“ASKERİ ÇAMLIK DEMOKRASİ PARKI OLSUN” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Eylül 2022 - 17:55

“ASKERİ ÇAMLIK DEMOKRASİ PARKI OLSUN”

“ASKERİ ÇAMLIK DEMOKRASİ PARKI OLSUN”
Son Güncelleme :

13 Temmuz 2022 - 19:55

Bandırma Demokrasi Platformu,  Askeri Çamlık alanı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda çeşitli konut ve ticari işletme projelerini hayata geçirmek istediğini söyleyen Bandırma Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdal Doğru, “Eski Askeriye alanı Demokrasi Parkı olsun” dedi.

Halka ait alanların, çeşitli imar değişiklikleri ve rant projeleri ile talan edilmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan  Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Doğru, Bandırma Ayyıldız Mahallesi’nde bulunan “Eski Askeriye”  olarak adlandırılan yeşil alanın, AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli ticari ve konut projeleri yapma bahanesiyle talan edilmesine karşı çıktıklarını bildirdi.

“KENTİMİZİN BETONA BOĞULMASINA KARŞI ÇIKIYORUZ”

Kentin giderek betona boğulmasına karşı durduklarını belirten Erdal Doğru, Bandırma’da bulunan az sayıdaki yeşil alanın sermaye çevrelerine rant yaratmak için hazırlanan imar değişikliklerine karşı dimdik durduklarını söyleyerek; “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi Birol Şahin, ilçemizdeki Ayyıldız Mahallesi, 2061 Ada, 4 No’lu parsel olan ve 203 dekar büyüklüğündeki alanda çeşitli konut ve ticari işletme projelerini hayata geçireceklerini açıkladı. Bu açıklama sonrasında Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliği bu alanın yeşil alan dışında kullanılmasını uygun bulmadıklarını, bu alanda yapılacak konut ve ticari projelerin, kentimizin alt ve orta gelirli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayacağını belirtti. Bizler de Bandırma Demokrasi Platformu olarak, Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliği ile aynı düşüncedeyiz.” diye konuştu.

“ESKİ ASKERİYE ALANI ‘DEMOKRASİ PARKI’ OLSUN”

Buldukları her yeşil alanı sermaye için ranta çeviren zihniyete karşı, halkın yeşil alanlarının savunucusu olacaklarını söyleyen Demokrasi Platformu Sözcüsü Doğru; şu açıklamayı yaptı:

“Bandırma Demokrasi Platformu olarak; bu alanın yeşil alan olarak kalmasını ve ‘Demokrasi Parkı’ olarak tüm kent sakinlerinin ücretsiz kullanımına açılmasını istiyoruz. General Balcı Çamlığı’nın bir benzerinin kentimiz sakinlerinin yararına olacağını düşünüyoruz. Bu anlamıyla, kent sakinlerinin yeşil alan hakkını savunacağız. Ekolojik krizlerin dünyayı sarstığı bu dönemde, yeşil alanların ekolojik yıkıma neden olacak şekilde betonlaştırılmasına ve sermaye çevreleri için rant olanaklarına dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. Rant projesini kamuoyuna kabul ettirebilmek adına, projenin kent yarına olduğu yalanını söylüyorlar.” Bu proje ile elde edilen finansmanla Cumhuriyet Meydanı ve çevresini düzenleyeceğiz.” diyorlar. Yani; biz Bandırmalılara ait olan alanı sermayeye çeşitli ‘ihaleler’ yoluyla satacaklarını itiraf ediyorlar. Biz yeşil alanlarımızın satılarak, elimizden alınmasına karşı çıkıyoruz.”

“’DEMOKRASİ PARKI’ TALEBİMİZE DESTEK VERİN”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne seslendiklerini ifade eden Erdal Doğru sözlerini şöyle sürdürdü:  “Yeşil alanlarımız bizimdir. Ambalajlı projelerinizle, aldatmaca bahanelerinizle, Bandırma halkının yeşil alan hakkını gasp edemezsiniz. Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliği’nin desteği ile bu alanın ‘Demokrasi Parkı’ adıyla, yeşil alan kalmasını, halkın ücretsiz olarak kullanabileceği spor ve aktivite alanları, rekreasyon ve gezinti alanı şeklinde düzenlenmesini, Bandırma halkı adına talep ediyoruz. Bandırma Halkına çağrımızdır, bizler bu kentin emekçi yurttaşları, günlük yaşam sıkıntılarımızdan bir nebze olsun uzaklaşabileceğimiz, nefes alabileceğimiz, çoluk çocuğumuzla ücretsiz sosyalleşebileceğimiz, bu kentte yaşamaktan hoşnut hissedebileceğimiz, yeşil alanlara ihtiyacımız olduğunun bilincindeyiz. Bu bizim için insani bir haktır. Hakkımız olan yeşil alanları savunmak zorundayız.” dedi. Gelecek kuşaklara daha güzel ve yaşanılası bir kent bırakmanın sorumluluğunu taşıdıklarını ifade eden Doğru; “Bugün ücretsiz, keyifle dolaşıp, stres atabileceğimiz, yarın çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakabileceğimiz yeşil alanlar için ‘Demokrasi Parkı’ talebimize destek verin.”

HABER : Nur Uysun (Velhasıl Gazetesi)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.