DOLAR 32,2329 % -0.09
EURO 35,1015 % 0.2
STERLIN 41,2993 % 0.18
FRANG 35,7747 % 0.09
ALTIN 2.408,29 % -0,16
BITCOIN 67.683,79 -0.191
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ÜNİVERSİTE- HAYIRSEVER İŞBİRLİĞİ İLE VATANDAŞA SAĞLIK HİZMETİ

ÜNİVERSİTE- HAYIRSEVER İŞBİRLİĞİ İLE VATANDAŞA SAĞLIK HİZMETİ

Balıkesir Üniversitesi tarafından şehir merkezinde de sağlık hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla başlatılan çalışmalar; üniversite, şehir ve sivil toplum iş birliğiyle kısa sürede sonuçlandı. Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Altıeylül Semt Polikliniği törenle hizmete girdi. Necatibey Eğitim Fakültesi Yerleşkesinde kendisine ait binada hizmet verecek olan Altıeylül Semt Polikliniği ile vatandaşlar, Çağış Kampüsünde yer alan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra şehir merkezinde de üniversitenin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Semt Polikliniğinin açılışına; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Pakize Mutlu Aydemir, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, öğretim üyeleri, Balıkesir Üniversitesi Vakfı üyeleri, üniversite hastanesi personeli ve polikliniğin kuruluş sürecinde destekleri bulunan kişiler ile kurumların temsilcileri katıldı.

15 POLİKLİNİK HAFTANIN 5 GÜNÜ AÇIK OLACAK

Altıeylül Semt Polikliniği açılış töreninde konuşan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, sağlık sorunlarının çözümü, ihtiyaçların karşılanması, vatandaşların da sağlık hizmetlerine eksiksiz ve kolay erişimini sağlayabilmek için tüm güçleriyle çalıştıklarını vurguladı. 1 Şubat 2019’da Acil Servisin ve 3.Basamak Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinin açılışını yaptıklarını anımsatan Prof. Dr. İlter Kuş; “Böylelikle uzun zamandır var olan bir eksiğimizi kapatarak, ilimiz dışına hasta sevklerini bir anlamda rahatlattık. Artan öğretim üyesi sayımızla birlikte ve uzun süredir bu konuda halkımızdan gelen talepleri de dikkate alarak, bugün burada hizmetlerimize bir yenisini daha ekliyoruz. Balıkesir halkının Üniversitemizin sağladığı 3. basamak sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşımını sağlamak amacıyla Altıeylül Semt Polikliniğimizi açıyoruz. Açılış itibariyle; Dahiliye, Genel Cerrahi, Göz Hastalıkları, Kadın Doğum, Kulak Burun Boğaz, Kardiyoloji, Psikiyatri, Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları, Üroloji, Nöroloji, Ortopedi, Beyin Cerrahisi ve Dermatoloji branşlarında haftanın beş günü poliklinik hizmeti verilecektir. Çok yakında bunlara Çocuk Psikiyatrisi de eklenecek” dedi.

Semt Polikliniği’nde poliklinik odalarının yanı sıra Kan Alma, Efor Testi, EKG, Pansuman ve NST odalarının da bulunduğunu belirten Kuş, “Altıeylül Semt Polikliniğimize başvuran tüm hastalarımızın; radyoloji görüntüleme, yatarak ya da ameliyatla tedavi gibi gereksinimleri haricinde, Çağış Kampüsündeki hastanemize gitmeksizin, tanılarının burada konulabilmesini ve tedavilerinin burada düzenlenebilmesini amaçladık. Bu nedenle Altıeylül Semt Polikliniklerimizde kullanılmak üzere yeni cihazlar aldık. Efor testi, EKOkardiografi, EKG, Ultrason, Solunum Fonksiyon Testi, Göz, Dermatoloji ve KBB muayene cihazlarımızı bunların arasında sayabiliriz. En yakın zamanda dijital röntgen cihazını da alarak, devreye sokmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTE İLE ŞEHİR BÜTÜNLEŞECEK”

Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, yapılan hizmetin üniversite-şehir bütünleşmesi ile gerçekleştiğine de dikkat çekerken; “Başta Sayın Valimiz ve şehrimizin yöneticilerinin destekleri ile buradaki cihazların alımı ve semt polikliniğimizin tefrişatı sırasında emeği geçen, elini taşın altına koymaktan geri durmayan tüm hayırseverlerimize, iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Balıkesir Üniversitesi Vakfımızın öncülüğünde bizlere destek oldular ve şehrimizin geleceğine, halkımızın nitelikli sağlık hizmeti alabilmeleri adına önemli katkılar sundular. Hedefimiz üniversitemiz ile şehrimizin bütünleşmesidir. Bu bütünleşme her alanda gerçekleşecektir. Üniversitemiz sağlıkta, sanayide, eğitimde, turizm sektöründe, hayvancılık sektöründe, sosyal ve kültürel etkinliklerde şehrimize katkı sunacaktır. Ayrıca yapmış olduğumuz protokoller aracılığı ile şehrimizin diğer kurumlarına akademik danışmanlık yaparak da katkılarımızı sürdürmeye üniversite olarak devam edeceğiz.” dedi.

“EN ÖNEMLİ YATIRIM İNSANA VE SAĞLIĞA YAPILAN YATIRIM”

Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur  da bir konuşma yaparken,  “Bizim için insana ve insan sağlığına yapılan yatırım önemli. Biz göreve hazırız, elimizden geleni yapmaya hazırız. Hizmete talip olduğumuz için buradayız ve elimizden geldiğince, şehrimize, ülkemize, milletimize insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Polikliniğimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenlere de çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ÜNİVERSİTE HASTANESİ ÜST STANDARTTA OLMALI”

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da, sağlık alanında yakın zamanda yaşanan gelişmelerle birlikte günümüzde gelinen noktadan bir vatandaş olarak mutlu ve gururlu olduğunun altını çizdi. Vali Yazıcı üniversite hastanesiyle ilgili de düşüncelerini dile getirirken; “Mutlak suretle üniversite hastanemizi üst standartta bir hastane seviyesine en kısa sürede çıkartmamız lazım. Bunum için bu şehrin tüm dinamikleri, başta sayın vekillerimiz olmak üzere hepimiz gayret ediyoruz. Tabi ki özellikle de rektörümüz. İnşallah o da olacak. O hastane büyüyecek ve kendi eşit düzeyindeki illerde olduğu gibi hatta onlardan daha ileri bile geçecek. Özel sektörümüzle, kamuyla hep birlikte bunu sağlayacağız. Böyle bir irade var topyekün bir irade var. Başı da sayın rektörümüz çekiyor. Bu birimin burada açılması üniversitemizin şehir insanlarımızla daha sık buluşacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla bu adımı önemsiyorum. Üniversite hastanemizin artık şehrin içinde olduğunun delili olarak kabul ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından polikliniğin kuruluşunda destekleri bulunan hayırseverler ile kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi. Semt Polikliniğinin kuruluş sürecinde önemli destekleri bulunan, Balıkesir Üniversitesi Vakfı adına Vakıf Başkan Vekili ve Balıkesir Verem ve Kanserle Savaş Vakfı Başkanı Ziyaettin Tan da plaketini aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında polikliniğin kuruluş sürecinde herkesin seve seve destek verdiğini ifade ederken, semt polikliniğinin Balıkesir için hayırlı olması dilekleriyle sürece destek olanlara teşekkür etti. Açılış programı, protokol üyelerince açılış kurdelesinin kesimi ve polikliniğinin gezilmesiyle sona erdi. (balikesir24saat) 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP