DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.624.4960.618

ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİNDE İLK KEZ KORNEA NAKLİ YAPILDI

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ATATÜRK ŞEHİR HASTANESİNDE İLK KEZ KORNEA NAKLİ YAPILDI

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinde ilk kornea nakli ameliyatı yapmanın gururu yaşandı.

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meydan Turan, 20 yılı aşkın bir süredir şikayetleri olan ve 7 yıldır takibini yaptığı hasta G.S.’nin görme kaybı, gözünde ağrı, sulanma şikayetleri üzerine kornea nakli ameliyatı kararı aldı. Dr. Turan, ameliyatı ekibi ile birlikte başarıyla gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Meydan Meydan bu operasyonun yapılabilmesi için gerekli olanakları sağlayan İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Serkan Keskin’e, ayrıca destek olan hastane yönetimine ve çalışma arkadaşlarına, deneyimli ameliyathane ve servis çalışanlarına teşekkür etti.

KORNEA NAKLİ NEDİR

Gözün ön kısmını kaplayan şeffaf bir tabakadır. Bazı durumlarda kornea tabakası şeffaflığını kaybeder ve matlaşır. Bu kişilerin görme yeteneği azalır veya kaybolur. Bazı hastalarda görme kaybı yanısıra, hastanın gözünde yabancı cisim hissi, gözde sulanma, batma ve ağrı olabilmektedir.
Kornea tabakasının matlaşmasına neden olan durumlar; geçirilen enfeksiyonlar, doğuştan gelen bazı hastalıklar, gözün geçirmiş olduğu çoklu ameliyatlardır. Korneanın matlaştığı durumlarda gözün kendisi korunarak ön kısımdaki kornea tabakasının değiştirilmesi gözün tekrar görmesini sağlayabilmektedir. Kornea tabakası gönüllü bağışlanan bir dokudur ve bağışlayan kişi öldüğü zaman korneası alınır, gerekli testler yapılır, uygun koşullarda saklanır. Alınan bu kornealar uygun hastalara ameliyatla nakledilir. Bu işleme “kornea nakli” denilmektedir.(balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP