Yayınlanma Tarihi :

ATATÜRK’ÜN BANDIRMA’YA GELİŞİNİN 97. YILI KUTLANDI

ATATÜRK’ÜN BANDIRMA’YA GELİŞİNİN 97. YILI KUTLANDI

Cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin 97. Yılı törenlerle kutlandı. 

L İskele’de gerçekleştirilen ilk törende römorkör ile gelen öğrenciler Atatürk’ü temsil eden Türk Bayrağı’nı Kaymakam Engin Aksakal’a teslim etti.  Aksakal da “Asil Türk bayrağını onurla teslim alıyorum” diyerek, bayrağı öperek teslim aldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ise Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun törende yaptığı konuşmada “97 yıl önce yaşanılan heyecan ve coşkuyu bugünde aynı şekilde kalpten yaşıyoruz. İnkılaplarıyla yolumuzu aydınlatan, başkomutan, başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk‘ün Cumhuriyet kenti Bandırma’mıza gelişinin 97. yılı kutlu olsun.” dedi.

Törende öğrenciler şiirler okuyup, halk oyunu gösterisi yaptı. Kutlamalara  Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selahattin Akalp, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın,  İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural, siyasi partilerin Bandırma’daki temsilcileri, gaziler, askerler ve vatandaşlar katıldı.

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un Atatürk’ün Bandırma’ya gelişinin 97. yılı için yayınladığı mesaj şöyle:
“İlkeleriyle yolumuzu aydınlatan, gök gözlü, güneş saçlı, dev yürekli lider Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluşun ve kuruluşun kenti Bandırma’mıza gelişinin 97. Yılı kutlu olsun.
16 Mayıs 1919’da İstanbul açıklarından Millî Mücadele meşalesini yakmak üzere Samsun’a doğru yola çıkarken, Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında ona bu zorlu yolculuk da yol arkadaşlığı yapan Bandırma vapuru bir ulusun kaderinin değişmesine neden olmuştur. Böylelikle Bandırma’nın adı, milli mücadele döneminde çok özel bir yere yazılmıştır. Bir milletin umutları onun gözlerinde, ordumuzun mücadelesi onun yüreğindeydi. Milli birlik duygusu içinde büyük bir kararlılıkla sürdürülen mücadelemiz zaferle sonuçlandı. Kurtuluş Savaşı’mızın ardından yepyeni bir devlet yapısı kuruldu ve Türkiye Cumhuriyet’i Ata’mız tarafından bizlere armağan edildi.”

“Onun bizlere hediye ettiği bu yapıyı korumak, muasır medeniyetlerin üzerine çıkartmak hepimizin ortak görevidir. 8 Ekim 1925’de Ertuğrul yatı ile kadim şehrimiz Bandırma’ya gelen Atatürk büyük bir coşku ve heyecanla karşılandı. O anlamlı günde şehrimiz için söylediği; ‘Milletimiz çalışkandır. Bu fazileti taşıyan Bandırmalıların şehirlerini imar edeceklerinden, halen barut ve is kokan bu beldeyi mamur hale getireceklerinden asla şüphe duymuyorum.’  sözünü kendimize ilke edinerek 7’den 70’e herkesin mutlulukla ve gururla yaşadığı mamur bir Bandırma için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. “

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP