AYVALIK’TA ÇEVRE FELAKETİ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

25 Ekim 2021 - 00:56

AYVALIK’TA ÇEVRE FELAKETİ

AYVALIK’TA ÇEVRE FELAKETİ
Son Güncelleme :

16 Aralık 2020 - 11:25

Ayvalık’ta korkulan oldu, Doğuş Prina fabrikasının havuz duvarı yıkıldı. Etrafa tonlarca zeytin karasuyu aktı, derelerdeki temiz su kirlendi.

Uzun zamandır kentin gündemini olumsuz olarak etkileyen ve kapatılması istenen Doğuş Prina fabrikasında, korkulan çevre felaketi gerçekleşti. Fabrikada bulunan karasu havuzunun duvarı yıkıldı. Karasular etrafa sel olup akarken çevreye ağır bir koku yayıldı. Belediye zabıta ekipleri ve İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı konuyla ilgili tutanak tutup savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.  Büyük bir doğa tahribatı yaratan olaya çevrecilerden de büyük tepki geldi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden ve kentte olumsuz hava kirliliği yaratan Doğuş Prina fabrikası hakkında geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayvalık’tan yükselen feryatlara tepkisiz kalmamıştı. Bakanlık altı ay süreyle kentin çeşitli noktalarında ölçüm ve analizler yapmak üzere “Hava Kalitesi Ölçüm Aracı”nı kentte görevlendirmişti.

Ayvalık’ın temiz havasının prina işleyen bu tesisten salınan duman ya da buharın özellikle kış aylarında bazı gecelerde kentin havasını solunamaz hale getirdiğini ve gittikçe büyüyen bir yaraya dönüşmekte olduğunu vurgulayan Başkan Ergin, “Ölçüm aracı altı ay süreyle ölçümler yaptı. Hem yaz hem de kış mevsiminin girişine kadar süren  ölçümler sonucunda bakanlık bir sonuca varacak. Bizim arzumuz fabrikanın gerekli önlemleri alması, güçlü bir duman filtresi kullanması, ayrıca atık suları içilecek düzeyde arıtması. Kimse kente hizmet veren bir tesisin kapısına kilit vurulmasını istemez. Altı ay sonra ölçüm sonuçları ortaya çıkacak. Fabrika yetkililerinin de ölçüm sonuçlarına saygı göstererek gerekli önlemlerini almasını bekliyoruz” demişti. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
bayram ali marul 17 Aralık 2020 / 00:01 Cevapla

bakın arkadaşlar.nikita deresi çedvresinde dogayı korumak için en fazla çaba harcayan firma doguş.örn.az ilerisinde gediz mandra atık suyu dereye verdigi için üretim izni iptal edilmişti .hemen yeni firmaya belediye başkanınız çevre görüsü izni almadan üretim izni yani gsm ruhsatı verdi.ne karşılıgında verdigini anlayamadım.başkanınıza meydan okuyorum.basın önünde kirli ahlaksız ruhsat işlemini savunabilecekse pandemi kurulu yetkilerini nasıl kötüye kulandıgını ithammıma verecek cevabı varsa beni ve başkanı çagırın halkın basının önünde kirli ilişkilerni belgeliyecegim.buyrun başkan elintemizse gel.ayvalık kirli ilişkiler kurban edlmesin .

Hüseyin Alkan 17 Aralık 2020 / 09:43 Cevapla

Sanayiye ve sanayileşmeye elbette karşı değiliz.Servet düşmanlığı hiç yapmıyoruz.Elbette ülkemizde,ilçemizde yatırımlar olsun.Ama bu yatırımlar kurallara uymalı,bizleri ezmek,sömürmek, sağlığımızı tehlikeye atmak,çevreye ve doğaya zarar verici bir nitelik taşımamalı.Bu konuda gerekli bütün önlemleri almalı.
Ben bu siyasi iktidarın halktan yana bir karar alacağına inanmıyorum.Hava ölçüm araçlarını gönderdi,sonuç sıfır.Nikita deresi uzun yıllardan beri çevrede yaşayanların sağlığını tehtit ediyor ve turizme zarar veriyor.Kimin umrunda.
Geçen cuma gününden beri bir kepçe ile bir ,iki kamyon dere kenarındaki sağlıkları temizlemekle işe başladı.Biz derenin ıslahını bekliyoruz .Dereyi kirleten sanayi kuruluşlarının denetlenmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz.Bakalım bu isteklerimiz ne zaman gerçekleşecek.
Saygılarımla çalışma yapanlara şimdiden başarı ve kolaylıklar diliyorum.

Gülsen Tolu 18 Aralık 2020 / 09:52 Cevapla

Doğaya acımayıp katleden ,kirletenleri Rabbim de acımaz.Doğa nasılnasılçekişiyorsa sizde öle m eyin çekin inş