Yayınlanma Tarihi :

ALTIEYLÜL’DEN ALTI PROJE- Saffet NAYİR

ALTIEYLÜL’DEN ALTI PROJE- Saffet NAYİR

Son günlerde Balıkesir ilçe belediyelerinin çalışmaları hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılmaya başlandı. Genel olarak hükümetlere özgü 100. Gün icraatlarının kamuoyuna anlatılması olayı giderek belediyeler için de uygulanmaya başladı.
Yani artık belediyelerimizde 100 günün sonun yaptıkları çalışmaları vatandaşlara açıklamaya başladı.
Ben de köşe yazarı olarak özellikle merkezin en büyük ikinci belediyesi olan Altıeylül Belediyesinin projeleri hakkında kesin bilgi edinmek yapılan çalışmaları bizzat giderek görmek, okurlarımızla paylaşmak için yaptığın başvuruya olumlu yanıt veren ve bu konuda her türlü kolaylığı sağlayan başta Başkan Hasan Avcı olmak üzere kıymetli basın danışmanı Gülçin hanım ve Teknik Mühendis Ali Osman bey ile birlikte halen devam etmekte olan projeleri tek tek dolaşarak yerinde bilgi aldım.
Şu an Altıeylül belediyesinin altı adet projesi büyük bir hızla devam etmektedir. Peki nedir bu projeler?


ALTIEYLÜL GELİŞİM MERKEZİ (ALGEM)
Yaklaşık 6 dönümlük alana 1.5 dönüm yerleşim alanıyla kurulan büyük bir proje.Tamamlandığında aynı anda yüzlerce vatandaşımızın, gencimizin, öğrencimizin faydalanabileceği, Altıeylül Gelişim Merkezi binasında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.
2018’in Ekim ayında 2. Gündoğan mahallesinde temeli atılan 2. ALGEM inşaatında hummalı çalışmalar devam ediyor. Sosyal ve kültürel alanda ilçenin büyük ölçüde ihtiyacını karşılayacak olan Altıeylül Gelişim Merkezi (ALGEM)’in yapım çalışmalArını yerinde inceledim.
Konu ile ilge ayrıntılı bilgi veren Başkan Hasan Avcı, “Sosyal Belediyelik” anlamında başarılı işlere imza attıklarını vurgulayıp, önceliği ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiklerini belirtirken “İlçemizde dokunulmadık ihtiyaç sahibi vatandaşımız kalmamalı” dedi. Başkan Avcı, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Bizim için sosyal belediyecilik çok önemli dedik. Ekim ayının başında temel atma törenini yaptık. Hızlı bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Önümüzdeki sene içerisinde burası tamamladığında ilçemize artı değer kazandıran bir bina olacak. Çocuklarımız etütlerini burada yapabilecek. ALMEK devam edecek, kursiyerlerimiz laboratuvarlarından, dershanelerinden istifade edebilecek. Bodrum katında yine bir sosyal ve giyim marketimiz olacak. Ayrıca ihtiyaç sahipleri için aş evimiz olacak, sıcak yemeğimiz olacak. Belediyemizin bazı birimleri buraya taşınmış olacak. Salih Tozan Kültür Merkezi 300 kişilik biliyorsunuz. Burada 252 kişilik bir salonumuz olacak. Çocuklarımızla sosyal etkinlikler yapacağız. İhtiyaç sahibi çocuklarımıza, öksüz yetim çocuklarımıza sinema günleri şeklinde özel gösterimlerde bulunacağız. Bir adet de, vatandaşlarımızın kullanımına sunacağımız bir restoranımız olacak. Binamızın altında ve bina yanındaki araziyi otopark olarak değerlendireceğiz. Yaptığımız projelerde otopark alanlarını göz ardı etmiyoruz”
Yapımı devam eden ALGEM 2 binası hakkında da detaylı bilgi veren Başkan Avcı şöyle konuştu:
“Toplam inşaat alanı 6 bin 325 metrekare… İçerisinde 27 adet ofis, 11 adet derslik, 3 tane atölye, 50 kişilik aşevi, 250 metrekare sosyal market, 250 metrekare aile danışma merkezi yer alacak. 230 metrekare açık ve kapalı fuaye alanı olan 252 kişilik konferans salonu, 1000 metrekare açık, 300 metrekare kapalı kafeterya ve restoran alanı, kapalı ve açık otopark alanlarıyla toplamda 4 dönümlük yeşil alan olarak hizmet verecek “

SULTAN ALPARSLAN KÜLTÜR EVİ

Birinci Gündoğan Mahallesi’nde inşaatı süratle devam eden proje hakında bilgi veren Başkan Hasan Avcı, Sultan Alparslan Kültür Evi ve Parkı’nı mahallenin ihtiyaçlarına göre planladıklarını belirtti. Avcı, Sultan Alparslan Kültür Evi ve Parkı projesi hakkında şu bilgileri verdi; “Her mahallemizin yararlanabileceği bir sosyal yaşam alanı olacak. Mahallenin dokusuna uygun, ihtiyaçlarına karşılık verecek olan bu konaklarda kafeterya, berber-kuaför hizmetleri ve gençlerimize yönelik kültürel faaliyetler mutlaka olacak. Bu projelerden ilki, 2. Gündoğan Mahallemizde çalışmalarına başlamış olduğumuz Sultan Alparslan Kültür Evi ve Parkı. İçerisinde; kütüphanesi, kafeteryası, toplantı ve eğitim salonu, mescit ve 4-6 yaş Kuran Kursu ile mahallemize hizmet verecek güzel bir proje olacak. Mahalle ve ilçe halkının sosyo-kültürel aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri, kültür evi ve parkı içerisinde eğitim, dinlenme, oyun ve spor aktivitelerinin bir arada yapılabilmesini istedik. Vatandaşımızın beklentileri bizim için önemli”
Sultan Alparslan kimdir? İsterseniz birazcık hatırlatalım. Sultan Alparslan, Horasan Meliki Çağrı Bey’in oğludur. Selçuklu-Karahanlı savaşı başlamadan 20 Ocak 1029’da doğdu. Henüz küçük yaşta iken, babası Çağrı Bey’in hastalanması üzerine idareyi ele alarak Gazneli taarruzlarını durdurması,1049’da Karahanlılara ve 1058’de Gaznelilere karşı zaferler kazanması, Çağrı Bey’in son yıllarında veliaht sıfatıyla yönettiği Horasan ve bütün Selçuklu topraklarında büyük bir itibar kazanmasını sağladı. Çağrı Bey’in Ağustos 1059’da ölümü üzerine Horasan Meliki oldu.Türk tarihindeki en önemli savaşlardan biri olarak kabul edilen 1071’deki Malazgirt Meydan Muharebesi’ni kazanarak, Bizans İmparatoru Romen Diyojen’i esir alan büyük hükümdar olarak tarihe geçti.

İSMAİL AKÇAY PARKI VE MİLLET KIRAATHANESİ
Altıeylül Belediyesinin bir diğer projesi olan İsmail Akçay Parkı’nda yaptırılan ve içinde restoran, kafeterya, kütüphane, toplantı salonu ile sosyal alanların yer alacağı Millet Kıraathanesi’nin inşaatı yine büyük bir hızla devam ediyor.
Plevne Mahallesi İsmail Akçay Parkı’ndaki 550 metrekarelik alanda yaptırılan ve gelecek yılın başında hizmete açılması planlanan Millet Kıraathanesi’nin Plevne mahallesi sakinlerinin talepleri doğrultusunda bir çalışma yaptıklarını belirten Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, ilerleyen zamanlarda bu Millet Kıraathanelerinin sayılarının arttırılacağını söyledi. Avcı, “Bizde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyeleriyle Millet Kıraathanesi projesini başlattık. Önümüzdeki ay içinde de buranın tamamlanması planlanıyor. 2019 yılını Altıeylül’de şantiye yılı olarak ilan etmiştik sözümüzde duruyoruz ve projelerimzi bir bir gerçekleştireceğiz” dedi.
Plevne bölgesinde yaşayan vatandaşlar ile yaptığımız röportajda ise ortak ses böyle güzel bir projeden duyulan memnuniyet. Vatandaşlar, beklentilerinin kısa süre içerisinde biterek hizmete açılması yönünde olduğunu belirtti. (Devam edecek)

Kaynak : Saffet Nayir

YORUM YAP