ATATÜRK PARKI, TTM VE ASRİ MEZARLIK DA SATILACAK MI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

27 Eylül 2022 - 13:15

ATATÜRK PARKI, TTM VE ASRİ MEZARLIK DA SATILACAK MI

ATATÜRK PARKI, TTM VE ASRİ MEZARLIK DA SATILACAK MI
Son Güncelleme :

25 Ocak 2022 - 12:34

Balıkesir’de gözler bir kez daha Lunapark alanının satışına çevrilirken, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bağımsız üyesi Cengiz Dikici, sessiz çoğunluğun “Atatürk Parkı, Toplu Taşıma Merkezi, Asri Mezarlık gibi alanlar da mı satılacak” kaygısını yaşadığını öne sürdü.

Satılan veya takas edilen taşınmazlarla ilgili bilgi almak için Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduğunu ancak kendisine bir yıldır yanıt verilmediğini söyleyen Cengiz Dikici, “O kadar çok yer satmışlar ki işin içinden çıkıp dilekçeme yanıt veremiyorlar. Kentin sosyal yaşam alanları yok ediliyor” iddiasında bulundu.

“İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMIYORLAR, YANIT DA VERMİYORLAR”

Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Cengiz Dikici’nin açıklaması şöyle:
“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı kaydına giren 31 Mart 2021 tarih ve 18198 sayılı dilekçem ile Karesi ve Altıeylül İlçelerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye mülkiyetinde olup satışa konu olan ve satılan gayrimenkullerin neler olduğu ile satış bedellerini talep etmiştim.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 05 Mayıs 2021 tarih ve E-46617130-105.99-19855 sayılı yazı ile verdiği yanıtta; “…. Meclis kararları ve tutanaklar ile ilgili gerekli inceleme ve araştırma yapılmaktadır. İlgili daireler ile yazışmalar ve incelemeler tamamlandığında tarafınıza bilgi verilecektir” denilmektedir.
Bu tarihten bu yana yaklaşık dokuz ay geçmesine rağmen istemiş olduğum bilgiler tarafıma gönderilmemiştir. Bu durumdan anlaşılan o ki; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan o kadar çok yer satmış ki 2021 Mart ayındaki dilekçeme işin içinden çıkamadığı için yanıt dahi veremiyor.”

Kamusal Alan niteliğinde olup ta, Balıkesir Büyükşehir Belediyesince satışı yapılan ve/veya takas edilen parsellerin çok az bir kısmının da olsa bilgisine ulaşabildiğim yerlerin Balıkesir Büyükşehir Belediyesine yardımcı olması için tapu ve eski durumlarını aşağıda liste halinde sizinle ve kamuoyu ile paylaşıyorum.
Satışı yapılan yerlerin satış değerleri ile burada olmayan ancak 31 Mart 2021 tarih ve 18198 sayı kayıtlı dilekçemde talep ettiğim diğer satışı yapılan ve/veya takas edilen parsellerinde ada, pafta, imar durumu ve satış değerleri ile ilgili umarım araştırma ve incelemeler tamamlanmıştır ve bilgileri de en kısa sürede Balıkesir Büyükşehir Belediyesince tarafıma ulaştırılacaktır. ”

“YAPI YOĞUNLUĞU, KENT YAŞAMINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

“Balıkesir Büyükşehir Belediyesine Özel İdare’den intikal eden, Maliye Hazinesinden ve diğer kurumlardan sosyal amaçlı kamu alanı olarak devredilen, imar planında yeşil alan olduğu için vatandaşlara bedelsiz olarak terk ettirilen, belediyenin önceki dönemlerde kamu yararına kullanılmak üzere istimlak edilen yerler ile belediyenin sosyal amaçlı yerlerinin, çok yüksek yapı yoğunluğu verilerek dolayısıyla bu yapı yoğunluğunu kullanabilmesi amacıyla maksimum yapı yüksekliği verilerek satılması, kentte sosyal yaşam alanlarının yok edilmesinin yanı sıra, verilen yapı yoğunluğu, yapı kütleleri de kent yaşamını olumsuz etkilemektedir. ”

“KENT MERKEZİ YERİNE AZ KATLI SİTELERE TAŞINIYORLAR”

“Ve bu yapı yoğunluğuna neden olup, bu yapılaşmadan da rahatsızlık duyan ekonomik imkanı olan ve/veya ekonomik imkana sonradan kavuşan bazı kişiler, kent merkezinde otururlar iken birden bire kente 8-10 km mesafede düşük yoğunlukta, az katlı sitelere taşınmaktadır.”

“SESSİZ ÇOĞUNLUK KAYGILI”

“Kent merkezinde oturmak zorunda kalan ve her geçen gün sosyal alanları imar plan değişiklikleri ile yok edilen sessiz çoğunluk ‘Atatürk Parkı, Toplu Taşım Merkezi, Şehitler Parkı (Asri Mezarlık) gibi elimizde kalan bu alanlar da mı satılacak’  kaygısını yaşamaktadır.” (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.