DOLAR28,9807% 0.28
EURO31,5779% 0.24
STERLIN36,6543% 0.34
FRANG33,1467% 0.41
ALTIN1.899,68% 0,53
BITCOIN1.105.3721.246

ATATÜRK SEVGİSİ

Yayınlanma Tarihi :
ATATÜRK SEVGİSİ

Bu hafta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Hakka yürüyüşünün 85. yıldönümü idi. Her zaman olduğu gibi yine Atamızı candan, hasret ve özlemle andık.

Bu fakir 10 Kasım günü Ankara’da idi. Yolda yürüyordum. Yol kenarındaki bir okulda tören başlamıştı. Yolun kenarında durdum ve törene katıldım. Caddede fakir gibi yürüyenler durup saygı duruşunda bulundular. İstiklal marşını beraber söyledik. Ankaray’da ise pek çok öğrenci siyah giyinmiş olarak Anıtkabir’e gidiyorlardı.

Atatürk sevgisi bu yılda kendini belli etti. Atatürk sevgisi bu ulusun damarlarına işlemiştir. Ne kadar ona saldırılırsa o  kadar büyüyor. O sadece Türkiye’de değil tüm dünyada örnek olmuş bir devrimcidir.

Kurtuluş Savaşımız dünyada emperyalizme karşı yapılmış ilk savaştır. Aynı zamanda emperyalizmin yenilmesi ile sonuçlanmıştır. Yani emperyalizmi yenen ilk liderdir. Dünyada ezilen mazlum uluslara rol model olmuştur. Atatürk’ün izinden giden bu mazlum uluslar bağımsızlıklarını 1930,1940 ve 1950’li yıllarda kazanmışlardır.1950’li yıllarda Fransızlara karşı bağımsızlık mücadelesi veren Cezayirli yurtseverlerin ceplerinde Mustafa Kemal’in fotoğrafı bulunmuştur. Arjantinli Che Guevera’nın çantasında Nutuk bulunmuştur. Küba lideri Fidel Castro’ya nasıl devrimci olduğu sorulduğunda “dünyanın en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk’tür” demiştir. Çinin lideri Mao Zedung, Hindistan’ın lideri Mahatma Gandhi Atatürk’ü örnek alarak mücadele etmişler ve başarıya ulaşmışlardır. Bangladeş 1971 yılında Atatürk’ün izinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Aynı yıl Bangladeş’in lideri Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Anıtkabir’e gitmiştir .Güney Kore, Çin Atatürk’ün ekonomik modeli olan karma ekonomiyi uygulayarak dünyanın gelişmiş ülkeleri arasına katılmışlardır. Bugün dünyada 26 ülkede heykeli vardır.

10 Kasım’da O’nu anma etkinlikleri sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok ülkesinde yapılır. Norveç’te çaresiz kalındığında çıkış yolu göstermek için “Bir de Mustafa Kemal gibi düşün” diye bir atasözü vardır. Mustafa Kemal yüzyıldan beri  dünya siyasetine yön vermiştir ve vermektedir. ABD Başkanı Bill Clinton “Laik ve demokratik bir Türkiye dünyaya model olabilir” demiştir.

Güney Kore ve Japonya büyükelçileri ülkemizdeki törenlere gelirken,  Atatürk baskılı kravat takarak gelmektedirler. Yine Çin’de Mustafa Kemal Atatürk okullarda ders olarak okutulmaktadır. Güney Kore televizyon spikerleri 10 Kasım günleri haberlere Mustafa Kemal baskılı kravat veya elbise ile çıkıp haberlerini vermektedirler.

Dolaştığım ülkelerde Mustafa Kemal kadar güçlü bir lider görmedim. Bu ülkeler birliklerini sağlamak için çeşitli motifler bulmaya çalışmaktadırlar. Oysa bizde çok güçlü bir Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı ile bu savaşların komutanı ülke kurucusu Mustafa Kemal bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri ise ülkenin adeta çimentosu durumundadır. Onun için O’nun kıymetini bilelim ve O’nun yolundan yürüyelim. Atatürk Türklerin atasıdır. O ülkemiz ve Türk dünyasının kutup yıldızıdır. Türk dünyası onun etrafında birleşebilir. Onun ilkeleri tüm Türk dünyası ile tüm dünyanın ezilen uluslarına rol model durumundadır. Gençlerimize bunu anlatmalıyız.

Şu andaki durumumuz balık su içinde sudan haberi yok durumundadır. Bir de ülkemizde bilinçli olarak dini kullanarak Atatürk’e saldıran bir grup var. Bunlar emperyalizmin kontrolünde kurşun askerlerdir. Bu tür yurttaşlarımızı da uyarmak boynumuzun borcudur.

Okullarımızda Atatürk’ü ve yaptıklarını daha bilinçli anlatalım ve gençlerimize yurt sevgisini aşılayalım. İnsanımızı ise yaşatmaya çalışalım. Mustafa Kemal,  Göktürk Kağanı Bilge Kağan gibi aç ulusu doyurdu, çıplak ulusu giydirdi. Şeyh Edebali’nın Osman Bey’e dediği gibi insanı yaşatmaya çalıştı. Biliyordu ki insanı yaşatan devleti yaşatır.

Minnetle anıyorum. Saygılar

YORUM YAP