Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ALTIEYLÜL KİTAP FUARI BAŞLIYOR: 40 YAYINEVİ, 80 YAZAR, 80 BİN KATILIMCI

ALTIEYLÜL KİTAP FUARI BAŞLIYOR: 40 YAYINEVİ, 80 YAZAR, 80 BİN KATILIMCI

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 26 Mayıs’ta başlayacak ve 4 Haziran’da sona erecek Altıeylül 3. Kitap Fuarı’na 40 yayınevi ve 80 yazarın katılacağını açıkladı. Başkan Avcı “ Bu yıl Kitap Fuarımıza 80 bin katılımcı bekliyoruz. Gençlere yapılan yatırım bu ülkenin, bu şehrin yarınlarına yapılan yatırımdır. Biz gençlerimizin geleceğine yönelik yatırım yapmaktan geri durmuyoruz” dedi.    

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’la birlikte Asuva Kafe’de düzenlediği toplantıda 26 Mayıs’ta 75. Yıl Parkı’nda açılacak ve 9 gün sürecek Altıeylül 3. Kitap Fuarının tanıtımını yaptı.

EYLÜL’DEN MAYIS’A ALINDI

Altıetylül Kitap Fuarınıgeçen yıl Eylül ayında yaptıklarını, bu yıl Eylül ayında etkinliklerin çok olması nedeniyle Kitap Fuarını Mayıs ayı sonuna aldıklarını belirten Başkan Hasan Avcı,  “ Bu sene kitap fuarını Mayıs sonu Haziran başı, kurtuluş etkinliklerimizi 30 Ağustos’ta başlatarak 8 Eylül’e kadar olacak şekilde planladık. Geçen sene Tülütabak Tiyatro Festivali yapmıştık, onu da bu sene 10’ncu ayda inşallah yapmayı hedefliyoruz. Bu sene bir de Altıeylül Belediyesi olarak hedefimiz Eylül-Ekim ayı içerisinde üç günlük Roman festivali düzenlemek. Çünkü Balıkesir’de Roman nüfusunu en çok barındıran ilçelerden birisi olarak Roman vatandaşlarımızın yaşam tarzını da şehrimize tanıtmak istiyoruz.” dedi.

Başkan Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte bu etkinliklerden ilki olan Kitap Fuarını bu hafta Cuma günü inşallah başlatmış olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ve ekibine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü hangi etkinliği yapsak bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar. Burada da Kitap Fuarını biz Büyükşehir Belediyemizle birlikte düzenliyoruz. Hem yükünü beraber çekiyoruz, hem maddiyatını beraber çekiyoruz. Geçen sene 75. Yıl Parkında Kitap Fuarını düzenlemiştik. Bu sene yine 75. Yıl Parkında düzenliyoruz. Geçen sene söyleşilerin büyük bir kısmını Hasan Can Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmiştik. Bu sene bir değişiklik yaptık ilk ve son söyleşimizi Avlu’da gerçekleştireceğiz. Avlu’nun durumunun müsait olmasına göre bir miktar daha program yapacaktık ama orada da yoğunluk var. İlk ve son program Avlu’da olacak. “

“Yine bir kısım söyleşilerimiz 75. Yıl Parkının içerisinde olacak. Yine bazı söyleşilerimiz de Hasan Can Kültür Merkezimizde olacak. İnşallah cuma günü startını vereceğiz.  26 Mayıs cuma günü saat 10.30’da küçük bir kurdele kesimini Büyükşehir Belediye Başkanımız, Karesi Belediye Başkanımızla yapacağız. Cuma günü başlayıp önümüzdeki hafta pazara kadar 9 gün yine şehrimize güzel bir etkinlik yapacağımıza inanıyoruz.  İnşallah üçüncüsünü yapıyoruz, güzel gidiyor. Geçen sene 70 binin üzerinde katılımcıyla dolu dolu bir Kitap Fuarını gerçekleştirmiş olduk. Bu sene yine hem öğrencilerimizle, yazarlarımızla, Balıkesir’de bu konuyu dert edinen  kim var ise onları Kitap Fuarımızda görmekten mutluluk duyacağız. Fuarın açılış günü akşamı Mete Yarar ve Hakan Bayrakçı ile Avlu Kongre Merkezi’nde ‘Türkiye Yüzyılı’ isimli bir söyleşiyi gerçekleştirmiş olacağız.”  

BAŞKAN YILMAZ “BALIKESİR’İN TANITIMINA ÖNEM VERİYORUZ”

Balıkesir  Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül ve Karesi Belediyesi ile birlikte Balıkesir’in tanıtımına önem verdiklerini, Altıeylül 3. Kitap Fuarı’nın da bu tanıtıma büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Sosyal hayatı ve iç huzuru olan bir Balıkesir için uğraştıklarını belirten Yılmaz “Balıkesir kendini ifade etmekte sıkıntı yaşıyor. 2019 yılında Altıeylül ve Karesi Belediyelerimiz ile yol haritası çıkardık. Bu Kitap Fuarımız entelektüel dünyaya Balıkesir’i tanıtıyor. Avlu’da her akşam 2 etkinlik yapılıyor. 4 senede yaptıklarımızla artık insanlara  Balıkesir’de sosyal hayat zayıf lafını söyletmiyoruz. Gençlik Şölenine 40-50 bin kişi katıldı. Bu fuar Balıkesir’e çok şey katacak. 40 yayınevi, 80 yazar katılıyor. Karesi ve Altıeylül Belediyelerimiz ile katılımcı belediyecilik yapıyoruz. Sosyal hayatı dengelerken kültürel hayata da dokunuyoruz. Kamuoyunda sürekli vatandaşların beklentilerini ölçüyoruz, ihtiyaç ve talepler vatandaşlardan geliyor” dedi. (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP