ALTINOVA SAHİLİNDE DENİZE SIFIR REZİDANS !    « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

15 Eylül 2022 - 09:16

ALTINOVA SAHİLİNDE DENİZE SIFIR REZİDANS !   

ALTINOVA SAHİLİNDE DENİZE SIFIR REZİDANS !   
Son Güncelleme :

15 Eylül 2022 - 2:25

Ayvalık Altınova’da inşaat yasağına rağmen,denize 10-15 metre mesafeye dek yaklaşan,  20 metre yüksekliğindeki 5 katlı otel ya da rezidans inşaatı Altınova halkı ve çevrecilerin itirazlarına karşın yükselmeye devam ediyor. İnşaatın durdurulması için imza kampanyası başlatan Altınova Koruma Girişimi basın açıklaması ile inşaata ilişkin tepki ve endişelerini dile getirirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ayvalık Belediyesini de göreve çağırdı.

Edinilen bilgilere göre, Ayvalık Belediyesi 28 Nisan 2022 tarihinde Uzungöl Mevkii Polisler Sitesi önü için 5 katlı otel için inşaat ruhsatı verdi. İlgililerin “turistik otel yapacağız” iddialarına karşın bazı Avrupa ülkeleri ve özellikle Katar’da “satılık 1+1,2+1,3+1 rezidans daireler” şeklinde reklamlar yayınlandı. Bu da kafalarda soru işaretine neden oldu.  Bu projenin aslında 123 veya 128 daireli (1+1, 2+1, 3+1, 4+1) bir rezidans  projesi olduğu öne sürüldü.

Altınova’da ikamet eden yazlık sahiplerinin oluşturdukları Altınova Koruma Girişimi, “Otel veya rezidans veya  apartman  adı her ne olursa olsun olmaz olsun” diyerek harekete geçti. Girişimin  inşaatın durdurulması ve iptal edilmesi için Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediye Başkanlığı ile yaptıkları görüşmelerde şu ana dek sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz hafta itirazlarını dile getirmek için Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen Altınova Koruma Girişimi’nin açıklaması bir grup tarafından engellendi. Altınova Koruma Girişimi kitlesel basın açıklamasını dün Altınova’da pazar yeri önünde gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan girişimcilerden Gülümser Ayhan; “Aylardır sanki bir gerilim filmi içindeyiz,  işkence çekiyoruz. Evlerimizde toz içinde yaşıyoruz, ve başta çocuklarımız, yaşlılarımız, hastalarımız olmak üzere hepimizin sağlığı olumsuz etkileniyor.  Nihayetinde bu kadar mağduriyetten sonra28 Temmuz 2022 tarihinde öğleden sonra Ayvalık Belediyesi Encümen kararı ile inşaat 15 Ekim 2022 tarihine kadar durduruldu. Fakat bunu takip eden hafta inşaat çalışmaları Encümen kararına rağmen tekrar başladı.  Ayvalık Belediyesiyle yaptığımız yoğun görüşmeler ve şikayetlerden sonra inşaat tekrar durdu. Ancak çevreye, doğaya, bölge sakinlerine bu kadar saygısız olan ve haklarımızı hiçe sayan, sonsuz mağduriyet yaşatan ve sebep olacağı görüntü ve hava kirliliği, trafik sorunları, bölgesel ısı artışı, havamızın kesilmesi gibi sağlığımızı bozacak olumsuzluklardan dolayı bu projenin acilen tamamen durdurulmasını ve hepimize ait kumsalımızın doğal haline döndürülmesini talep ediyoruz. ” dedi.

“Önü deniz, yanı Uzungöl ve gerisinde tarım arazileri olan bölgede bir doğa katliamı yaşanıyor!” diyen Gülümser Ayhan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ALTINOVA KUMSALI RANTA TESLİM EDİLEMEZ”

“Ayvalık Altınova kumsalını çok katlı inşaat  rantına teslim ederek nefesimizi kesemez, denizimizi, gölümüzü, rüzgarımızı, kumsalımızı zapt edemezsiniz. Kumsallar, sahiller halka ait kamusal alanlardır! Rant uğruna kendi topraklarımızı, doğal güzelliklerimizi mahvedenlere karşı herkesi imza kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz. Bu bir çevre katliamıdır.   Böylesine bir beton yığını bölgesel ısınmayı arttıracak, hava akımını kesecek, rüzgarların esişini engelleyerek bölgede yaşayan insanların, hayvanların, bitki örtüsünün ve tarım arazilerinin yaşamını büyük tehlike altına atacaktır.  Bu ve  benzeri projelerden dolayı Ayvalık Altınova kıyılarının tamamı tehlike altındadır. Altınova Koruma Girişimi olarak bu duruma hayır  diyoruz. Betonlaşma bir gelişme değildi.  Aşırı ısınmaya sebep olur. Rüzgarların esişini olumsuz yönde etkileyerek bitki örtüsüne zarar verir. Betonlaşma doğal kaynaklarımıza zarar verir. Su kaynaklarımızı kirletir ve azaltır. Betonlaşma çevreye, geleceğimize yapılan çok büyük bir haksızlıktır.  Küresel ısınma sebebiyle büyük afetler yaşadığımız bu dönemde bu ve benzeri projeler hepimizi, geleceğimizi tehlikeye atmaktadır.”

“AYVALIK BELEDİYESİ GÖREVE”

“Talebimiz; kumsalda süren vicdansız inşaat projesinin ruhsatını derhal iptal edecek ve durduracak yetkiye sahip tek kurum olan Ayvalık Belediyesinin derhal harekete geçerek bu çok katlı rant projesine ‘dur’ demesidir. Bir an önce alana yığılmış beton, demir vs.  kaldırılarak alanın halkımız için rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi, ağaçlandırılması ve yine en iyisini hak eden halkımız için tüm ülkemize örnek olacak modern, sağlıklı plaj tesisleriyle donatılması için tüm halkımızdan, kurumlardan her türlü mücadelemize Altınova Koruma Girişimi olarak destek bekliyoruz”

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI 

Altınova Koruma Girişimi Sözcüsü Ayşe Kural; change.org’da “Ayvalık Altınova Kumsalında Devam Eden 5 Katlı İnşaat Durdurulmalı. Kıyılar Halkındır.” başlığıyla  devam eden  imza kampanyada binlerce  imza toplandığını açıklarken,  bir yandan da kurdukları  stantta  ıslak imza topladıklarını ve dava açılana kadar kampanyanın devam edeceğini söyledi.

VAHİM İDDİALAR

Nisan ayında başlayan temel kazısı ve beton atılması sırasında tahliye edilen suyun kumsala gömülü borularla denize deşarj edildiği ve temel betonunun donması için ilave edilen kimyasal nedeni ile deniz suyunda keskin bir koku oluştuğu, hatta koli basili  iddiaları da  girişimcilerce dile getirildi.

Yapılan basın açıklaması sırasında   sık sık; “Kıyılar halkındır, halkın kalacak”, “Sahiller bizimdir, bizim kalacak”, “Sahillere inşaat istemiyoruz”, “Susma,sustukça sıra sana gelecek”  sloganları ile tepkilerini dile getirdiler.

HABER : C. Saffet YILMAZ / AYVALIK (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.