DOLAR28,8560% -0.26
EURO31,5496% -0.7
STERLIN36,4991% -0.65
FRANG32,9482% -0.48
ALTIN1.889,72% -0,61
BITCOIN1.091.021-1.278

ATATÜRK VE SEYİT ONBAŞI MÜZESİ AÇILDI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ATATÜRK VE SEYİT ONBAŞI MÜZESİ AÇILDI

Cumhuriyet’in ilanından sonra Havran’a gelen Atatürk’ün, Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı ile görüştüğü 200 yıllık Terzizade Konağı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Havran Belediyesi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği özenli çalışmalar sonucu Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’ne dönüştürüldü. Müze bugün törenle açıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Havran’da restore ettiği 200 yıllık tarihi Terzizade Konağı’nı restore edip, Havran Belediyesi ile iş birliği içerisinde müzeye dönüştürerek açılışını gerçekleştirdi. Dönemin en görkemli sivil mimari örneklerinden biri olmasının yanı sıra; Balıkesirliler için manevi yönden de çok kıymetli olan Terzizade Konağı, “Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi” olarak faaliyete alındı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra çıktığı yurt gezisinde, Havran ziyareti sırasında konakladığı ve Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı ile  buluştuğu yer olan Terzizade Konağı, Büyükşehir Belediyesi ile Havran Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların sonuncunda maneviyatına yakışır bir müze oldu.

TÜM DETAYLAR DÜŞÜNÜLDÜ

İki kattan oluşan ‘Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’nin girişinde; Atatürk ve konağın sahibi Saadettin Bey’in cam baskıları ziyaretçileri karşılıyor. Bu bölümde Atatürk’ün, 6 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir’e gelişinden Havran Terzizade Konağına gelişine kadar gerçekleştirdiği ziyaretlerden fotoğraflar yer alıyor. “Seyit Onbaşı Odası”, “Atatürk ve Seyit Onbaşı İlk Karşılaşma Odası”, “Atatürk’ün Halkı Selamladığı Oda” ve daha birçok bölümden oluşan müzede ayrıca Atatürk’ün, Seyit Onbaşı ile kahve içtiği bölüme balmumu heykelleri de yerleştirildi. Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’nin hayat bulduğu Terzizade Konağı’nda; Atatürk ve Seyit Onbaşı’nın buluşmasının anlatılmasının yanı sıra; eski dönem konak yaşamından da izler bulunuyor.

“PAHA BİÇİLMEZ DEĞERDE BİR MÜZE”

“Müzeler Şehri” olarak anılan Havran’ın 3. müzesi olarak “Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi”ni vatandaşların ziyaretine açtıklarını söyleyen Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, “İlçemize gelen misafirler; Kent Müzesi’ni, Çanakkale Savaşları ve Seyit Onbaşı Müzesi’ni ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’ni gezebilirler. 200 yıllık olduğu belirlenen Terzizade Konağı, örneklerine sadece İstanbul Boğazı’nda bulunan yalılarda rastlayabiliyoruz. Osmanlı mimarisinin en önemli yapılarından olan konağın en önemli özelliği Atatürk ve Seyit Onbaşı’nın tarihi buluşmasına ev sahipliği yapmasıdır. İşte o tarihe geçen buluşmaya ev sahipliği yapan konak, paha biçilmez değerde bir müzeye dönüştürüldü. Bizlere güvenerek binanın 25 yıllığına irtifakını veren Özaydın Ailesi’ne, bizlere destek olan Mimar Sinan Fakültesi hocalarımıza, restorasyonu ve müzeye dönüştürülmesi için de Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“SIRF KOCA SEYİT’İ GÖRMEK İÇİN BURAYA GELMESİ ATATÜRK’ÜN NASIL BÜYÜK BİR LİDER OLDUĞUNU GÖSTERİYOR ”

Çok emek harcanan, çok değerli 200 yıllık bir tarihi yapıya hayat vermenin ve müzeye dönüştürmenin onurunu yaşadıklarını vurgulayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havran bence, Körfez’de tarihi yapılarıyla beraber Türkleri ve Anadolu yaşayışını en çok yansıtan bölgemiz. Burayı Koca Seyit gibi bir kahramanın isminin verildiği eserlerle dolduruyoruz. Türbesinin yanına müzeler yapıldı. Atatürk ile beraber yaptığı görüşmenin mizanseni yapıldı. Türk’ün gücünü, kahramanlığını ve bir devlet liderinin kahramanına sahip çıkmasının, arkasını aramasının simgesi olan çok önemli bir müze açtık. Devlet-millet ve kurucunun ülkesine hayatını feda edenlere nasıl sahip çıktığının anlatıldığı bir müze. Sırf, Koca Seyit’i görmek için buraya gelmesi, Atatürk’ün nasıl büyük bir lider olduğunun bir göstergesi. Biz, bu ruhu yaşatmak istiyoruz. Başta binayı bizlere teslim eden aileye çok teşekkür ediyoruz. Müzemiz, Havran’a çok şey katacak. Türk tarihinde çok önemli bir olayı burada yaşatarak gençlerimize anlatacağız. Kahramanlarımızı yâd ediyorum. Atatürk; büyük bir lider, onun göstergesi de burada. Tüm emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Hayırlı olmasını diliyorum.”

“CUMHURİYET’İMİZİN 100. YILINDA KAHRAMANLARIMIZI ANIYORUZ”

Bugünün kendisi için çok özel bir gün olduğunu ve Balıkesir’i kendi memleketi olarak gördüğünü dile getirerek sözlerine başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı “Seyit Onbaşı’nın hikâyesini anlatırken aslında ne kadar mütevazı bir kahraman olduğunu da anlıyoruz. Asıl kahramanlarımız onlar. Cumhuriyetimizin 100. yılında asıl anılması gereken kahramanlarımızı anıyoruz. Böyle bir müzenin açılışında sizlerle beraber olmak gerçekten onur verici. Seyit Onbaşı gibi nice kahramanlarımızı müzeler aracılığıyla çocuklarımıza, gençlerimize ve tüm halkımıza anlatmak çok önemli. Havran kültür mirası olarak çok önemli bir ilçemiz. Balıkesir’de çok büyük bir uyum içinde hizmetler gerçekleştiriliyor. Havran, Bakanlığımızın çok önem verdiği özel bir ilçemiz. Çok özel bir mimariye sahip. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“ÇOK YÖNLÜ BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN”

Gün boyunca çok anlamlı ve güzel açılışlar yaptıklarını dile getiren Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu “Hikâyesiyle hepimizi çok duygulandıran müzemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Büyük milletler; tarihine ve geçmişine sahip çıkar, bizlerde emanetlerimize sahip çıkıyoruz. Belediyecilik sadece altyapı yapmakla olmaz, şehrin kültürüne, gençlerine, eğitimine dokunmakla olur. İşte, çok yönlü belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri. Buraya gelen her genç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Çanakkale Kahramanımız Seyit Onbaşı’yı anacak. Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi açılış törenine, İvrindi ve Havran’da ilçe halk kütüphanelerinin de açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy dışında , AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Havran Kaymakamı Enver Özderin,  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl müdürleri, AK Parti İl Başkan Vekili Vahdettin Çiftçi, Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

YORUM YAP