“ALTIEYLÜL’E ÖZEL EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILACAK, FEN LİSESİ MERKEZE TAŞINACAK “ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

24 Ekim 2021 - 18:47

“ALTIEYLÜL’E ÖZEL EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILACAK, FEN LİSESİ MERKEZE TAŞINACAK “

“ALTIEYLÜL’E ÖZEL EĞİTİM KAMPÜSÜ YAPILACAK, FEN LİSESİ MERKEZE TAŞINACAK “
Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 10:12

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Balıkesir İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Kentteki eğitim yatırımlarının gündeme alındığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Özer, bu yıl Balıkesir’de yaklaşık 235 milyon liralık yatırımla ilgili sürecin devam ettiğini belirtirken, “Bunlar; yeni okul yapımları, güçlendirme ve yık-yap kapsamındaki yatırımlar. Değerlendirme toplantısında, acil ihtiyaçlarla ilgili ilave olarak yeni yatırımlar yapma kararı aldık.” diye konuştu.

ALTIEYLÜL’E ÖZEL KAMPÜS

Merkez Altıeylül ilçesinde, bir özel eğitim kampüsü yapacaklarını açıklayan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kampüsün içinde özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu ile 1, 2 ve 3. kademe olacak, özel eğitim meslek okulu olacak. Aynı zamanda özel eğitim öğrencilerini bekleyen velilerin nitelikli zaman geçirmelerine fırsat verecek, halk eğitimden kurs alabilmelerine imkân verecek mekânların olduğu çok donanımlı bir kampüs olacak. İnşallah, yatırım kararını hızlı bir şekilde uygulamaya geçirip en kısa süre içinde Altıeylül ilçesine kazandıracağız. Balıkesir’de özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı 3 bilim sanat merkezi var. Merkezde bir taneye daha ihtiyaç var, bir de Edremit’te ihtiyaç var. Dolayısıyla 2 tane daha yeni bilim sanat merkezi kuracağız. Balıkesir’deki bilim sanat merkezini 3’ten 5’e çıkartmış olacağız.”

MERKEZE YENİ BİR FEN LİSESİ

Bakan Özer, merkezdeki Balıkesir Fen Lisesi’nin yeri ve binasıyla ilgili sıkıntıları da toplantıda konuştuklarını vurgulayarak “Balıkesir’in merkezine yeni bir fen lisesi binası yapacağız. O fen lisemizi artık merkeze taşıyacağız. Altıeylül ilçemizde yeni bir fen lisesi daha yapacağız. Balıkesir’deki fen lisesi sayısını, 2’ye çıkarmış olacağız. Altıeylül ilçesindeki fen lisesi için yeni bina yapmayacağız, sadece fen lisesi açılmasına izin vereceğiz.” dedi.

4 ÖZEL ANA OKULU YAPILACAK

Altıeylül ilçesine bir de rehberlik araştırma merkezi kurulacağını aktaran Özer, şöyle konuştu:
“Merkez, Bandırma, Burhaniye ve Edremit’te, her birinde bir tane olmak üzere 4 özel eğitim anaokulu yapacağız. Aynı zamanda bu 4 yere anaokulu da yapacağız. Yani hem anaokulu olacak hem de özel eğitim anaokulu olacak. Milli Eğitim Bakanlığı olarak okul öncesi eğitime erişimi artırmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla anaokullarını mümkün olduğu kadar şehirlerin farklı bölgelerine kurarak vatandaşların çocuklarını özel eğitim öğrencisiyse özel eğitim anaokuluna, değilse normal anaokuluna göndermeleriyle ilgili imkânlarımızı artırmaya çalışıyoruz. Balıkesir’e 8 özel eğitim anaokulu ve normal anaokulu yapmış olacağız.”

TARİHİ KIZ MESLEK LİSESİ BİLİM SANAT MERKEZİ OLACAK

Bakan Özer, Ayvalık’taki tarihî kız meslek lisesi binası restorasyonunun da yatırım planına alındığını, hızlı bir şekilde tamamlanmasının ardından binanın Bilim Sanat Merkezi olarak dizayn edilerek öğrencilerin ve öğretmenlerin kütüphane, çalışma ve proje geliştirebileceği bir mekâna dönüştürüleceğini anlattı.
Özer, “Altıeylül veBandırma ilçelerimize 24’er derslikli ilkokulu, yatırım bütçesine dâhil etmiş olacağız. Daha önce yıkılan ama henüz yatırım programına alınmayan Ayvalık Sakarya Ortaokulu, Bigadiç Çağış İlkokulu, Burhaniye Pelitköy Halit Selçuk Ortaokulu, Edremit Ortaoba Eşref Kaya İlkokulu, Gönen Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Havran Mehmet Çalışır Anadolu İmam Hatip Lisesi, Manyas Salur Çok Programlı Lisesi Atölyesi, Manyas Akçaova Ortaokulu, Sındırgı Kurtuluş İlkokulu, Susurluk Şerafettin Tunalı İlk ve Ortaokulunu da yatırım programına alıyoruz. Saydığım her yatırım, ciddi maliyetleri olan yatırımlar.” dedi.

“EĞİTİMİN KALİTESİ DE ARTACAK”

Bundan sonra Balıkesir’de eğitimle ilgili fiziki eksikliklerin yerine eğitimin kalitesini artırabilmek için konuşmalar yapılacağına değinen Özer, “Sadece Türkiye’deki değil; dünyadaki akranlarıyla Balıkesir’deki çocukların yarışmasını, rekabet etmesini nasıl sağlayabiliriz, onlara bakacağız.” diye konuştu.
Özer, kentte eğitim gönüllüsü bir ekip olduğunu belirterek eğitime destek verenlere teşekkür etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.