırsatı bulmuştum. Balıkesir, çok değerli ve kıymetli bir kent.Bu şehrin değerlerine hem geçmişine hemde geleceğine sahip çıkmak hepimizin görevi ve borcu.Dernekler olarak önemli çalışmalara imza attığınızı biz görüyor,biliyoruz. Biz üzerimize düşen ne varsa her zaman yardımcı ve destek olmaya hazırız.Kenti önemseyen,kenti için mücadele eden Balıkesir’e gönül vermiş olan herkese saygı duyuyoruz.Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Ortak paydamız Balıkesir ve Balıkesirlilik… Bu değerler üzerinden hareket etme bizleri çok daha ileri taşıyacaktır. Ben çocuğumun Balıkesir de büyümesini istiyorum. Kentimizin dünya şehirleriyle yarışan bir kent haline gelmesi için biz gücümüzün yettiği kadarıyla mücadele ediyoruz” dedi.

‘BALIKESİR LOBİCİLİKTE GERİDE’

Daha sonra söz alan ve Balıkesirliler Dernekler Platformu’nun kendisi için önemli olduğuna dikkat çeken Ahmet Akın şunları söyledi:

“Balıkesir nüfusunun üstünde tüm dünyada Balıkesir’in temsilini yapıyorsunuz. Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Biz birlik ve beraberlik içinde vatanımıza, bayrağımıza,ülkemizin değerlerine sonuna kadar sahip çıkan bir toplumuz. Balıkesir’in bütün platformlarda en üste koyarak lobiciliği çok iyi bir şekilde yaparak önde gitmemiz lazım.Balıkesir lobicilik konusunda maalesef geride kalmış durumda .Yapılan çalışmanın siyaset üstü bir kurum olması da ayrıca mutlu ediyor. Neredeyse her şeyin siyasallaştığı bir zamanda böyle kurum, platform, derneklerin siyaset üstü olması çok  önemli. Daha önceleri ifade ettiğim gibi,Balıkesir söz konusu olunca akan sular durur. Biz Balıkesirliyiz bununla da gurur duyuyoruz.Bu topraklarda doğduk,bu topraklarda büyüdük ve her Balıkesirli kardeşimizi kucaklamak ,büyütmek ve uzayan kolun bizden olması için mücadele etmek zorundayız. Milletvekili olarak burada bir kişiyim. Ama biz dokuz kardeşiz. Bunu üstüne basa basa söyleyeyim: 9 Milletvekiliyiz, lütfen kabul edin, ben 9 milletvekili adına buradayım. Kendileri değilse bile gönülleri burada bizlerle. Biz birlik, beraberlik içinde ne gerekiyorsa elimizi taşın altına koyacağız. İnsanlar sevgiyle birbirine yaklaşıyor. Balıkesirliyiz demenin gururunu yaşıyoruz. Balıkesir büyük bir nimet, her yerinde imkanlar fışkırıyor. Partizanlık yapmıyor, yapmayacağım da.Doğruların yanında olmaya devam edeceğim. Böyle yaptığım içinde her yere giriyorum. Birazdan buradan çıkıp Dursunbey’e gideceğim, AK Partili muhtarın düğününe katılacağım. Birbirimize kenetlenecek şekilde kollamamız lazım ki daha rahat büyüyebilelim. 9 milletvekili adına söz verebilirim. Her zaman hizmetinizdeyiz. Ortak hedef, ortak gaye Balıkesir olduğu için bunun partisi,siyaseti olmaz. Dernekler olarak yaptığınız büyük bir hizmet. Bu çalışmalarınız için milletvekili olarak sizlere tekrar teşekkür ediyorum”

FEDERASYON KARARI ALINDI

BALDEP’İN 8. Çalıştayı’nın ikinci bölümünde daha önce yapılan Bigadiç toplantısı sonrası yapılan görüşmeler, ziyaret ve projeler hakkında yönetim kurulu başkanı üyeleri bilgilendirdi. Tüzük değişikliği tartışıldı. Daha sonra kurucu ve katılımcı dernek temsilcileri teklif ve proje çalışmalarını dile getirme fırsatı bulurken, 2019 yılı dönemine ait çalışma planı üzerinde duruldu.
Balıkesirliler Dernekleri Platformu Kurulu bundan sonraki çalışmalarını daha etkin ve daha aktif yapabilmesi için Federasyon olarak devam etme kararı aldı. Başkan Sağıroğlu, ” Balıkesir’imize ve Balıkesirlilere hayırlı olsun” dedi. İbrahim ERGÜL/GÖNEN(balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.