DOLAR31,1344% 0.09
EURO33,8135% 0.03
STERLIN39,5088% 0.03
FRANG35,3972% 0.14
ALTIN2.035,93% 0,19
BITCOIN1.747.9187.902

AŞI OLMANIN TOPLUMSAL SORUMLULUĞU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
AŞI OLMANIN TOPLUMSAL SORUMLULUĞU

Canlar,

Ülkemizde karşı karşıya kaldığımız bu kadar sorunumuz varken, bir de aşı ile uğraşmaya başladık.

Bakınız ormanlarımız cayır cayır yandı ve yanıyor. Ciğerlerimiz nefessiz kaldı.

Hayat standardımız olabildiğince düştü, alım gücümüz yerle bir oldu. Döviz-altın yükseldikçe, paranın değeri pul oldu. Üniversiteleri bitiren diplomalı işsizler ordusu olabildiğince arttı. Genelde işsizlik almış başını gidiyor. İnsanlarımızın iş ve aş umutları tükenmiştir. Sınırlarımız kevgire dönmüştür. Elini kolunu sallayan ülkemize gelmektedir. Ulus bütünlüğü karanlığa doğru yol almaktadır.

İnsanlarımızın gelecek ve güvenliklerini yitirme korkuları hat safhadadır.

Bir de bunlara aşı olanlarla, olmayanları karşı karşıya getirecek uygulamalardan söz edilmektedir.

Canlar,

Aşı olanlar, aşı olmayanların salgını bulaştırabilecek şekilde yaklaşım sergilemeleri ve Kara-Deniz-Hava ulaşımında yan yana oturmak istemiyor olmaları ve kapalı alanlarda (kafe-restoran-sinema ve alış-veriş merkezlerinde) hatta işyerleri-okullarda bu tehlike görülmeye başlanıldı.

Benim naçizane düşüncem;

Aşı olmayan ve aşı hakkı olan vatandaşlarımızın öncelikle kendi sağlıkları için bir an önce aşı olmalarını tavsiye ederim. Aşılarını olduklarında bahse konu sorunlar yaşanmayacaktır.

Aşı karşıtlarının öne sürdükleri neden ne olursa olsun. Bakınız bugün Sağlık Bakanlığının çocuklara uyguladığı AŞILAMA PROTOKOLÜNDE, ücretsiz olarak doğumdan 13 yaşa kadar, 22 doz çeşitli aşılar yapılmaktadır. Bu aşılar sayesinde, çocuklarımız sağlam ve sağlıklı olarak hayatta kalabilmektedirler.

Unutmayınız ki, bu aşılar sayesinde trahom, çiçek gibi birçok hastalığın kökünü kazıdık.

‘’Sağlık Bakanlığınca, şu anda ülkemizde haftalık vaka sayısı artışı en çok Doğu ve Güneydoğu illerinde görülmektedir. Nedeni ise buralarda aşı olma oranının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Aşılama oranının yüksek olduğu illerde ise vaka sayısı düşüktür. Bu nedenle en kısa zamanda AŞILANMALARI önemlidir. Hatta yoğun bakımda yatan vakaların %95’i aşısızdır.’’

Sağlık Bakanlığı, vatandaşı korumak için özellikle aşı olanların yanında aynı ortamda oturacak aşılanmayan vatandaşlarımızın iki günde bir ücretsiz PCR Testi yaptıracaklarını açıklamıştır. Bu durumun amacı, aşılananları korumak içindir.

PCR Testi için iki günde bir gidip test yaptıracağınıza aşıyı olmanızı sağlığınız için önerim.

ABD’nin en büyük medya kuruluşu CNN, aşı olmayan üç çalışanını işten çıkarmıştır. Aynı şekilde Facebook, Microsoft, Alphabet firmaları da daha önce aşı olmayanları ofise geri dönüşleri kabul etmemiştir.

Fransa, başta sağlık çalışanları, itfaiyecileri ve bakımevi çalışanlarına, aşı olma zorunluluğu getirmiştir.

-ABD’li ünlü sinema oyuncusu Jennifer Aniston, aşısız arkadaşları ile ilişkisini kesmiştir.

-Ülkemizde iş dünyası, aşılanmanın toplumsal bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, 1 Eylül’den itibaren aşı olmayan çalışanlarını ücretsiz izine çıkaracaklarmış.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyon, kesin bir kararla aşı olmayanları kahvelere almayacaklarmış.

İtalya ise aşı olmayanları kapalı alanlara, okullara fabrikalara almayacaklarmış. Hatta aşı olmayanlara maaş kesintisi uygulayacaklarmış.

Tüketiciyi Koruma Dernekleri ise bu tür yasakları, insan haklarına aykırı olduğunu belirtiyorlar.

İnancım o ki; benim vatandaşım sağduyu sahibidir. Öncelikle kendi sağlığını korumak için, en kısa zamanda gelip aşısını olacaktır. Böylece toplumda böyle bir ayrışma veya kutuplaşmaya gerek kalmayacağını düşünenlerdenim.

Tüm insanlarımıza sağlık ve mutluluk diliyorum….

Dr. Hüseyin GÜNDOĞDU

Genel Sağlık İş Balıkesir İl Temsilcisi

Birleşik Kamu-iş Konfederasyon Balıkesir İl Başkanı

 

YORUM YAP