“BAKANLIK VATANDAŞIN CANINI HİÇE SAYIYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 20:23

“BAKANLIK VATANDAŞIN CANINI HİÇE SAYIYOR”

“BAKANLIK VATANDAŞIN CANINI HİÇE SAYIYOR”
Son Güncelleme :

07 Kasım 2020 - 13:41

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, İzmir deprem felaketinden sonra “tarihin en büyük kentsel dönüşüme başladıklarını” duyuran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a “hukuka uyma çağrısı” yaptı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yüksek mahkemelerden ne Sayıştay’ı ne de Danıştay’ı dinlediğini öne süren  Ahmet Akın, “Geldiğimiz noktada bu hukuk tanımazlık acı kayıplara yol açabiliyor. Bu yıl Dünya üzerinde gerçekleşen depremlerde en çok can kaybı Türkiye’de olması canımız daha çok acıtıyor” dedi.

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, depreme karşı dayanıksız yapılar ile imar mevzuatına aykırı yapıların ve bunların bulunduğu alanların dönüşüm projelerini yapmakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sayıştay uyarılarını dikkate almayarak ve Danıştay kararlarını uygulamayarak kayıtsız kaldığını söyledi. “Deprem, Türkiye’nin gerçeği” diyen Ahmet Akın, şu açıklamayı yaptı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre 6.7 milyon riskli konut var. Bunların 1.5 milyonu acil dönüşmesi gerekenlerden oluşuyor. Peki Bakanlık ne yapıyor? Aslında Bakanlık ne yapmıyor? Bakanlık, kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere oluşturulan ve 2019’da 4.4 milyar lira büyüklüğe ulaşan Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’nın amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını bile kontrol edemiyor. Bunu, Sayıştay söylüyor.Sayıştay bunu şimdi de söylemiyor. Son birkaç yıldır denetim raporlarında bunu söylüyor. Bu hesabın amacı, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşam çevrelerini teşkil etmek üzere Bakanlık tarafından yürütülen faaliyetlere mali kaynak sağlamaktır. İşte Bakanlık bu hesabı yönetemiyor.  Kontrol edemiyor”

“SAYIŞTAYI DA DANIŞTAYI DA DİNLEMİYORLAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Danıştay kararını da uygulamayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vatandaşın canını hiçe saydığını iddia etti. Danıştay’ın 2019’da verdiği bir kararla ‘Yapı Denetimi Hakkında Kanun’a tabi yapılarda, kuruluşun ilgili denetçi mimar ve mühendislerince bundan sonra sadece projelerin değil, aynı zamanda zemin ve temel etütlerinin de denetlenerek raporlara uygunluk görüşü vermeleri gerektiğine’ hükmettiğini hatırlatan Ahmet Akın, Bakanlığı bu karara uymadığını ve bugüne kadar bir düzenleme yapmadığını ifade etti. Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Danıştay kararı açık. Denetçi mimar ve mühendislerince bundan sonra sadece projelerin değil, aynı zamanda zemin ve temel etütlerinin de denetlenerek raporlara uygunluk görüşü vermeleri gerekiyor. Bakanlık bunu yönetmeliğe uyarlamıyor. Sonuç zemin etütlerinin denetlenmemiş ile ortaya çıkan yıkımlar olabiliyor. Devletin Bakanlığı hukuku tanımıyor. Hukukun denetimlerine göre hareket etmiyor. Geldiğimiz noktada bu hukuk tanımazlık acı kayıplara yol açabiliyor. Bu yıl Dünya üzerinde gerçekleşen depremlerde en çok can kaybı Türkiye’de olması canımız daha çok acıtıyor. O nedenle, elinizi vicdanınıza koyun ve görevinizi yapın!” (balikesir24saat.com) 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.