Yayınlanma Tarihi :

ALTIEYLÜL’DEN GÜVENLİ KENT İÇİN 3 ÖNEMLİ ADIM

ALTIEYLÜL’DEN GÜVENLİ KENT İÇİN 3 ÖNEMLİ ADIM

Altıeylül Belediye Meclisi toplantısında kentte meydana gelebilecek olası depremlerle ilgili alınan ve alınacak önlemler  görüşüldü. İki mühendis, üç tekniker ve iki zabıtadan oluşacak “ Yapı Denetim ve Tespit Komisyonu” ve alanlarında uzman kişiler  ve gönüllülerin yer alacağı Altıeylül Doğal Afet Kurtarma (ALDAK) ekibi kurulması kararlaştırıldı.

Nisan ayındaki toplantıda ise mühendis, mimar ve teknik konulara hakim belediye meclis üyelerinden “Afet Acil Durum Komisyonu” oluşturulacak. Başkan Avcı, “Şehrimiz yapı denetim konusunda Türkiye’de en güvenilir illerden biri. Bizler bundan önce olduğu gibi bundan sonrada vatandaşlarımızın güvenli bir kentte yaşamaları adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Altıeylül Belediyesi’nin Mart Ayı Meclis Toplantısı 11 ilimizi etkileyen Türkiye tarihinin en büyük felaketi 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Meclisin açılış konuşmasını yapan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, depremin yaşandığı 6 Şubat tarihinden bu yana yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılacaklar ile ilgili meclis üyelerine bilgiler verdi. Şimdiye kadar Altıeylül’den deprem bölgesine 110 tırdan fazla yardım malzemesinin gönderildiğini söyleyen Başkan Avcı,  “Bizler hepimiz, bütün Altıeylül, bütün Balıkesir 7’den 70’e depremzede kardeşlerimize yardım elini uzattı. Buradan elinde avucunda ne varsa göndererek nasıl bir ve beraber olunacağını gösteren her bir kardeşime kırsalından merkezine herkese yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

YAPI DENETİM VE TESPİT KOMİSYONU

Altıeylül Mart Ayı Meclis toplantısında diğer gündem maddelerinin yanında kentte meydana gelebilecek olası depremle ilgili alınan ve alınacak önlemlerde görüşüldü. Buna göre başkanlık oluruyla iki mühendis, üç tekniker ve iki  zabıtadan oluşacak “Yapı Denetim ve Tespit Komisyonu” kurulması kararlaştırıldı.

Kurulacak olan komisyon Altıeylül sınırları içerisinde binaların güvenliği ve zafiyet oluşturabilecek durumların tespiti için özellikle zemin katı ticaret alanı olarak kullanılan yapılarda asma katların ruhsat dışı kullanımlarının ve kolon kesimleri gibi benzeri durumların  önlenmesi adına çalışmalarına hızla başlayacak.

“ALDAK” KURULUYOR

Altıeylül Belediyesi tarafından alanlarında uzman kişiler ve gönüllülerinyer alacağı yaklaşık 30 kişiden oluşacak  “Altıeylül Doğal Afet Kurtarma” (ALDAK) ekibi kurulacak. Kentte ve ülkemizde yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda görev alacak ekip tam donanımlı ve eğitimli kişilerden oluşacak.

“AFET ACİL DURUM KOMİSYONU”

Altıeylül Mart Ayı Meclis Toplantısında görüşülen bir diğer konu ise Nisan Ayı Meclisinde kurulması kararlaştırılan “Afet Acil Durum Komisyonu” oldu. Buna göre Altıeylül Belediye Meclisinde grubu bulunan tüm partilerin üyelerinden oluşacak komisyon yaşanabilecek afetler öncesi alınacak önlemleri ve yapılacak çalışmaları belirleyecek. Kurulacak komisyon mühendis, mimar ve teknik konulara hakim kişilerden oluşacak.

“GÜVENLİ BİR KENT İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Alınan önlemlerle ilgili konuşan Başkan Avcı, “Şehrimiz yapı denetim konusunda Türkiye’de en güvenilir illerden biri. Bizler bundan önce olduğu gibi bundan sonrada vatandaşlarımızın güvenli bir kentte yaşamaları adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yaşanan her felaketten gerekli dersleri çıkararak ona göre önlemlerimizi artıracağız. Altıeylül’ümüz ile ilgili çalışmalar yapacak yapı güvenliğini ön planda tutacak 2 komisyon kuruyoruz. Ayrıca Altıeylül’ümüzün birde arama kurtarma ekibi olacak. 25-30 kişiden oluşacak bu ekip gerektiği anlarda yardım ve arama-kurtarma faaliyetlerinde yer alacak her türlü eğitimini almış uzman kişilerden oluşacak. İsmini ‘ALDAK’ olarak belirlediğimiz ekipte gönüllülerde yer alabilecek.” dedi. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP