Yayınlanma Tarihi :

AYLARDAN ZEYTİN HASADI

AYLARDAN ZEYTİN HASADI

Ülkemizin doğusundan batısına her bölgesinin, yöresel ürünleri ile çeşitlenen zengin bir kahvaltı kültürü var. Bu çeşitlilik içinde meyvesi, yağlık ve sofralık olarak işlenebilen, işleme sonucu oluşan yan ürünleri değerlendirilebilen, mineral ve vitamin deposu olan zeytin, önemli bir tarım ürünü olarak bir başka süsler sofraları.

Çeşidine göre zamanında hasat edilen ve yapılış tekniklerine göre lezzetlendirilen zeytin, sağlığımız için şifa deposu olan kültürel bir mirasımız. Ölmez ağacın meyvesinden elde edilen yağı ise asırlardır yemeklerimizin lezzetine lezzet katmakta.

Zeytin, faydalarını herkesin bildiği, dünyanın birçok ülkesinde de yetişen ve ekonomik değeri en yüksek tarım ürünlerimizden birisi. İklim koşulları ve coğrafi özellikler bakımından zeytincilik için oldukça elverişli olan ülkemiz, bu yıl zeytinyağı üretiminde dünya ikincisi oldu.

Edremit körfezinde yer alan Gömeç ilçemiz ise nicelik, nitelik, tarihsel ve kültürel değeri olan iki milyona yakın zeytin ağacına sahip. Ülkemizin önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan ilçe topraklarının %70’i tarım arazisi ve bu toprakların da %95’inden fazlası zeytinlik.

Ve şimdi hasat zamanı…

Şu sıralar bölgemize yolunuz düşerse hemen her yerde zeytin hasadına ve yüzlerce kadının hatta çocukların sabahtan akşama kadar dallarından silkelenen zeytinleri tek tek topladığına şahit olursunuz. Bu arada erkekler çalışmıyor sanılmasın onlar da kontrolü güç olan aletlerle zeytinlerin silkelenme işini yapıyorlar.

Geçtiğimiz hafta ilçemizde gerçekleştirilen sempozyum etkinliklerinden birisi de zeytinyağı tadımı idi. İşin uzmanları, zeytin yağı kalitesinin belirlenmesinde teknik parametrelerin yanı sıra duyusal ve görsel analizlerle değerlendirilen tat, koku gibi parametrelerinde zeytin meyvesinin yetiştiği bölgeye özgü farklılıklar gösterdiğini belirttiler.

Şirin ilçemiz Gömeç’in zeytinyağının ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanması da bölge zeytinimizin kendine has özelliklerinden kaynaklanıyor.

Ancak Gömeç’te de ülkenin birçok yerinde olduğu gibi aldığı göç ile birlikte artan nüfus karşısında hızlı bir betonlaşma yaşanıyor ve bu durumdan ne yazık ki zeytinlikleri de nasibini alıyor.

Gömeç Zeytinciler Derneği’nin, zeytin ağaçlarının korunması ve sürdürülebilirliği adına tüm körfez bölgesinde yürüttükleri çalışmalar, yine sempozyumda edindiğimiz bilgiler arasındaydı. Bu çalışmalar kapsamında sahte yağ üretimi ile de mücadele eden dernek, hem üreticinin korunması hem de düzenledikleri tadımcılık etkinlikleri ile halkın kaliteli zeytinyağı hakkında bilinçlenmesi için çaba sarf ediyor.

Zeytin yaşam demektir…

Zira insanlık kadar eski bir geçmişe sahip, büyümesi yavaş ancak ömrü uzun olan ve asırlardır insanlığa sağlıklı besin olarak hizmet eden bu ölmez ağaçlar, insan eliyle yok edilmeyi hak etmiyor.

 

Kaynak : Demet TOK

YORUM YAP

muharrem kaynak 7 Kasım 2023 / 12:21 Yanıtla

Sn. Demet TOK “Aylardan Zeytin Hasadı” başlıklı yazınızdan dolay sizi kutluyorum. Güzel yurdumuzun bereketli ve verimli topraklarında yaşadığımız her gün ve ayın ayrı bir özelliği ve güzelliği var. Dediğiniz gibi; BAĞ BOZUMU, ZEYTİN HASADI, EKİM ZAMANI, ZEMHERİ,KARAKIŞ, NEVRUZ, HIDRELLEZ, HARMAN KALDIRMA, BULGUR KAYNATMA, PEKMEZ KAYNATMA, KONSERVE YAPMA…vb. yöremize yakışır şekilde aylara isim verebiliriz. Hepsi dönen dünyamızın ve doğanın bereket ve nimetlerini bize bahşediyor. İşte yaşam bu. Kaleminize sağlık, kutluyorum.

    Demet Tok 7 Aralık 2023 / 09:57 Yanıtla

    İlginiz ve ek bilgileriniz için teşekkür ederim Muharrem Bey. Sevgiler