28° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.63
 • DOLAR 5.90

ANI ÖZÜMSE, UMUDUNU KORU

Eğitim - 9 Nisan 2019 14:16 A A
balikesir24saat

Sevgili okurlarım, bir önceki yazım ile sizlere iki hafta önce ulaşmıştım. Gezdiğim, gördüğüm yerleri algı çerçevem ile sizlere anlatabilmek benim için çok önemli. Sizlerden gelen yorum ve tepkiler, amacıma ulaştığımı anlatıyor. Sağ olun, var olun. Hemen yeni bir yazı yazmak yerine yaşadıklarımı tüketmeden özümsemeyi tercih ediyorum.

Geçen iki hafta süresince geride bıraktığımız en önemli olay çoğunluğa göre 31 Mart yerel seçimleridir. Adayların açıklanması, seçim dönemi, ittifaklar ile partilerin birbiriyle ilişkileri, kazananlar ve iyi niyetli düşünemiyorum kazandığı halde mazbatası verilmeyen belediye başkanları… 31 Mart yerel seçimlerini tek başına yani sadece şuan yaşadıklarımız ile değerlendirmek çok yanlış olur. Özellikle 2011 yılından itibaren yaşadığımız her seçim, bir sonraki seçimi etkiledi. Seçimler üzerinden ülkenin siyasi yapısı ve ne yazık ki devlet yapısı değişti. Bu tabloyu her yönden iyi analiz etmek gerekiyor.Bugünü anlamlandırabilmek ve geleceğe dair bir öngörüye sahip olmanın yolu budur diyor ve seçimleri geride bırakıyorum.

Mart ayında sadece seçimleri yaşamadık. Bence seçimlerden çok daha heyecan ve umut verici gün eşitliğini 21 Mart’ı yaşadık. Bin bir güzelliklere uyanan doğadan güç topladık. Umutlarımızı tazeledik. Kendimize yeni sözler verdik. Doğa gibi yeni başlangıçlar için nedenler ürettik. Yaşama sevincimizi her şeye rağmen koruduk. Ne olursa olsa olsun yaşama sevincimizi kaybetmeyelim. . Nevruz ateşi ile her yanımızı dostluk, barış, özgürlük kapladı . İnsanlık adına tüm iyi dilek ve temennilerimizi doğa anaya sunduk

Böylesine hayat dolu bir günde, Balıkesir’de tiyatro izlemek çok anlamıydı. Tiyatronun, ufku açan büyülü dünyası; aydınlıktır, eğiticidir, öğreticidir. Tiyatronun, toplum için yapılmasını savunan değerli tiyatrocularımız bizler için çok önemlidir. Günümüzde sanat kavramının içi belli bir kesim tarafından boşaltıldı. Sanatçı kime denir sorgusalını, gördüğümüz itaatvari görüntüler ile defalarca sorduk. İşte o zaman gerçek sanatçılarımızın değerini bir kez daha anladık. Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (BAÇEV) , tiyatro etkinlikleri, bu anlamı zenginleştirmeye devam ediyor. Başta BAÇEV  Başkanı Berrin Gençoğlu olmak üzere emeği geçen herkesi tüm içtenliğimle kutluyorum. Bizlere umudu aşılayan nice başarılı etkinlikler olsun…

21 Mart akşamı, biz Balıkesirliler ”Büyük Gözaltı” oyunu ile buluştuk. Sanat yaşamı boyunca çizgisinden ödün vermeyen büyük ustalardan Rutkay Aziz’in yönettiği, Taner Barlas’ın kurguladığı oyun, çok başarılıydı. Her izleyiş, yaşamın bir başka boyutunu düşündürür. İngiliz yazar George Orwell’ın 1949 yılında yazdığı kitabından uyarlanan oyun, her dönem güncelliğini korur. Her dönem gücünü kendine itaat edenlerden alanlar var. Onlar istiyor ki; insan nefes alırken bile kendilerine bağımlı olsun. İnsanın kendisine ait dünyası olmasın. Toplumda tek tip insan modeli var olsun.İnsan düşünmesin. Kendine sunulanı kabul etsin. Başka bir hayatın mümkün olduğunu unutsun. İnsani değerleri terk etsin. Geçmişini unutsun.

Oyunu izlerken, Balıkesir’in şu anki görünümünü ve geçmişini düşündüm. Tarihi Saat Kulesi ve Şadırvan’ın , oyuncak gibi kalacağını düşünmüyor değilim. Çocukluğumdaki çarşıyı özlediğimi fark ettim.Alışverişimizi yaptığımız, yemeğimizi yediğimiz, mahallemizdeki bakkallar gibi çok daha samimi, dostane ilişkiler kurduğumuz esnaftan artık söz etmek mümkün değil. 6 Eylül Kurtuluş Günü’müzü ve ulusal bayramlarımızı çok daha büyük bir coşku ile kutladığımız zamanlar vardı. Her neslin anılarının olduğu yerler bir bir yıkıldı. Yaşanmışlıklarımız çalınıyor. Geçmişimize tanık hiçbir iz kalmayacak. Balıkesir’i, Balıkesir yapan değerlere sahip çıkılmıyor. Bunun yerine bizleri tüketime yönelten alışveriş merkezi kültürü inşaa ediliyor. Zaten şehirde inşaat sektöründen başka gelişen bir şey yok gibi.

Devlet tiyatrosu, devlet opera ve balesi gibi sanatsal gerçeklikler neden Balıkesir’de hayat bulmuyor?!. Neden Aygören, Dumlupınar, Hacı İsmail Mahallesi, Hacı İlbey mahallerimiz gibi en eski yerleşim bölgelerimiz tarihi kimlikleri ile anlatılmıyor.?!. Şehrin özünü temsil eden Balıkesir evleri varken, benim için sanki şehre tamamen yabancı kalmamız istenildiği için yapılan yapıların hiçbir önemi yok. Birbirinden güzel mimariye sahip evlerimizin;
yıkılışı, yerini bir apartmana bırakışına çok üzülüyorum. Onlar, geçmişimizdir. Yeni açılan bir kafenin, AVM’nin, mağazanın yerini bilmeyi çok önemli bir şey olarak görmeyelim. Tarihimize, geçmişimize, büyüklerimizden bizlere kalan mirasa sahip çıkalım. İnsan merak etmez mi hiç basıp geçtiği yerin geçmişini? Elbette, merak eder. Ve geçmişin güzelliklerini yaşatmak için can atar.

Kapalı alanlarda sürekli bir şeyler satın alarak, bir şeyler yİyip içerek zaman geçirmeyelim. Şehrimizin sokaklarında insanlarımıza dokunduğumuz, onlar ile iç içe , ilişkilerimizi geliştirdiğimiz zamanlarımız olsun. Günün rüzgarına kapılmayalım. Dünün güzelliklerini yarına ulaştıralım. An gelip durduğumuzda, elimizde avucumuz da hiçbir şeyimizin kalmadığını görmek, çok acı verir. Ne yazık ki yaşantımızda çok önemli binaların artık var olmadığına tanık olduk. Mehmetçik İlköğretim Okulu’mun artık olmayışı ve asla geri gelmeyecek oluşu benim için çok derin bir üzüntüdür. Yaşamım boyuncada etkisini kaybetmeyecek olan üzüntüm. Şan Kafe ve Şan Sineması’nın, yazlık sinemaların yerlerinde yerler esmesi, Balıkesir’in kimliğini yansıtan bir çarşının olmayışı gibi pek çok durumda aynı üzüntüyü yaşatıyor.

Çocukluğumu yaşadığım Bahçelievler Mahallesi Örnek Sokağı’nda oynadığım oyunlar, o yıllardan beri can dostum dediğim bisikletim ile mahallenin altını üstünü getirdiğim anlardaki mutluluğumu, 2001-2004 yıllarını kapsayan Balıkesir Lisesi yıllarının güzelliğini uzun zamandır hiçbir yerde bulamıyorum. Kore Kafe’de bir çay içmek, yüzme havuzunun yanında bulunan potalara gitmek gibi eylemler de yok artık. Şehirde sadece yaşamsal ihtiyaçlarımı karşılamak gibi zorunluluğa dönüşen ruhsuz bir yaşam varmış gibi hissediyorum. Balıkesir’in ruhu çalındı. Bizler de ruhsuz, kimliksiz, geçmişini unutan geleceğe dair hiçbir amacı olmayan robotlara dönüştürülüyoruz gibi. Gibi dediğime de bakmayın basbayağı öyle.

Eski güzel günleri sadece anmak da yetmiyor. Bu gidişata dur diyebilecek miyiz? Önemli olan budur. Şehrin bugününü de yaşıyorum ama o zamanlardaki gibi bu şehir beni mutlu etmiyor. Balıkesir’de miyim , biz böyle miydik gibi sorular aklımda dolaşıyor. İnsanların, daha iyi bir yaşamı geçmişten kurtulmak sanmasını kabul edemiyorum. Eski güzelim evleri terk edip, bir apartman katına oturmayı tercih etmelerini hiçbir zaman anlamayacağım. İnsanlar deli gibi alışveriş yapıyor, gezip tozuyor diye ben de öyle olacak değilim. Çoğu zaman doğaya kaçıyorum. Doğanın bilgeliğinden, özümde kalmayı öğreniyorum. İlköğretimi bitirdiğimden beri zaten burada bisiklete hiç binmedim. Bisikletli yaşamı tercih ettiğim halde, şehrin ruhsuzluğu adeta bana burada bisiklete binmeyi yasakladı. Şehrin kimliğinden kopuşunu izledikçe, bir şeyler yapamadıkça doğal varlığını koruyabilen yaşam alanlarında olmak istiyorum.

”Büyük Gözaltı” oyunundan kareler, değerli oyuncularımızın başarılı performansları bana tüm bunları düşündürdü. O gün oyunu izledim. Artık geride kaldı diyemedim. Şehrin değişen yüzü ile yaşadığım üzüntümü anlatmak için daha çok düşündüm. Hislerimi tüketmek istemedim. Düşündükçe kendi kendime şunları söyledim; bir insanın sevdiği insanı, sevgisini bile inkar ettirecek bir düzen olamaz. Kendimizi, yaşadığımız şehri ve insanları sevelim. Sevgi uğruna bedeller ödeyelim. Şehrimizin yapısının tamamen değişmesini kabul etmeyelim. Tanımasak bile sırf aynı şehirde yaşadığımız için sevebileceğimiz insanların, ruhsuz varlıklara dönüşmesine alışmayalım. Sanat ile bilim ile kültür ile aydınlanan bireyler olalım.

Rutkay Aziz’in sesinden etkilenmeyen yoktur. O etkileyici ses, beni hem oyuna dahil etti hem de çocukluğumun dizisi Bizimkiler’e götürdü. Bize bizi anlatan, hepimizin severek izlediği diziyi düşündüm. Bu şehirde gerçekten mutlu olduğum yıllar. Ayla hanıma, okuduğu şiirleri birden duyar gibiydim. Sana Geldim İstanbul…Senden gidiyoruz Balıkesir’e dönüşmesin. Aman, Sakın… Popüler dünyaya hiçbir zaman ait olmadığımı da hissettim. O dünyayı yaratanlara karşı direneceğimi de biliyorum. Benim gibi düşünen nice güzel yürekler ile güzel yarınları inşaa edeceğiz. Buna inanıyorum. Bunu başarabilmek için yaşadığım her anı özümsüyorum, asla unutmuyorum. Geçmişime sahip çıkıyorum. Umudumu koruyorum. Benliğimi , şehrin ruhsuz kimliğinden uzak tutmanın bir yoludur, Kazdağ Çiğdemi olmak… Tiyatro gibi kültürel ve sanatsal etkinlikler ile mutlu bir şehir bizlere uzak olmasın… Aynı amaç altında buluşmak üzere sevgili okurlarım…

Bu haber 549 kez okundu.
Eğitim - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  YAĞLI GÜREŞ’TE BAŞKANLIĞI KAPTIRMIYORUZ!
  Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanlığı’na oy birliği ile Yücel Yılmaz seçildi. Edip Uğur’un istifasının ardından Zekai Kafaoğlu Birlik Başkanı olmuştu. Kafaoğlu’nun gidişinin ardından Yücel Yılmaz üçüncü başkan oldu. Türkiye Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Meclis Toplantısı, birliğin merkezi olan Balıkesir’de gerçekleştirildi. Birlik üyesi; belediye başkanları, meclis üyeleri, güreş ağalarının yoğun katılım gösterdiği meclis […]
 • 02
  “15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ BUGÜNE DE IŞIK TUTUYOR”
  Tarihe 15-16 Haziran direnişi olarak geçen işçi direnişinin 49’ncu yıl dönümü nedeniyle Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde “Kıdem Tazminatımıza ve Emeklilik Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz” mitingi düzenlendi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı, ” İşçi sınıfı haklarına el uzatıldığında neler yapabileceğini bu şanlı direniş ile gösterdi. Dün sendikal hakları için ayağa kalkan işçi sınıfı […]
 • 03
  BASİAD’DAN YENİ PAZAR ARAYIŞI
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Balıkesir firmalarının yeni pazarlara ve işbirliklerine ulaşması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. BASİAD, 18-23 Haziran 2019 tarihleri arasında Özbekistan’da ikili ticari görüşmeler gerçekleştirip, diplomatik ziyaretlerde bulunacak. Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Özbekistan’a ticari gezi düzenliyor. Gezinin öncelikli amaçlarından biri BASİAD üyelerinden Savaşlar Endüstriyel Soğutma firmasının uzak pazarlara daha kolay […]
 • 04
  45 YIL SONRA GELEN MADALYA
  1974’de Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Burhaniyeli 10 gazi 45 yıl sonra madalya gururu yaşadı. Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kıbrıs Harekatının 45. yılında 10 Kıbrıs gazisine madalya verildi. Kaymakamlık toplantı salonunda madalyalarını, Balıkesir Vali Vekili Şükrü Kara, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Çakır ve daire müdürlerinin elinden alan gaziler büyük […]
 • 05
  JEOTERMAL BİRLİĞİ
  Altıeylül, Karesi, Edremit, Bigadiç ve Sındırgı belediye başkanları Başkent Ankara’da düzenlenen T.C. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin 2019 yılı Olağan Meclis Toplantısı’na katıldı. Balıkesirli başkanlar parti ayrımı gözetmeden birlik ve beraberlik içinde hareket etti. Jeotermal kaynaklar açısından zengin bir ülke olan Türkiye’de, jeotermal kaynağa sahip belediyeleri bir araya getirmek ve kaynakları verimli bir şekilde kullanabilmek için […]

YAZARLARIMIZ

 • ÖĞRENCİ, SORU YERİNE SORUN ÇÖZEBİLECEK Mİ?

  Ziya Selçuk, liselerde dört yıl içinde yapacakları değişikleri,  “Orta Öğretimde Reform” diye 18 Mayısta sundu. Ekonomik, sosyal, mesleki yaşamın eğitim yolu ile yeniden üretilmesi ve dönüştürülmesi hedefi ile eklemlenmeyen, sadece genel liseler ile sınırlı bir modeli “ortaöğretim reformu” olarak sunmak; bütünsel bir eğitim reformunun parçası olması gereken ortaöğretim reformunun toplumsal dönüşüm için öneminin henüz anlaşılamadığını […]
 • Y’ANLIŞ K’ARARLAR S’ORUNU: YKS

  Bu ara hep yerel seçimler ve bilahare iptal olan İstanbul nedeniyle YSK konuşuluyor ama bu üç harfin hayatımızda önemi büyük ki bugün de aynı harflere takılıyız. Tekinin yerini değiştirmekle karşımıza çıkıyor: YKS. Ama YSK(Yüksek Seçim Kurulu) kadar popüler değil. Çünkü çok değişti ismi, bu son hali. ÖSS desek bilirsiniz. Bugün ve yarın üniversite sınavı var. […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “ZİHİNDEKİ FOTOĞRAF”

  Terim ABD’li gazeteci-yazar Walter Lipmann’a ait. “Kalıplaşmış Yargının” “Zihindeki Fotoğrafı” Önyargının kalıplaşmış hali. Beton gibisi… Beton deyince Rumca’dan Türkçe’ye geçmiş bir deyim geldi aklıma. “Na to kefari, na to mermari”  “na” işte demekmiş. İşte kafa işte mermer… Solcular halkın değer yargılarına önem vermez kalıbı İstanbul belediye seçiminde kırıldı. Bu sağdan kırmaydı. Soldan kırmayı da Ovacık’ta […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • KAZDAĞLARI, NEDEN ELİMİZİN ALTINDA OLMASIN?!.

  Tüm dünyaca ünlü oksijen cenneti Kazdağları üzerine, birkaç yıl çalışılsa sayfa sayfa literatür taraması ve bölge ilgili uzmanların adım adım keşfetmesiyle doğal ve kültürel envanteri çıkarılabilir. Kazdağları’nın kapsadığı bölgenin doğa ve kültürel varlıkları tümüyle kayıt altına alınabilir. Gelecek nesillerin bu güzelliklere tanık olması için yapılması zorunluluktur. Şu ana kadar kadar yapılmaması büyük bir kayıptır. Yapılması […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • “SEFER TASI BAKIRDAN, ASKERİMİZ FAKİRDEN” Fatma Zehra KÖSELEY

  Kolay değil sevdalanmak. Sevdanın eteğine takılan mert bir yüreğin çekip gitmek zorunda kalışını ve geride kalan acısını bilmeyene nasıl anlatırsınız ? Zordur desem ; ne kadar zoru nasıl anlatayım ? En iyisi size bir gerçek öyküyü alıntılayayım da , sizler karar verin. “Ankara Treni ” başlıklı bu yazıyı kim yazdı bilmiyorum. Yazarını aradım bulamadım. Öylesine […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘GURBETÇİ GAZETECİ’NİN GÖZÜNDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ- İbrahim ERGÜL

  Hafta içinde fırsat bulup Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısını takip ettim. Öncelikle sorunsuz 7. kata ulaşabildiğimi ve toplantıyı basına ayrılan bölümde rahatlıkla izleyebildiğimi belirtmeliyim. Lakin basin mensuplarIna ayrılan bölümün Balıkesirlilere haber akışını sağlayan gazetecilere çok da uygun olmadığını söylemek lazım. Meclis salonunda ki gelişmeleri en arka sıradan gözlemlemeleri çok zor. Sağlıklı bir haber akışı için […]
 • YOKSULLUK VE VARSILLIK

  Bu yazı kendime ait değil. Çok etkilendiğimi belirtmek isterim. Yoksullıuk ve varsıllık bir kader değildir. İnsanlar ve her toplum kendi kaderini kendi yaratır. “Alın yazısı”kavramı ve “kader” kavramlarını dini  anlamda  tanımlamak ve anlatmak benim görevim değil. Dünyanın siyasi, ekonomik, kültürel, eğitim tarihlerine  bir göz attığımızda karşımıza çıkan olgular insanı etkilemektedir. Doğadaki kendi geleceği için bal […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • SAÇMALAMAYIN… Tanyol KIPÇAK

  Yıllar önce..90’lı yıllar diye aklımda kalmış..Siyasi parti liderlerinin TV’lerdeki açık oturumlarını hatırlıyorum…Demirel’den Erbakan’a..Ecevit’ten Türkeş’e.. Mesut Yılmaz dan Çiller’e.. Erdal İnönü’den Perinçek’e kadar..Bazen gergin, bazen esprili..Kantarın topuzunun kaçmadığı seviyeli oturumlardı…Oturumları yönetenlerde hiçbir zaman “taraf” olmazdı..Hiç isimleri üzerinde spekülasyon yapılmazdı.Ertesi gün gazetelerde karikatürler yayınlanır, esprili eleştirilerle liderler kendilerine yakıştırılan figürlerle çizgi ustalarının hedefi olurlardı..Bedri Koraman, Nehar Tüblek, […]
 • “İŞÇİ KIYIMI VE ADALETSİZLİK” RAMAZAN DİNLEMEZ

  Ramazanın gelişiyle birlikte bir ritüel haline getirilen iftar programları da başladı. Bandırma Belediyesi 1350 kişiye Bandırma, Edincik ve Aksakal’da hayırseverlerin desteği ile iftar yemeği ikram ediyor. Bandırma’da Ortaokulu önündeki iftarlara katılanlara baktığımızda bu yıl öğrencilerin ağrılıkta olduğunu görüyoruz. Oruçlu oruçsuz birçok insan burada karnını doyuyor. Zaten olması gereken de bu değil mi? İnsanları “oruçlu oruçsuz” diye […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • “AYVALIK’I ANLAMAK AŞKTIR”

  İlias Venezis “Eolya Toprağı” kitabının sonunu şöyle bitirir: “Ninem kafasını eğip hayatı boyunca onu koruyan sineye yaslıyor başını. Bir şey engelliyor, yerleşemiyor rahatça: ihtiyarın gömleğinin içinde bir kesek var sanki. -Ne var burada? diye soruyor hemen hemen kayıtsız bir edayla. Ninem elini kıyafetinin altına sokuyor ve bedenine değen, yürek atışlarını duyan küçük yabancı bedeni buluyor. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 90.787
  0,32%
 • ALTIN 254.24
  0,40%
 • DOLAR 5.901
  0,54%
 • EURO 6.635
  0,12%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link