DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 68.092,59 0.612
Yayınlanma Tarihi :

ALMANYA’DAKİ YANGIN TÜRKLERİ YASA BOĞDU

ALMANYA’DAKİ YANGIN TÜRKLERİ YASA BOĞDU

ALMANYA’nın  Werdohl şehrinde pazar sabahı Balıkesirli bir aileye ait binada çıkan yangında çatı katında  kiracı olarak oturan Metin Geyhan hayatını kaybetti.  Geyhan’ın Balıkesir Kepsut nüfüsuna kayıtlı olduğu öğrenildi. 

Balıkesirlilerin de yoğun olarak oturduğu Werdohl şehrindeki yangının pazar günü sabaha karşı saat 03:45 sıralarında çıktığı açıklandı. Merkische Kreis Polisi’nden verilen bilgiye göre,  komşuların tavan arasından çıkan alevleri görmesi sonrası Werdohl ve Neuenrade itfaiye ekipleri yangına  hemen müdahale ederek, diğer binalara ve şehir kütüphanesine alevlerin sıçramasını engelledi.

Balıkesirli Ahmet Bulut ve ailesine  ait binada çıkan yangına itfaiye hemen müdahale etmesine rağmen, binanın çatı katında kiracı olarak oturan Metin Geyhan’nin cansız bedenine ulaşıldı. Ev sahibi ailenin ve kiracı olarak oturan ve hayatını kaybeden Türk vatandaşının Balıkesir- Kepsut nüfusuna kayıtlı  olduğu bilgisi verildi. 6 kişi ise kendi çabalarıyla binadan çıkmayı başardı.

Polis tarafından kontrol altına alınan binada yangının neden ve nasıl çıktığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, araştırmanın sürdürüldüğü ifade edildi. Almanya’daki Türkleri yasa boğan yangın sonrası bina kullanılamaz hale gelirken, ev sahibi ve aile bireylerinin sağlık durumunun iyi olduğu, akrabalarının evlerine götürüldükleri bilgisi verildi.Almanya Balıkesirliler Derneği’nden yapılan açıklamada, ” Derneğimizin üyesi Ahmet Bulut ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletip, kiracısı olan Metin Geyhan’a Allah’tan rahmet diliyoruz” denildi.

ESSEN BAŞKONSOLOSU DA BİLGİ ALDI

Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şener Cebeci de aile ile temasa geçerek bilgi aldı.Daha sonra incelemelerde bulunmak için Werdohl şehrine giden Essen Başkonsolosu Şener Cebeci; Yanan binayı yerinde gördüğünü, incelemelerde bulunduğunu, Ditib Bölge başkanı ve yerel Türk dernek yetkililerinden de bilgi aldığını açıkladı.

Yanan binanın sahibi olan Bulut’u da ziyaret ettiğini belirten Başkonsolos Şener Cebeci;”Yangında maalesef bir vatandaşımız yanarak vefat etmiş diğerleri ise yara almadan kurtulmuş. Olayın niteliği hakkında polisten bilgi isteyeceğiz. Şu anda polisin yaptığı açıklamaya göre yangının nasıl çıktığı bilinmiyor.Vatandaşlarımıza taziyelerimizi iletip olayın takipçisi olacağımızı söyledik. Son derece üzücü bir vefat olayı, başımız sağ olsun, Allah rahmet etsin” dedi. İbrahim ERGÜL (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP