Yayınlanma Tarihi :

ALTERNATİF TÖRENLER BİTECEK GİBİ DEĞİL !

ALTERNATİF TÖRENLER BİTECEK GİBİ DEĞİL !

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında Balıkesir’deki alternatif kutlamalar bu yıl da sürdü. CHP Milletvekili Serkan Sarı, törende iktidarın Cumhuriyetin 100. yılını büyük bir coşku ile kutlamak yerine Filistin mitingi yapmasına, cuma vaazında Atatürk’ün adının anılmamasına , Garnizon Komutanının Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte protokolde yer almamasına ve anıta Mehmetçik adına çelenk sun(a)mamasına tepki gösterdi.

 

CHP İl Başkanı Erden Köybaşı ise bazı AK Parti milletvekilerinin cumhuriyetle ilgili “reklam arası” , ‘100 yıllık narkoz’ , ‘Erdoğan ikinci Atatürk’tür’ söz ve değerlendirmelerini anımsatırken,  ” Efendiler çakma Atatürk yaratmaya uğraşmayın, sizden olmaz. Atatürk bir taneydi, onu da bu ülke bağrından çıkardı. Atatürk sevgisini, varlığını, Atatürk’ü unutturmaya çalışmayın. Çünkü Atatürk dündür, bugündür, gelecektir.” diye konuştu. 

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Bu yıl ki kutlamalarda Garnizon Komutanının protokolde yer almaması dikkat çekerken, Vali İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘ın çelenk koymasının ardından resmi tören sona erdi.

Resmi törenin ardından muhalefette yer alan ve yıllardır milli bayramların hakkıyla kutlanmadığını ve geçiştirildiğini savunan siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları büyük bir katılımla alternatif çelenk sunma törenini gerçekleştirdi. CHP ve Demokrat Partili il ve ilçe başkanları  ile sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Alternatif törende CHP Milletvekili Serkan Sarı ve CHP İl Başkanı Erden Köybaşı iktidarı sert sözlerle leştirdi.

“100 YILDIR CUMHURİYETİMİZLE GURUR DUYMAYI ÖĞRENEMEDİLER”

CHP Milletvekili Serkan Sarı, “Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını kutlamaktan gurur duyuyoruz. Ama cumhuriyetimizle gurur duymayı 100 yıldır öğrenemeyenler de var. Onlara rağmen milletimiz geçmişine de geleceğine de sahip çıkacaktır. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında nasıl kurulduğunu unutmadık, unutmuyoruz, unutturmayacağız. Hasan Tahsin’i, Seyit Onbaşı’yı, Nene Hatun’u, Kara Fatma’yı, o tarih yazan kahramanlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Çanakkale’yi, Sakarya’yı,  Sivas’ı, Amasya’yı, Erzurum’u unutmadık, unutturmayacağız.” dedi.

“BALIKESİR’İ DE CUMHURİYETİMİZİ DE BU GERİCİ ZİHNİYETE TESLİM ETMEYECEĞİZ”

“Burası Kuva-yi Milliye kenti, burası Kuvayi Milliye mücadelesinin ateşinin yakıldığı Balıkesir.” diyen Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk kurşunun atıldığı Ayvalık’tan, son kurşunun sıkıldığı Bandırma’ya kadar cumhuriyet sevdalıları, Atatürkçüler, vatan sevdalıları gerici zihniyete karşı mücadele eden yurtseverler var. Bu yurtseverler asla boyun eğmedi, eğmeyecek. Bu gerici zihniyete memleketimiz Balıkesir’i de Türkiye Cumhuriyeti’ni de teslim etmeyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği bu değere el birlik sahip çıkacağız. Korksunlar, korkacaklar çünkü yurtseverler 100 yıldır görev başındalar.”

“ÜMMET SEVDALILARI İLE MİLLET SEVDALILARI KARŞI KARŞIYA “

Sarı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçilmiş olmanın vermiş olduğu hoyratlıkla, ukalalıkla değerlerimizi yok saymaya çalışıyorlar. Yok sayamazlar yurtseverler burada, vatanseverler buradadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekili olarak meclise gittiğimde ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ yazısıyla birlikte mücadele ediyoruz. Ama milletin egemenliğinin ne olduğunu anlamayanlar var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 100 yıl önce hilafeti kaldırdı, saltanatı bitirdi ve milletin egemenliğini ilan etti. Ümmet olma sevdasından millet olma bilincine bu ülkeyi taşıdı. Bugün görüyoruz ki ümmet sevdalılarıyla vatansever millet sevdalıları karşı karşıya. Milletimizin sevdası, aşkıyla ay yıldızlı bayrağımızın onuruyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği tam bağımsız, laik, Türkiye Cumhuriyeti sevdasıyla biz asla pes etmedik ve asla pes etmeyeceğiz.”

Atatürk Anıtı’ndaki alternatif çelenk sunma törenine CHP listesinden İzmir Milletvekili seçilen Demokrat Partili Haydar Altıntaş da DP İl Başkanı Işın Gümüşyay ile katıldı. “CUMHURİYETİ KUTLAMAK YERİNE FİLİSTİN MİTİNGİ YAPIYORLAR”

“Cumhuriyet tam bağımsız, çağdaş, laik Türkiye’dir. Bunu anlamıyorlar, bilmiyorlar, görmüyorlar. Biz bugün Cumhuriyet Bayramını kutlarken onlar Filistin anması yapıyorlar, Filistin mitingi yapıyorlar. Geçen hafta yapabilirdiniz kardeşim, önümüzdeki hafta yapabilirsiniz. Bu mitingi yapmak için dünden bugüne sizi tutan mı vardı? Miting yaparak mı Filistin’deki katliama engel olacaksınız. Fiili adımlar atmaktan aciz olan iktidar zihniyeti, iktidardakiler, bu ülkeyi yönetenler miting yaparak sadece kendi seçmenlerini motive etmeye çalışıyorlar. Gerçekten Filistin’deki o katliamı, acıyı yüreklerinde yaşıyorlarsa gerçek adımlar atmaya onları davet ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında Filistin mitingi yapmak ne demektir? Yurtseverler buna müsaade etmez. Biz mitingi bugün de yarın da sokaklarda, yurdumuzun dört bir köşesinde yapacağız. O miting bu yürektedir, sizin yüreğinizdedir.”

“AYDINLANMA DEVRİMİNE BAŞ KALDIRANLAR  BU KENTTE KOLTUKTA OTURUYOR”

“Görüyorsunuz daha dün Cuma Namazında Cumhuriyeti anıyorlar ama bir kişiyi unutuyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unutuyorlar. Bu mudur sizin vatana, millete olan sevdanız. O hutbeyi yazan kimse ona yazıklar olsun, buna müsaade eden kim varsa yazıklar olsun. Biz sözde değil özünde cumhuriyet sevdalılarıyız. Bir kötü örnek de Balıkesir’de yaşadık. Daha 3-4 gün önce Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisinde belediye meclis üyemiz konuşurken, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını kutlamaya çalışırken sözünü kesen, ‘bu ülkeyi siz cahil bıraktınız, bir gecede alfabeyi değiştirdiniz. Türkiye Cumhuriyetini cahil bırakan sizsiniz’ diyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşlarının yaptığı aydınlanma devrimlerine başkaldıran anlayış bu kentte koltukta oturuyor. Ama o koltuğu hak etmiyor. Pes etmedik, etmeyeceğiz. Unutmadık, unutturmayacağız.”

“İLK KEZ GARNİZON KOMUTANI PROTOKOLDE YER ALMADI”

“Bugün de acı bir tabloyu yine hep birlikte gördük. Yıllardır törenlere katılıyoruz, çocukluğumuzdan beri bu alanlardayız. İlk defa Mehmetçik’imizi, milletimizi temsil eden Garnizon Komutanı protokolde yer almadı, çelenk sunmadı ve buna müsaade edilmediğini görüyoruz. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden, memleketimizin, milletimizin temsilcisi olan Mehmetçiğimizin ana kucağı bildiği ordumuzu itibarsızlaştırmalarına asla göz yummayacağız, müsaade etmeyeceğiz. Sizlerden ricam; sokağa çıkın, cumhuriyeti, Atatürk’ü, devrimlerini ne kadar çok sevdiğimizi, bu aydınlanma mücadelesine olan inancımızı dört bir köşede anlatın. Mücadelemiz durmadan devam edecek. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılını kutluyorum.”

“EFENDİLER ÇAKMA ATATÜRK YARATMAYA UĞRAŞMAYIN, SİZDEN OLMAZ”

CHP İl Başkanı Erden Köybaşı da konuşmasında iktidarı eleştirirken, “Bugün cumhuriyetin 100’ncü yılını kutluyoruz. Geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla Ata’mızın gözünden bakıyoruz. Ne yazık ki bu coşkuyu yüreğinde yaşayamayanlar Filistin mitinginde boy gösteriyorlar. Olsun onların da zamanı gelecek, onlar da hesabını verecek.” dedi.

CHP’li Köybaşı şöyle konuştu:
” Cumhuriyetten rahatsız olanlar Mustafa Kemal Atatürk’ü yok saymaya, cumhuriyete karşı kör bir şekilde direnmeye hala devam ediyorlar. Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar geçen süreye ‘reklam arası’ diyen, Ulusal Kurtuluş Savaşına ‘keşke Yunan kazansaydı, hilafet devam etseydi’ diyen zihniyetin devamı AKP milletvekili Ali Şahin Cumhuriyete ‘100 yıllık narkoz’ diyecek kadar şirazesinden kaymış, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da ‘Cumhuriyeti Mustafa Kemal kurdu ancak onu muasır medeniyetler seviyesine Tayyip Erdoğan çıkardı. Erdoğan ikinci Atatürk’tür’ diyecek kadar da hadsizleşmiştir.

Efendiler çakma Atatürk yaratmaya uğraşmayın, sizden olmaz. Atatürk bir taneydi, onu da bu ülke bağrından çıkardı. Atatürk sevgisini, varlığını, Atatürk’ü unutturmaya çalışmayın. Çünkü Atatürk dündür, bugündür, gelecektir. Bugün bizlere düşen 100 yıl önce kurulan cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırarak Atatürk devrim ve ilkelerini, cumhuriyeti, çağdaşlaşma ülküsünü korumak, yaşatmak, ülkemizi Ortadoğu ülkeleri haline getirmek isteyen zihniyete karşı sonsuza kadar mücadele etmektir. Bu azim ve kararlılık da bizim yüreğimizde mevcuttur. Bundan böyle dünya döndükçe Türkiye Cumhuriyeti laik, çağdaş, modern bir devlet olarak varlığını sürdürecek, Mustafa Kemal Atatürk devrim ve ilkeleriyle bayrak gibi dalgalanacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Yaşasın cumhuriyet, yaşasın demokrasi, yaşasın tam bağımsız Türkiye.” (balikesir24saat.com)  

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP