DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN728.6540.416

AYVALIK HALKI 89 YILDIR ATATÜRK’ÜN YOLUNDA

Yayınlanma Tarihi :
AYVALIK HALKI 89 YILDIR ATATÜRK’ÜN YOLUNDA

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 89. yılı kutlandı.Atatürk’ün ilçeyi ziyaretinin ardından 89 yıl geçmesine rağmen Ayvalıklılar’ın  bu özel günü her geçen yıl sanki ilk kez yaşanılıyormuşçasına büyük bir coşkuyla, aynı duygularla kutladığını vurgulayan Başkan Ergin, “13 Nisan hepimiz için gurur günü. Ayvalıklılar Atatürk’e her yıl 13 Nisan’da gönülden bağlılığını gösteriyor. Bu duygu ve düşünce de Ayvalık halkının Atatürk’ün yolundan asla dönmeyeceğinin en önemi göstergesidir” dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 89’uncu yıl dönümü coşkuyla  kutlandı. Program, Ayvalık Karayolları 29’uncu Şube Şefliği bahçesinden başladı. Atatürk’ün ilçeye giriş yaptığı güzergah üzerinden Atatürk’ün dev posterleri ve  Türk bayrakları ile gerçekleştirilen yürüyüşe; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, gaziler ve şehit aileleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle öğrenciler katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Çelenk takdimleri ve vatandaşların Atatürk anıtına çiçek sunumunun ardından konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Atatürk’ün o günlerde yaptığı yurt gezileri kapsamında 13 Nisan 1934 tarihinde  Ayvalık’ı da  ziyaret ettiğini anımsattı.

“89 yıl önce Ayvalık’a gelip bu toprakları ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güzergâhından yürüyerek halkın karşısına gelmekten bugün de büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum. ” diyen Ergin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atamızın ilçemizi ziyaret etmesinin ardından 89 yıl geçmesine rağmen Ayvalıklılar bu özel günü her geçen yıl sanki ilk kez yaşanılıyormuşçasına büyük bir coşkuyla, aynı duygularla kutluyor. 13 Nisan hepimiz için gurur günü. Ayvalıklılar Atatürk’e her yıl 13 Nisan’da gönülden bağlılığını gösteriyor. Bu duygu ve düşünce de Ayvalık halkının Atatürk’ün yolundan asla dönmeyeceğinin en önemi göstergesi.

Mustafa Kemal Atatürk,  Kurtuluş Savaşı’ndan sonra, onurundan, ulus bilincinden ve çalışkanlığından başka her şeyini yitirmiş bir milletin kurtarıcısı olurken; içinde bulunduğu durumu düşünmeksizin, ‘Herkes ulusal görevini ve sorumluluğunu bilmeli, memleket meseleleri üzerinde o düşünceyle, düşünüp çalışmayı görev edinmelidir.’  diyerek sorumluluk bilinci ve çalışmanın mecburiyetini yol olarak gösterdi.

“TÜRK MİLLETİNİ AYAĞA KALDIRDI”

Atatürk, bir milleti yok olmaktan kurtarmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurduktan sonra, yaşamı elverdiği sürece, Türk milletini her anlamda ayağa kaldırdı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk; 1938 de yaşamı sona erene kadar vatanımız adına; o kadar çok şey yapmıştır ki; bunların bir kaçından söz etmeden geçmek istemiyorum.

-Savaşın maddi manevi tahrip ettiği bir milleti uyandırırken, Cumhuriyeti kurmuş yönetim şeklimize demokrasi getirmiş, eğitim sisteminde Latin alfabesine geçerek kültür seviyesinin artışını sağlamış.

-Kadınlara seçme seçilme hakkını dünyada ilk veren ülke olma önceliğini almış, kılık kıyafet düzenlemeleriyle sosyal çağdaş bir toplumun dizaynını sağlamış, laikliği getirerek din ve devlet işlerini birbirinden ayırmış ve yeni Türk toplumunu çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için elinden geleni yapmıştır.

Büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk, tüm bunları yaşama geçirirken, bir toplumun sosyo-kültürel yapısından, eğitimine, yönetiminden, kadınlarına kadar her anlamda yenilik ve düzenleme yapmış, savaştan çıkmış bir milletin ekonomik yapılanmasını da sağlamıştır.

Her şeyi dışarıdan almak zorunda olan ve hiçbir üretim kalemi olmayan bir devletten kısa zamanda, elektrik santrali, çelik, basma, kağıt ve şeker üreten 46 fabrikayı kurarak hem dışarıya olan bağımlılığı en aza indirgemiş hem de istihdam olanakları sağlamış. Yüce Atamız, 15 yıl içerisinde kömürde yüzde 100, kromda yüzde 600, diğer madenlerde yüzde 200 artışı sağlamış, demir üretimi sıfırdan 180 bin tona çıkmış, şeker üretimi 200 misli artmıştır ve bir memleketin ekonomik anlamda yeniden dirilmesini sağlamıştır.

Atatürk’ün Türkiye’si hiç dış borç almadan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan borçlarını son kuruşuna kadar ödeyerek kendi kaynaklarını kullanmayı başardı. Denk bütçeye dayalı ve enflasyonsuz kalkınma sonunda milli gelir artışı en üst seviyelere çıktı. Ekmeğimizi kendi unumuzdan yoğurduk. Şekerimizi kendi pancarımızdan aldık. Basmamızı kendi pamuğumuzdan dokuduk. Sanayi istatistiklerine göre, 1923’e kadar ülke genelindeki irili ufaklı tüm sanayi kuruluşlarının sayısı 386 idi. 1923-1933 arasında bu sayı 1087’ye yükseldi.”

“KENDİNİZ İÇİN DEĞİL MİLLET İÇİN ELBİRLİĞİYLE ÇALIŞINIZ.”

“Hem siyasi hem askeri deha olan Mustafa Kemal Atatürk ekonomik kalkınmayı da sağlarken; bir konuşmasında da; ‘Kendiniz için değil millet için elbirliğiyle çalışınız. Çalışmaların en yükseği budur.’ sözlerini buradan tekrar Ayvalıklı hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum.

Dört yıldır, Ayvalık için halkımızla, el birliğiyle kentimizi yönetmenin gurunu yaşıyorum. Bugün de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’ımıza giriş yaptığı yolda yürüyerek vatandaşlarımızın karşınızda konuşma şerefine dördüncü kez erişmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

O gün için şartlar ne kadar sıkıntılı ise üstesinden gelmeyi başarmış Atamızın sadece yürüdüğü yolun değil; memleket için izlediği yolunda ardından giderek; ne kadar çalışmamız gerekiyorsa; memleketimiz, halkımız, Ayvalık’ımız için ve Atatürk’e verdiğimiz sözler gereği; elimizden ne geliyorsa sonuna kadar çalışacağız.  Her zaman Atatürk’ün izinde olacağız.”

YORUM YAP