“ASKERİ ÇAMLIK PROJESİ İPTAL EDİLMELİ, YEŞİL ALANA DÖNÜŞMELİ” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

4 Ağustos 2022 - 20:39

“ASKERİ ÇAMLIK PROJESİ İPTAL EDİLMELİ, YEŞİL ALANA DÖNÜŞMELİ”

Son Güncelleme :

02 Ağustos 2022 - 9:59

“ASKERİ ÇAMLIK PROJESİ İPTAL EDİLMELİ, YEŞİL ALANA DÖNÜŞMELİ”

TEMA Vakfı Bandırma İlçe Temsilcisi Burak Uğur,” Eski Askeri Çamlık alanı ile ilgili proje iptal edilmeli ve kamusal kullanımı destekleyecek bir açık yeşil alana dönüştürülmelidir.” dedi.  

TEMA Vakfı Bandırma İlçe Temsilcisi Burak Uğur, Bandırma Kent Konseyi’nde basın açıklaması yaparken, Eski Çamlık Alanı ile ile ilgili açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasına Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, DİSK’e bağlı  Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış ve Bandırma Demokrasi Platformu Platform Sözcüsü Erdal Doğru da katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Temmuz 2022 tarihli toplantısında “Eski Askeri Çamlık”olarak adlandırılan bölgeye ilişkin imar planı değişikliğinin tüm itirazlara rağmen kabul edildiğini anımsatan Uğur,  vakıf olarak alana ait araştırmalar yaptıklarını ve  konunun uzmanları ile durumu görüştüklerini söyledi. Uğur, bu görüşmeler sonrası tespitlerini ve önerilerini şöyle sıraladı.

“PARSEL BAZLI YAPILAŞMA TOPLUMA FAYDA SAĞLAMIYOR”

“Başka idarelerden arsa satın alma, kamulaştırma, yapı inşa etme gibi kent ekonomisine ve ekolojisine ciddi etkileri olan faaliyetlerin, toplumun gerçek ihtiyaçları ve ekolojik dengeler göz önünde bulundurularak kent bütününde akılcı biçimde geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun için çeşitli kentsel yerleşme alanlarının gelişme ilkelerini belirleyen; kentsel, sosyal ve teknik altyapı alanlarını planlayan nazım imar planları parça parça değil bütüncül biçimde geliştirilmeli ve ona göre uygulamaya geçilmelidir. Aksi şekilde parsel bazlı geliştirilerek uygulamaya geçilmesi sonucunda mekanda ilişkiler kopuk kalmakta, topluma ise herhangi bir fayda sağlanamamaktadır. Bu nedenle meclis gündemine alınan parsel bazlı yapılaşma gündemi iptal edilmelidir. Bu haliyle karşımızda duran proje kıyıya yakın bir arazinin üst gelir grubuna hitap edecek şekilde yapılaşmaya açılmasından öte başka bir şey sunmamaktadır. Bu da toplumun ihtiyacı olan bir kentsel düzenleme değildir.”

“AKILCI DEĞİL”

“Tüm toplumun yararlanabileceği özellikte bir alanın kamusal kullanımdan çıkarılıp ayrıcalıklı bir kesimin kullanımı için yapılaşmaya açılması, buradan elde edilecek gelirle başka yeni hem ekonomik hem de ekolojik maliyetleri olan projeler geliştirilmesi akılcı değildir. Alan tüm toplumun ihtiyaçlarına yanıt verecek bir kamusal alana dönüştürülme potansiyeli taşıyan bir açık kamusal alandır. Bu yönde bir seçim yapılırsa halihazırda kentin ihtiyaç duyduğu rekreatif kullanım başka herhangi bir maliyete ve inşaat sürecine ihtiyaç duyulmadan sağlanmış olacaktır.”

“İMAR FAALİYETLERİNDE EKOSİSTEMİN SAĞLIĞI ÖNCELİKLİ OLMALI”

“Marmara denizinde yaşanan kirlenme ve müsilaj felaketinden sonra kıyı kesiminde yapılacak tüm kentsel kullanımların titizlikle yürütülmesi gerekmektedir. Bandırma Körfezinde ve Marmara denizinde kirlilik baskısını artıracak tüm faaliyetler engellenmelidir. Bu da ancak yoğun inşaat faaliyetleri yerine daha az emisyon, atık ve nüfus baskısı ile mümkündür. Bu yönden de proje iptal edilmeli kamusal kullanımı destekleyecek bir açık yeşil alana dönüştürülmelidir. Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”  http://balikesir24saat.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.