Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ALTIN KIZ BALKAN ŞAMPİYONU

ALTIN KIZ BALKAN ŞAMPİYONU

Balıkesir Büyükşehir Belediyesporlu milli judocu Habibe Afyonlu, İstanbul’da 9 ülkenin katılımıyla düzenlenen U23 Balkan Judo Şampiyonası’nda 63 kiloda Balkan Şampiyonu oldu.

TÜM RAKİPLERİNİ YENİP ALTINA UZANDI

Habibe Afyonlu, ilk turda Moldavalı Tcaci Daniela’yı, yarı finalde Beyzanur Yıldız‘ı yendi. Finalde Kosovalı Deborah Gjakova‘yı yenip, altın madayla kazandı.

BİR ALTIN DA TAKIM ŞAMPİYONLUĞUNDAN 

Takımlar Balkan Şampiyonasında da 63 kilo olmadığı için 70 kiloda mücadele eden Habibe Afyonlu, kilo farkına rağmen yaptığı üç maçı da kazanarak, Türkiye’nin kadınlarda da takımlarda şampiyon olmasına önemli katkı sağladı.

ÜNİVERSİTENİN DE GURURU

Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi olan Habibe Afyonlu, bu başarısıyla Balıkesir’i ve memleketi İvrindi/ Kayapa ile birlikte üniversitesini de bir kez daha gururlandırdı. Balıkesir Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Öğrencimiz Habibe Afyonlu İstanbul’da düzenlenen U23 Balkan Judo Şampiyonasında kadınlar 63 kiloda birinci olarak Balkan Şampiyonu oldu. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.” denildi.

KARİYERİ SÜPER BAŞLAMIŞTI

2019’da Kazakistan’ın Almati kentinde düzenlenen Ümitler Dünya Şampiyonası’nda; finalde Japon Airi Yazawa’yı 23 saniyede ipponla yenerek altın madalya kazanarak tüm dikkatleri üzerine çeken Afyonlu, daha sonra sakatlıklarla mücadele etmiş, iyileştikten sonra Türkiye Şampiyonu olmuştu. Avrupa kupalarında ve takım yarışlarında da önemli dereceleri olan Afyonlu, bu yıl Temmuz ayında Çin’in Chengdu kentinde yapılan 31. Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil eden sporculardan biri olmuştu.

HEDEFLERDEN UZAKLAŞMADI

Milli sporcunun antrenörü Timur Bizsan, “Habibe, sakatlıklardan çıktıktan sonra yeni toparlanmaya başladı. Milli takımda kamp ve müsabaka olarak daha fazla şans bulması gerekiyor. Önümüzdeki hafta milli takım kampına katılacak. Grand slamlarda yapacağı bir iki derece onu Olimpiyata taşıyabilir. 23 yaş altı Avrupa Şampiyonasına da katılması halinde derece yapacağına inanıyorum” dedi.  Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP