AYVALIK SUSUZ KALDI, BAŞKAN BASKİ’DEN YATIRIM İSTEDİ

Yayınlanma Tarihi :
AYVALIK SUSUZ KALDI, BAŞKAN BASKİ’DEN YATIRIM İSTEDİ

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir Büyükşehir Meclisi toplantısında ilçede  yaz sezonunun başlamasıyla birlikte yaşanan su sıkıntısına dikkat çekerken, “Şu an ciddi anlamda BASKİ’nin Ayvalık’a yatırım yapması gerekiyor.” dedi.

Madra barajında da su olmadığına dikkat çeken Başkan Ergin, “İkinci bir baraj çözüm müdür? Ben teknik anlamda bir şey diyemem buna, ama farklı alternatif projeler sunmamız lazım.” dedi. Ergin gerekirse denizden içme suyu temin edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

“BASKİ’DEN CEVAP BEKLİYORUZ”

Ayvalık’ta ciddi bir su sıkıntısı yaşandığını  vurgulayan Başkan Ergin, yaşanan sıkıntının çeşitli nedenleri olduğunu söyledi. Ergin, “Su sıkıntısının bebeplerinden birisi sadece baraj değil onu da belirteyim. Baraj konusuna da değineceğim. Şu an ciddi anlamda BASKİ’nin Ayvalık’a yatırım yapması gerekiyor. Biliyorsunuz son yaptığımız BASKİ Genel Kurul toplantısında bir soru önergesi vermiştik hâlâ bunun cevabını bekliyoruz” dedi.

“KONUYU BAŞKAN YILMAZ’A DEFALARCA İLETTİM”

Geçtiğimiz günlerde BASKİ yetkilileriyle görüştüğünü söyleyen Ergin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a da yaşanan su sıkıntısını defalarca ilettiğini anımsattı.

“ÜRETİCİ YER ALTI SULARINA YÜKLENİYOR”

“Üç gündür Ayvalık’ta su yok” diyerek tepkisini dile getiren Başkan Ergin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an herhangi bir patlak da yok ama sıkıntı şu Ayvalık suyunu yer altı kaynaklarından temin eden bir ilçe, şu an yer altı suları kurumuş durumda, sebebi de Madra Barajı’nda su yok. Yeni bir baraj istiyoruz ama var olan barajda su yok. Madra Barajı’ndan üreticiye su verilemiyor. Ayvalık’taki üretici şu an yer altı sularına yükleniyor, bu durumda da içme suyu kuyuları kurumuş vaziyette”  

“GEREKİRSE DENİZDEN İÇME SUYU TEMİN ETMEMİZ LAZIM”

Turizm sezonu nedeniyle artan nüfusun da getirdiği aşırı kullanım nedeniyle Ayvalık’ta su olmadığını kaydeden  Başkan Mesut Ergin, “Ayvalık’ta su yok. Nüfus ciddi anlamda artmış durumda. İkinci bir baraj çözüm müdür? Ben teknik anlamda bir şey diyemem buna, ama farklı alternatif projeler sunmamız lazım. Üç yıl önceki bir BASKİ toplantısında şunu da söyledim. ‘Gerekirse denizden içme suyu temin etmemiz lazım.’ Ayvalık’ın suyu yirmi beş kilometre öteden geliyor. O suyu Ayvalık’a getirmenin ciddi bir enerji maliyeti var. O suyun Ayvalık’ta çeşmeden akıtılmasına kadar geçen süre ve enerjinin toplam maliyeti, bir de deniz suyundan ya da farklı yöntemlerle elde edilecek suyun toplam maliyeti hesaplanmalı üzerine çalışılmalı…” diye konuştu.  ( balikesir24saat.com)

YORUM YAP