Yayınlanma Tarihi :

ARSLAN’DAN KAZDAĞLARI DERSİ!

ARSLAN’DAN KAZDAĞLARI DERSİ!

Edremit’in CHP’li Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Kazdağları ile ilgili birbirinden önemli açıklamalar yaparken, “Allahın Kanadalısı geliyor, burayı kesiyor, biçiyor, dağıtıyor kendi ülkesinde ise bir tek ağaca dokunmuyor. Biz sömürge miyiz. Nasıl buna gönlümüz razı oluyor.Biz burada iktidarı ile muhalefeti ile bir olup bu talana son vermek için gayret gösterelim” dedi.

Coşkun YAMAN(balikesir24saat) Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Partili Mehmet Birol Şahin’in Kazdağları konuşması sonrası “sataşma” gerekçesiyle söz aldı. Şahin’in özellikle Çanakkale’de altın madeni için binlerce ağacın kesildiği Kirazlı Balaban Tepe’nin Kazdağları sınırları içinde olmadığını söylemesi ve 600 yıllık bir gelenek olan Türkmenlerin Kazdağları’nda çadır kurmasının doğaya zarar verdiğini iddia etmesi Arslan’ın tepkisini getirdi.

“KOMİK OLUYORSUNUZ”
“Ben Tahtacı Türkmen çocuğuyum, Mehmetalanlıyım. Kazdağları’nın en eteğinde olan köy benim köyüm. Osmanlı Donanmasının kereste ihtiyacını karşılayan ağaç erlerinin, 600 yıl önce gelen atalarımın torunuyum. Kazdağları’nda doğdum, Kazdağları’nda büyüdüm, Kazdağları’nda yaşadım. Şimdi bana şimdi kimse anlatmasın kardeşim. Kazdağları milli park ilan edilmeden önce onlarca kulübe çadır kurardık. Ne tahribatı oldu, yıllarca kurduk. Şimdi bir kontrol altında yetkililer yine izin veriyor. On gün kamp yapıyorlar, bunun geleneklerini yaşatıyorlar. Bende her yıl çıkıyorum ve bir iki gece çadırda konaklıyorum. Bunu endemik bitkilerin yok olmasının nedeni ya da tehlikesi sayıyorsanız çok komik oluyorsunuz” dedi.

“KAZDAĞLARI’NI AYIRAMAZSINIZ”
Kazdağlarının genel anlamda bir dağ silsilesi olduğunu vurgulayan Arslan, “Kaz Dağları, Küçükkuyu’dan başlar, Çan-Yenice-Kalkım’a kadar devam eder. Kazdağlarını ayıramazsınız. Mitolojiye bakarsanız İda Dağı’dır. Truva Savaşı İda Dağı’nda geçer ama orada Eybek Dağı diye bir şey yok. Eybek Tepesi denilen bir bölge var, suyu güzeldir, Ayı deresi denen diye bir bölge var, oranın suyuserindir. Bunların hepsi Kazdağlarının içindedir. Hiç sulandırmaya gerek yok. Ve Kazdağları’nın yüzde 21’i Balıkesir,yüzde 79’u Çanakkale ili sınırları içindedir. Bunu bilelim önce. Ve oradaki bitki örtüsü olsun endemik yapı olsun, jeolojik yapı olsun,iklim olsun hepsi aynı özellikleri taşır. Sarıkız’da bir endemik bitki varsa Kirazlı’da da vardır. Dolayısıyla Kazdağları bir değerimizdir, aslında hepimizin bir değeridir”

“BU MADEN DURDURULACAK”
AK Partililere mutlaka Kirazlı’ya gidip maden sahasını görmelerini öneren Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün bir şey duydum ve çok mutlu oldum. Bu maden işi durdurulacak. Cumhurbaşkanımız bile bugün oraya gideceğini söylemiş. bir görsün, inanıyorumki bu madeni durduracaktır. Bu iktidar-muhalefet olayı ya da siyaset olayı değil. Kazdağları bir dünya mirasıdır. Bununla ilgili olarak dünyanın dikkati de buradadır. Bir ülkenin değerlerini bu kadar ucuza talan ettirmek olmaz, yazıktır. Ekonomik değeri ne olursa olsun, gerekirse milyarlarca dolar getirseler de Kazdağları feda edilemez. Kazdağları’nın değeri para ile ölçülemez”
“BİZ SÖMÜRGE MİYİZ”
“Ben milliyetçiyim. Ben ülkemi seviyorum” diyen Arslan şöyle konuştu:
“Allahın Kanadalısı geliyor, burayı kesiyor, biçiyor, dağıtıyor kendi ülkesinde ise bir tek ağaca dokunmuyor. Biz sömürge miyiz. Nasıl buna gönlümüz razı oluyor. Biz burada iktidarı ile muhalefeti ile bir olup bu talana son vermek için gayret gösterelim”

“TÜM PARTİLER ORTAK BİLDİRİ HAZIRLAYACAK”
Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı da olan Arslan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’de temsil edilen tüm partilerin (AK Parti, CHP, İyi Parti, MHP, DP) Kazdağları için bir bildiri hazırlamasını önerdi. Meclis Başkanı Ramazan Bahçavan, partilerin bir metin hazırlayıp gelecek toplantıya yetiştirmesini istedi.
AK Partili Şahin de bildiride altın madeni ile birlikte “Kazdağları’ndaki betolaşma ve imar terörüne de hayır” kararı alınmasını ve bildiride yer verilmesini önerdi.

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP