ATAMA SKANDALI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE ZİMMET İDDİASI! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Ekim 2022 - 19:12

ATAMA SKANDALI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE ZİMMET İDDİASI!

ATAMA SKANDALI’NDAN SONRA ŞİMDİ DE ZİMMET İDDİASI!
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2019 - 13:21

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, sınava girmediği ve kriterlere uymadığı halde Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim Sanat Merkezi’ne müdür yardımcısı olarak atanan ve skandal ortaya çıkınca ataması iptal edilen Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı  Recep Kurter hakkında bu kez okul aile birliği paralarında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla soruşturma açıldığını açıkladı. Eğitim Bir Sen’in Kurter’e “camianın göz bebeği” diyerek sahip çıktığını anımsatan Aytekin, soruşturmadaki ciddi usulsüzlükler ve zimmet dahil bir çok iddiaya dikkat çekip, “Bu kişi mi sizin göz bebeğiniz” diye sordu.

“BU KİŞİ Mİ SENDİKANIN GÖZ BEBEĞİ”

Milletvekili Aytekin’in açıklaması şöyle:
“Geçtiğimiz hafta Balıkesir Milli Eğitim camiası içerisinde skandal bir atama kararını kamuoyuyla paylaşmıştık. Sözlü sınava girme zorunluluğu olmasına rağmen mülakata girmeyen Recep Kurter adlı öğretmenin nasıl atandığını ve bu atama kararını birilerinin nasıl görmezden geldiğini sormuştuk. Açıklamamızın ardından ilgili kişinin bağlı olduğu Eğitim Bir Sen adlı sendikadan bir açıklama geldi. Açıklamada öğretmen etiketi taşıyan Recep Kurter adlı şahsın, sendikanın göz bebeği olduğu ifade edildi. Sendikanın haberi olmayabilir, ama göz bebeğimiz diye sahiplendikleri kişi hakkında İzmir Bölge İdare mahkemesi derhal soruşturma açılması istemini göndermiştir.
Bu şahısla ilgili daha önceden görev yaptığı okulda okul aile birliği hesaplarındaki usulsüzlüklerle ilgili olarak adli, idari, disiplin soruşturması olduğu halde Milli Eğitim Müdürlüğü hangi saikle bu kişiyi yönetici olarak koltuğunda tutmuş anlaşılır gibi değildir. Bu kişi hakkında yapılan şikayetler sonucu Karesi Kaymakamlığı’nın görevlendirdiği bir kişi ön inceleme dosyası hazırlıyor. Hazırlanan bu raporda düzensizlikler belirlenmesine rağmen, ‘soruşturma iznine gerek yoktur’ kararı verilmiştir. Yapılan itiraz sonucu olay İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne intikal etmiştir. Mahkeme, 2019/422 Esas, 2019/640 sayılı 28.06.2019 tarihinde verdiği kararla söz konusu sendikanın ‘göz bebeğimiz’ dediği, usulsüzlüklerin tespit edilmesine rağmen soruşturma izni verilmediği kişiye dair derhal soruşturma açılmasını emretmiştir. Yani ortadaki usulsüzlükler ciddi usulsüzlüklerdir ve ayrıca ortada zimmet dahil birçok iddia vardır”
İŞTE SORUŞTURMA KONUSU OLAN İDDİALAR
Okul kantincisinden elden para alma, kişisel kredi kartına ait ödemeyi okul aile birliğine ödetme, kapatılan Özel Sağlık Meslek lisesinden gelen öğrenci velilerinden ‘siz orAda bağış vermeye alışkınsınız buraya da bağış yapacaksınız diyerek’ zorla bağış alma bağışların kısmi kayıtlı, kısmı kayıtsız olması, öğretmenlere aidat toplatmak gibi iddiaların bu soruşturma ile inceleneceğini belirten Aytekin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şimdi sorulması gereken soru şudur:
Bu kişiyi bu kadar iddia var olmasına rağmen kim hangi gerekçeyle koruyor?
Bu kişi hakkında dosyayı kim kapatıyor?
Bu kişi mülakatına girmediği yere nasıl atanıyor?
Bu kişi, bu kişinin bağlı olduğu sendika, il milli eğitim müdürü ve yardımcıları arasında ne gibi bir bağlantı vardır?
Şahısla ilgili disiplin soruşturması için görevlendirilen iki müfettiş neden soruşturmaya hala başlamamıştır? İfade almak için İl Milli Eğitim Müdürü mü yoksa sendikanın talimatı mı beklenmektedir?”
BAKAN SELÇUK’A DA SORDU
Bu soruları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da yönelttiğini belirten Aytekin, “Biz bu kayırma yöntemlerini geçmiş dönemlerden biliyoruz. İl imamlarıyla, bölge abileriyle iş gören Fethullahçı Terör Örgütünün yöntemleri bu örnek olayda da tesadüfe bakın ki birebir uygulanmaktadır. Kişi hakkında yapılacak tahkikatın da takipçisi olacağız. Eğer Milli Eğitim Müdürü diyorsa ki ‘benim bu olaylardan haberim yok’, mahiyetindeki kişilerin yaptığı işten habersiz olmasından dolayı istifa etmelidir. Eğer ‘haberim var ben dosyayı sümen altı ettim’ diyorsa da suçüstü yakalandığı için yine istifa etmelidir” dedi. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.