DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.627.8251.052

AYVALIK’IN ÜNLÜ LOR TATLISI ARTIK BİR MARKA

Yayınlanma Tarihi :
AYVALIK’IN ÜNLÜ LOR TATLISI ARTIK BİR MARKA

Ayvalık Belediyesinin ilçenin ünlü tatlarından lor tatlısıyla ilgili  yaptığı coğrafi işaret başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kabul edilip,  onaylandı.  

Daha önceki yıllarda Ayvalık zeytinyağının coğrafi işaret aldığını anımsatan  Belediye Başkanı Mesut Ergin, “ Ünü neredeyse ülke sınırlarını aşan lor tatlımız da bundan böyle coğrafi işaretli. Ayvalık’a gelen yerli ve yabancı turistlerin keyifle tükettikleri hatta dönerken yakınlarına, damaklarını tatlandırsın diye hediye olarak götürdükleri bir ürünümüz lor tatlısı. Daha çok sakızlı dondurma ile tüketilen ve tadına doyum olmayan lor tatlımız artık bir marka. O kadar önemli bir marka ve tat ki, lor tatlısı, pastaneler başta olmak üzere restoranların önemli gelir kalemlerinden biri” dedi.

Ayvalık mutfağının, deniz ürünleri, zeytinyağlı yemekler ve Ayvalık tostundan ibaret olmadığını dile getiren Başkan Ergin, “Damak tatlarımızdan sakızlı kurabiye, simit ekmeği, Girit leblebisinin yanı sıra lor tatlısını yemeden tadına bakmadan dönmüyor kentimize gelen yerli ve yabancı konuklarımız. Lor tatlısı damak tadını bilenlerin büyük bir keyifle tükettikleri bir ürün” diye konuştu.

Ayvalık’a gelen ziyaretçilerin tadına bakmadan ilçeden ayrılmadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Konuklarımız memleketlerine dönerken de kilolarca satın alıp, sevdiklerine ve yakınlarına götürdükleri bu eşsiz tat, bölge ekonomisinin önemli kilometre taşlarından biri. Bu tatlıya her hafta Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan ilçemize gelip alışveriş yapan turistler de yoğun ilgi gösteriyor ve ülkelerine dönüşlerinde mutlaka götürüyor. Bu da Ayvalık ekonomisi için ciddi bir getiri sağlıyor” dedi. ( balikesir24saat.com)

YORUM YAP