22° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.39
 • DOLAR 5.69

ANNEANNEMİN MEMLEKETİ HAVRAN

Genel - 17 Nisan 2019 10:30 A A

3 yıl önce aramızdan ayrılan pamuk anneannem Havranlı. Babasını kaybedince Edremit’e taşınmışlar. Anneannem Edremit’in son zamanlardaki değişimini gördükçe; ”Benim memleket Havran aynı kaldı.” derdi. Edremit’ten Kadıköy’e lale toplamak için yürüdüklerini anlatırdı. Buraların günümüzdeki hali, anneannemin yaşadıklarının sanki bir masal olduğunu anlatıyor. Onun sağlığında ne yazık ki Havran’a beraber çok gelemedik. Küçüklüğümdeki bir gidişimizi hatırlıyorum. Altınkum’dan akrabalarını ziyarete gitmiştik. Kendi evlerini göstermişti. Yan komşuları Dudu teyzeyi anlatmıştı. Evlerinin kapısı, o çok sevdiğim eski evlerin kapısından farksızdı. Tahta kapılar ile güzelliklere açılan bu yapılara eski demek haksızlık. Onları olduğu gibi geleceğe aktarmayı ah bir başarabilsek. Yıkmak yerine yaşatmayı öğrensek. Bunu tam anlamıyla öğrendiğimiz zaman, umarım elimizdeki değerleri kaybetmiş olmayız.

Havran’ın her köşesini, en az bir Havranlı kadar bilmeyi çok isterdim. Keşke Havran’ı, her zaman bir Zeytinli, bir Akçay gibi görebilseydik. Keşke Havran’a sadece bin pınarlı İda’nın şifalı Eybek suyunu doldurmak ve meşhur leblebisini almak için uğrayıp geçmeseydik. Keşke, çok önceleri Havran’ın doğal ve kültürel değerlerinin farkına varsaydık. Keşke anneannem evlenince Balıkesir’e gelmiş olsa da , bizler Balıkesir’de yaşıyor olsak da Havran’a hak ettiği değeri verebilseydik.

Keşkeler geçmişi geri getirmez. Gelecek de başka keşkeler dememek için neler yapmamız gerektiğini öğretir. Sanırım iyi kötü öğrenmeye başladım. Anneannemin Havranlı oluşunu, hayatın bana bir armağanı gibi görüyorum. Kendimi bu güzel kentimize ait hissediyorum. Anneannemlerin Mahallesi Tekke’yi önemsiyorum. Geçmişle aramdaki aralığı kapatmak için Havran’a daha çok gideceğim. Turizm, sadece deniz, kum ve güneşten oluşmuyor. Kentler, kültürel turizm ile de pekala tanıtılır. Bu bilincim ile Havran’ın keyfini çıkaracağım. Belki en sonunda istediğim gibi olur. Ve anneannemden dolayı Havranlı sayılmam da gerçekten Havranlı olurum. Kentin tarihini, geçmişini, değerlerini, kültürünü çok iyi bilen biri olarak. Dokusunun bozulmaması için çabalayan biri olarak. Ve küçüklüğümde Havran’ı yeterince tanıyamamış olsam da bundan sonra Havran’ı tanıtacak, anlatacak biri olarak…

Aileler, çocuklarına yaşamsal ihtiyaçlarını tek başlarına nasıl karşılayacağını öğretir. Yaşadıkları kentin kimliğini oluşturan unsurları da öğretmeli. Bu iki öğreti arasında bence hiç fark yok. Kentleri tanımak yaşama dair. Yürümeyi, konuşmayı, yemek yemeyi, okumayı öğrenmek, nefes almak gibi. O keşkelerime devam edecek olursam; aile büyüklerimin memleketlerini, konuşmaya başladığımdan, ilk adımımı atmaya, ilk lokmamı dökmeden yutmayı başardığımdan ilk heceyi okumayı söktüğümden beri tanıyabilseydim. Keşke eğitim ve öğretim sistemimiz ezbere dayalı, sınav odaklı olmasaydı.Yaşadığımız kentin kimliğini gezerek, görerek öğrenebilseydik. Hiç şüphem yok ki bilgiler kalıcı olacaktır. Nesiller boyu oluşacak bilinç, kentlerimize sahip çıkmayı sağlar. Bir ailenin çocuğun elinden tutup, kenti baştan aşağı gezdirmesi , tanıtması bu açıdan çok önemli. Yoksa çocuk , kimden nasıl öğrenir geçmişini, kültürünü, tarihini ve doğal ve kültürel varlıklara sahip çıkması gerektiğini… Ağaç yaşken eğilir.

Keşkeler ve istekleri geride bırakıyorum. Havran’ı neden son zamanlarda daha çok önemsediğimi anlatmak istiyorum. Önceki yazılarımda kent turizmine pek çok kez değindim. Kent turizmini yaşadığım bölgede egemen kılmak için çabalayan kişileri de anlatmıştım. Bu kişilerin en başında Edremit Körfezi’nin dergisi Gökkuşağı ile geçtiğimiz aylarda Adım Adım Edremit Turu’nu gerçekleştiren Burhan Gümüş, Sinan Tortum, Cumhur Dokur, Bülent Güldal gibi isimler gelir. Ve bu amaç için çabalayan tüm dostlar. Onlar Kuzey Ege’nin sanat ve kültürel yaşamı için oldukça önemli isimler. Bizlere, cenneti aratmayacak kadar güzelliğe sahip yerlerde yaşadığımızı unutturmuyorlar. Onların Edremit’in sahip olduğu değerleri gözler önüne serişi, her şehrin aynı düşünce ile kent turizmine kazandırabileceğini anlattı. Adım Adım Edremit Turu’nun, yerel yönetimlerin ve turizmcilerin de ilgisini çektiğini düşünüyorum. Buna benzer gezilerin devamı gelecektir. Başkaları da başka kentlerde hayata geçirmek için çabalayacaktır. Umarım, Balıkesir merkez içinde yapılır. Bunu gerçekleştirebilecek bilgi ve donanıma sahip kimselere buradan çağrım olsun. Adım Adım Balıkesir Turu, neden olmasın? Balıkesir’in kültürel ve doğal varlıklarını neden tanıtmayalım? Belki de Gökkuşağı Dergisi’nin izini sürerek başkalarından beklemek yerine kendim harekete geçmeliyim. Ne dersiniz başarabilir miyim? …

Gökkuşağı Dergisi, bu ayın 25’inde perşembe günü, Adım Adım Havran Turu’nu gerçekleştirecek. Dergimiz sosyal medya hesaplarından tur ile ilgili açıklamaları yayınladı. Edremit turu gibi ilgi görmeye başladı. Etkinlik günü ne yazık ki hafta içine denk geliyor. O gün çalışıyorum. Katılamayacağım için çok üzgünüm.Yapılan açıklamada etkinliğin içeriğine dair bilgi sahibi olduk. Gezilecek ve görülecek yerlere daha sonra gidebiliriz. Derginin deneyimi, herkese rehber olacaktır. Ama ilk yapılacak olan bu turda olmanın keyfi bir başka olacaktır. Katılacak olanlar çok şanslı. Şimdiden ”Adım Adım Havran Turu” na katılım sağlayacak dostlara iyi eğlenceler, keyifli bir gezi diliyorum. Bu tur için yapılan ön hazırlıkları takdir ediyorum. İşin ciddiye alındığını, sadece bir kere ile sınırlı kalınmayacağını anlatıyor. Tura dair, yazıları, fotoğrafları, düşünceleri sabırsızlıkla bekliyorum. Havranlı değerli dostların oluşturdukları ”HAVRANLILAR DOSTLUK VE ARKADAŞLIK PLATFORMU VE EDREMİTLİLER DAYANIŞMA VE KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN katkılarını belirtmemek haksızlık olur. Geçtiğimiz günlerde bu düşünce ile Burhaniye’de bir tur yapıldı. Diğer ilçelerimiz içinde yapılmasını diliyorum.

Anneannemin memleketi zaten tüm değerleri ile hep vardı. Ben sadece zamanında bu gözle bakabilmeyi bilmiyordum. Havran gibi tüm kentlerimizin nice güzelliklere sahip olduğunu biliyoruz. Zamanında sahip çıkıp koruyamadık. Son yıllarda rant uğruna doğa üzerinden talanlar, saldırılar arttıkça korumamız gerektiğini anladık. Eskiden beri mücadele verenlerin sesi artık daha gür çıkıyor. Her zaman onların destekçisi olacağız. Her birimiz, birer yaşam savunucusu olmalıyız. Geleceğe umutlu bakıyoruz. Çünkü Adım Adım kent turlarını gerçekleştiren Gökkuşağı Dergi’miz ve ekibi var. Bu turlara destek veren, katkı sağlayan güzel yürekler var. İşte bu gelişmeler, Havran’ı benim için çok daha önemli ve özel kıldı. Bu düşünceler ile geçtiğimiz ay, Havran’daydım. Kazdağ Çiğdemi olarak, kendi adım adım turumu gerçekleştirmiştim. Dergimizin turu ile öğreneceklerimin ardından bir kez daha Havran’a gitmek için sabırsızlanıyorum. Belki o gün Havran’da yaşadıklarıma dair anlatacaklarım, bu tura bir katkı sağlar. Belki değerli okuyucularım sizler de Havran’a gitmek için bir heves uyanır. Dünyaya güzellikler katabilmek için, anlatmaya başlıyorum.

Havran pazarı, cuma günüdür. O gün, kent çok daha kalabalık ve hareketlidir. Belki kenti gezmek için doğru bir gün olmayabilir. Çünkü pazar, o güzelim sokakları da kapsar. Olsun varsın, geçmişin güzellikleri her şeye rağmen size ulaşır. Yeter ki Havran’a gidin. Yeter ki kent, ruhunuzdaki isteği hissetsin. Bakın o zaman güzellikleri nasıl da hiç nazlanmadan size sunuyor. Çok mutluyum ki, Havran’a gitmiş olduğum günü doya doya yaşadım. Balıkesir’den geldikten kısa bir süre sonra kendimi Havran Kent Müzesi’nde buldum. Müzenin binası, bulunduğu sokak, müzeye giriş beni olduğum zamandan alıp, o eski evlerin ilk yapıldığı yıllara götürdü adeta. Müzenin giriş kapısından, sokağı izlemeye doyamadım. Görmüş olduğum diğer tarihi evleri gezmek istedim. Merdivenleri ağır ağır çıktım.Müzenin ilk katını gezmeye başladım. Gördüğüm her şey iyi ki gelmişim dedirtiyordu.

Havran’ın adı nereden geliyordu, tüm çağlardaki yaşam izleri neleri anlatıyordu, kentin tarihi eserleri nelerdir, Havran nasıl bir yemek kültürüne sahip, kentte kimler yaşamış, hangi önemli isimler ne gibi katkıda bulunmuş, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Havran’da hangi önemli tarihi gelişmeler yaşanmış, Havran Belediyesi’nin tarihçesi, Koca Seyit başta olmak üzre kahramanlıklar, Havran köyleri ve gelenekler, Havran’ın kurtuluşu, Ulu Önderimiz Atatürk’ün Havran’a gelişi, günümüz Havran basını ne durum da gibi pek çok geniş konu yelpazesi hakkında bilgiye sahip olmak mümkün.

Kent Müzesi olmanın ayrıcalığını, müzeyi gezerken her adımda hissediyorsunuz. Müzeyi kuranları, kuruluşunda emeği geçenleri, destek verenleri canı gönülden tebrik ediyor ve kutluyorum. Müzenin her katında, sizlere aktarmaya çalıştığım konuların ustalıkla işlendiğini göreceksiniz. Oldukça özverili ve başarılı bir çalışma sizleri karşılayacak. Bugüne kadar neden Havran hakkında bu kadar bilgiye sahip değildim gibi hayıflanmalarım oldu. O keşkelerim gibi…

Müzede gördüğüm, Havran’ı anlatan eski eşyaların her biri o kadar güzel ki… Neden o eski mutfakların olduğu evlerde yaşamadım … Neden o günümüz modasını unutturan, onlar da giysi mi dedirten yerel kıyafetlerin var olduğu dönemlerde yaşamadım. Ne güzel olurdu üzerimde o elbiselerden bir tanesi ile Havran sokaklarında gezmek, o eski evlerden birinin bahçesinde oturmak… Köy düğünlerindeki heyecanları,sevgileri, gerçek aşkı da da onca paraların sayıldığı birbirinden farksız düğün salonların da bence görmek mümkün değil. Müzenin büyülü havası mı böyle düşündürdü dersiniz. Belki de , hepimizin özlediği eski güzel günlerin sıcaklığı, mutluluğu bugünün çıkar ilişkileri içinde oluşumuzu birden hatırlatıverdi. Elbette, bugün her şey çok kötü değil. Değerlerimize sahip çıkacağız. Gelecek çok daha güzel olacak.

Müzedeki renk hakimiyeti de çok başarılı. Eşyaların yerleşimi, merdiven boşlukları, dışarından ışık alan camların konumu, zamanları anlatan nesneler … Gördüğüm her şey… İnsan hangi birini anlatacağını bilemiyor. Havran leblebisi, mantısı, keşkeği, höşmerimi, surası, eski hamamlar, eski Havran ve yaşantısı geleceğe ulaştırılması gerekenler. İnsan, müzeden dışarıya çıkmak istemiyor. Gördüğüm bir bölümü yeniden görmek istedim. Baktığım bir resimde başka bir geçmişi aradım. Müzenin çıkış kapısına gelmek gerçekten zor oldu Müzeden çıktıktan sonra gördüklerimi yaşamak istedim. Gördüğüm eski evler, eski zeytinyağ haneleri, camiler gibi Havran’ın öz benliğini yaşatan değerler isteğime karşılık verir gibi oldu. Ne yazık ki yıkılan evler, değişen sokaklar, artık olmayan tarihi ilkokul, yok edilen yarasaların yaşadığı doğal mağara ve bazı köylerdeki maden ocakları, talan edilmek istenen zeytinlikler gibi günümüzün acı gerçekleri var. Havran’da gün yüzüne çıkmayı bekleyen, antik kenti sakın unutmayalım. Hatta her zaman gündem konusu olmalı. Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığım için sadece kısa bir hatırlatma ile geçiyorum. Başka bir yazımda Havran’ın yaşadığı sorunlara mutlaka değineceğim.

Eybek suyunu kana kana içtiğim sokaklarındaki çeşmeler , bahçelerinde bahar çiçeklerinin açtığı tek katlı evler, pazarın bize sunduğu güzellikler, aldığım için çok mutlu olduğum iğde ve meşhur leblebi, müzenin yaşattığı eşsiz gün, anneannem ve ailesi, korumamız ve geleceğe miras olarak bırakmamız gereken tüm değerler ile Havran… Sana bu gelişim elbette son değil. Daha çok geleceğim. Senin bizlere başta Atam ve Koca Seyit olmak üzre kurtuluşumuz için canını feda eden nice kahramanlardan emanet kaldığını asla unutmayacağım, unutturmayacağım. Varlığımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyet değerleri ile hak ettiğin güzel günlere kavuşman için hep seninle olacağım. O keşkelerim için ne kadar üzüldüğümü biliyorum ki çok iyi anladın. Bundan dolayı gelecek için neler yapmak istediğimi de. Senin güzelliğine değer katan herkesi kucaklayacağını biliyorum. Bizleri her zaman sonsuz güzelliklerin ile karşılaman dileğiyle. Tekrar görüşmek üzre.

Bu haber 434 kez okundu.
Genel - 10:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  F.E.T.Ö.
  Dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı. Ve bu bağlamda trajikomik bir manzara karşımızda… Çünkü legal ya da illegal tüm köktendinci oluşumların devletle mücadelesi var. Anayasal kaide çok basitti aslında; Devlet, kendi varlığı dışında hiçbir oluşuma meydan vermemeliydi. Fakat türlü hesaplarla verilen tavizlerin neticesinde Anayasal düzene, demokrasiye, cumhuriyete doğrudan diş bileyen din kisveli oluşumlar doğdu, kök saldı, […]
 • 02
  KARESİ’DE LAVANTA HASADI
  Karesi Belediyesi’nin Kocaavşar Mahallesi’nde bulunan lavanta bahçesinde Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve vatandaşlar hasat yaptı. Karesi Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda kırsal Kocaavşar Mahallesi’nde oluşturulan Lavanta Bahçesi’nde hasat yapıldı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve vatandaşların katılımı ile yapılan lavanta hasadı renkli görüntülere sahne oldu. Lavanta hasadına mahalle sakinleri de katıldı. Başkan Orkan vatandaşlar ve belediye […]
 • 03
  ALEVİLER ÜVEY EVLAT MI?
  CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Alevi köylerinin ‘baraj yapacağız’ diyerek boşaltıldığını,  Alevi köylerine yol yapılmadığını iddia etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Aytekin, Alevi vatandaşların yaşadığı bölgelerde hizmet alımlarında ayrımcılık yapıldığını öne sürdü. “Alevi, Çepni ve Türkmen köyleri hizmet alımlarında adeta üvey […]
 • 04
  BASİAD’DAN “YÜZ AKI” FİRMALARA KUTLAMA
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500 sanayi şirketi arasına giren Balıkesirli firmaları kutladı. BASİAD yönetim kurulu son toplantısında Türkiye’nin ilk 500 Sanayi Kuruluşu ardından ikinci 500 çalışmasının açıklanmasının ardından konuyu, ülke ve Balıkesir ölçeğinde değerlendirdi.Toplantının ardından açıklamalarda bulunan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “2018 yılında üretim yaparak; katma değer […]
 • 05
  BU TEKLİFLER DE REDDEDİLİR Mİ
  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın öğrencilerin devlet yurtları ile toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması  için hazırladığı kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın 25 milyon öğrenci ve ailesini yakından ilgilendiren kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP’li Akın, öğrencilerin devlet yurtları ile toplu ulaşım araçlarından […]

YAZARLARIMIZ

 • MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?

  İstanbul halkı 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece tepkisini 23 Haziran seçiminde İmamoğlu’na verdiği açık ara destekle ortaya koydu. Bunun muhalefet ve iktidar üzerinde farklı etkileri olacağı belliydi. Muhalefet sistem değişikliğine odaklanır, umutlanırken AKP içinde Partili Cumhurbaşkanın belirlediği politikalar ilk kez ciddi yoğunlukta tartışılmaya başlandı. AKP’de yol ayrımı daha bir netlik kazandı. İstanbul seçimi sonrası […]
 • GECİKMİŞ BİR İNAL YAZISI

  Dağ taşın “hukuklu” olduğu ülkemizde nesli tükenen gerçek hukukçulardandı. Kısa bir süre önce kaybettik. Turgut İnal; Balıkesir Barosu ile özdeşleşmiş değerli bir kimlikti. Gerek hukuk tarihine gerekse Balıkesir dünyasında iz bıraktı. Çok yönlüydü. Koleksiyonerdi. Arşivciydi. Her zaman belgelerle konuşur, çantasından her konuyla ilgili doküman çıkardı. Şaşırtırdı. Mesleğine saygılıydı. Siyasi hayatında başına gelmeyen kalmamıştı. Aynı zamanda […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “DİNİKÛM PARA İMANIM MANGIR”

  Dini imanı para olanlar için kullanılır. Hani şu her gün bir yenisini duyduğumuz helal haram nutukları atıp el altından milletin parasını iç edenler için. Samimi Müslümanların gerçeği görmeleri için daha ne olması gerekiyor? Sadece Dalaman-Fethiye orman yangınının kısa sürede söndürülemeyişi bile milletin nasıl soyulduğunu anlamaya yeter de artar, ama anlamak isteyene. Orman bakanı Orman yangınlarını […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

  “Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.” İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • BALYA-AKBAŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

  Gideceğimiz Balya Akbaş Köyü 5 km mesafede. Köylünün üretimden gelen gücünün yarattığı değerin kıymetini bilen biz iki kardeş son durağımıza bir an önce varmak için hiç mola vermiyoruz. Akbaş Köyü kahvesinde oturup nefes alıyor ve bir orta şekerli kahve içiyoruz. Tanışımız ve eski bir dostumuzu soruyorum. Zafer Akçay. Balıkesir’den emekli olup köyüne dönenlerden . Baba […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • ÜNLÜ- ŞANLI LAK LAKÇILAR LÜP LÜPÇÜLER

  İnsan, boş gezenin boş kalfası olunca; kalfalığın zor zanat olduğuna inanıyorsun. İnanmanın ötesinde,  kendine bir yaşam biçimi olarak seçiyorsun. Ülkemizde emekli olacağına öl daha iyi. Varlığın, vatana millete dert. Kalan tüm ömrün boyunca bakılacaksın. Bakılıyorsan, bakıldığın başına kakılacak. Kendisine ergin, olgun insan dediğimiz insanların başına yük olacaksın. Ortalıkta, itilmiş, kakılmış olarak yaşayıp, ömür vadenin bitmesini […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • TURGUT İNAL… TANYOL KIPÇAK

  Hukukçu kimliğinin yanı sıra “girişimci” karakteri ile hep ön plana çıktı..Demokrasi mücadelesini “ siyasi platformda” sürdürmenin yanı sıra yazdığı kitaplar ile de ölümsüzleştirdi…Baro Başkanı olduğu dönemde yine demokrasi için düzenlediği konferans ve çalıştaylar ile ülke çapında ses getirdi..Hukuk, turizm, medya sevdasının her zaman içini doldurdu doya, doya yaşadı..Yüzlerce makaleye imza attı..Herkesin, hepimizin olduğu gibi seveni […]
 • CHP’DE KİRLİ SİYASET ZAMANI

  Geçtiğimiz günlerde bir sahte sosyal medya hesabı üzerinden önce bana, ardından da Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Metin Ok’a saldırıda bulunuldu. İki saldırıda da ortak noktalar çok. Öncelikle benim geçtiğimiz günlerde kent konseyi seçimleri öncesi kaleme aldığım yazıda CHP’nin Barış Tütüncü’yü Murat Ergöz’ün yürütme kurulu listesinden aday göstererek taraf olmasını eleştirmem ve bununla birlikte yıllardır […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • AYVALIK, LÜMPENLİK VE GELECEK

  Cuma akşam saatlerinde Ayvalık’a geldim. Ağbim, birader çok sevdiğim arkadaşım geldi. Yarın sabahtan birlikteyiz. Programı sen yap. Akşam da uygun bir yerde yemeğimizi yiyelim, dedi… Cumartesi sabahtan evden yürüyerek çıktık. İlk molayı Sakarya Mahallesi Avcılar kulübüne ait çay bahçesinde mola verdik. Çayımızı keyifle içtik. Oradan arka sokaktan(Edremit Caddesinden) Ayvalık merkeze doğru yürüdük. Sefa caddesine girdiğimiz […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.500
  1,50%
 • ALTIN 256.99
  -0,49%
 • DOLAR 5.692
  -0,35%
 • EURO 6.386
  -0,29%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link