DOLAR 32,2448 % 0.11
EURO 35,0074 % -0.01
STERLIN 41,3701 % 0.01
FRANG 35,7046 % 0.11
ALTIN 2.427,65 % 0,11
BITCOIN 68.507,25 1.387
Yayınlanma Tarihi :

ATATÜRK HEYKELİ DEPODAN ÇIKTI !

ATATÜRK HEYKELİ DEPODAN ÇIKTI !

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde AKP’li Belediye Başkanı Ekrem Yavaş tarafından 2015’de çevre düzenlemeleri gerekçe gösterilerek depoya kaldırılan Atatürk Heykeli son seçimi CHP’li Serkan Sak’ın kazanması ile yaklaşık 10 yıl sonra gün yüzüne çıktı.  

 ATATÜRK HEYKELİ  2015’DE DEPOYA KALDIRILDI

30 Mart 2014’de yapılan seçimlerde AKP’li Ekrem Yavaş, Sındırgı Belediye Başkanı seçildi. CHP’li Özgür Ertuğrul’dan görevi devralan Yavaş, 2015 yılında eski hizmet binasının yetersiz kaldığı gerekçesiyle yıkılacağını, yerine 4 katlı modern bir bina yapılacağını açıkladı. Bir çok vatandaşın karşı çıkmasına rağmen tarihi bina yıkılırken, yeni binanın temeli de atıldı. Daha önemlisi eski belediye binasının önündeki meydanda bulunan ve ilçenin sembolü haline gelen Atatürk Heykeli de çevre düzenlemeleri gerekçe gösterilerek ambalajlandı ve depoya kaldırıldı.

“YENİ HEYKEL” DEDİ, RÖLYEF ÇIKTI !

Yeni bina inşaatının yıl içinde tamamlanacağını bellirten Başkan Yavaş, ilçeye yeni Atatürk Heykeli’nin yapılacağını, eskisinden farklı olarak etrafında Kurtuluş Savaşı’nda bölgede faaliyet göstermiş, kahramanlıklara imza atmış Akıncı müfrezelerinin komutanı İbrahim Akıncı ile Makbule Efe’nin heykellerinin de yer alacağını açıkladı. Yavaş eski Atatürk heykelinin ihtiyaç olan veya talepte bulunan bir beldeye verilebileceği veya ilçe merkezinde başka bir yere konulabileceğini söylemeyi de unutmadı…

CHP’LİLER EYLEM YAPTI, RÖLYEF KALDIRILDI

Yeni binanın yapımı tamamlanınca 2018 yılında eski Atatürk heykelinin yerine Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlıklar göstermiş olan İbrahim Ethem Akıncı, Makbule Efe ile birlikte Atatürk’ün de bulunduğu bir rölyef yerleştirildi.

Bu rölyef tepkileri beraberinde getirdi, aralarında dönemin il başkanı, şimdiki Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı’nın da bulunduğu CHP il ve İlçe Örgütü üyeleri ve vatandaşlar rölyefteki şahsın Atatürk’e benzemediğini ileri sürerek eylem yaptı. Sarı, bu rölyef yerine eski Atatürk Heykelinin yerine konmasını istedi.

Tepkiler üzerine rölyef kaldırıldı, ancak eski heykel yerine bu kez Atatürk’ün at üzerinde tasvir edildiği bir heykel kondu, boşta kalan rölyef de ilçe girişine yerleştirildi.

CHP’Lİ ADAY KAZANDI, DEPODAKİ ATATÜRK HEYKELİ HATIRLANDI

31 Mart 2024’deki yerel seçimleri sonrası ise belediye AK Parti’den CHP’ye geçti. 2014’den sonra 2019’daki seçimi de kazanan ve tam 10 yıl boyunca belediye başkanlığı yapan Yavaş’tan koltuğu teslim alan CHP’li Serkan Sak’ın yaptığı ilk işlerden biri Atatürk’ün yıllardır depoda unutulan Atatürk heykelini gün yüzüne çıkarmak oldu.

YERİNE SINDIRGILILAR KARAR VERECEK

Sosyal medya hesabından heykelin fotoğrafını paylaşan Başkan Sak, öncelikle heykelin bakımının yapılacağını açıkladı. Sındırgıı hemşehrilerine seslenen Sak, “Sizce Atatürk anıtının bakımları yapıldıktan sonra nereye koyalım? Karar sizin” dedi.

Vatandaşların çoğu heykelin geçtiğimiz yıl inşa edilen Kocahan veya Cumhuriyet Meydanına konmasını bazıları da Kocahan’ın isminin değiştirilmesinin ardından buraya konulması fikrini paylaştı.

Heykelin bakımlarının yapılmasının ardından en fazla istek alan yere konulacağı belirtildi. Coşkun YAMAN / Necip KARATUNA (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP