ALKIŞLAR ALTIEYLÜL KENT SAHNESİ’NE

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
ALKIŞLAR ALTIEYLÜL KENT SAHNESİ’NE

Altıeylül Belediyesi Kent Sahnesi’nin “Ben Mimar Sinan” adlı tek perdelik tiyatro oyunu Hasan Can Kültür Merkezinde ilk kez izleyicisiyle buluştu. Tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunda Mimar Sinan’ı kendisi de mimar olan Mehmet Bülent Sağlam canlandırdı.

Altıeylül Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Altıeylül Kent Sahnesi 4 aylık bir hazırlığın ardından 7 Ocak cumartesi günü “Ben Mimar Sinan” adlı oyunla  izleyiciye “merhaba” dedi.

Yönetmenliğini Onur Ayan’ın yaptığı tek kişilik oyunda Mimar Sinan’ın hayatı ve günümüzde de Süleymaniye Camii Selimiye Camii, Mihrimah Sultan Camii  gibi  hala dimdik ayakta duran eserleri anlatılıyor. Oyunun kostüm tasarımı, sahne dekoru ve kurulumu, ışıklandırma ve teknik desteği Altıeylül Kent Sahnesi oyuncuları ve Kültür İşleri Müdürlüğü personeli tarafından, seslendirmeleri ise Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü personeli tarafından yapıldı. Osmanlı’nın mimar başı Mimar Sinan’ı kendisi de mimar olan Mehmet Bülent Sağlam canlandırdı.

Altıeylül Belediyesi olarak ilk oyunları “Ben Mimar Sinan” ı sahnelemekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, ” İlçemize vatandaşlarımızın sosyal hayatına değer katacak birçok projeyi kazandırırken aynı zamanda Altıeylül’ümüzü bir sanat kenti haline getirmek istediğimizi hep söyledik ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl kurduğumuz Altıeylül Kent Sahnesinde birçok kursiyerimiz şuan oyunculuk eğitimi alıyor. Bu eğitimlerin ve çalışmaların meyvesini bugün almış olduk. Böylesine değerli ve anlamlı bir oyunu tamamlayarak, sahneledikleri için Kültür Müdürlüğümüze ve Altıeylül Kent Sahnesine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Oyunu büyük bir ilgiyle ve beğeniyle izlediğini belirten Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin ise “Tarihimize damga vurmuş, bizim için çok önemli bir değerin hayatını ve eserlerini anlatan “Ben Mimar Sinan” oyununda oyuncusundan, yönetmenine, perde arkasına kadar emeği geçen herkesi kutluyorum. Tabi tüm sanatsal faaliyetlerin baş mimarı Başkanımız Hasan Avcı’ya da çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Oyun sonunda oyuncu, yönetmen ve perde arkası ekibiyle birlikte izleyicileri selamlayan Başkan Avcı, Kültür İşleri Müdürü İsmail Balcan,  yönetmen Onur Ayan ve  oyuncu Mehmet Bülent Sağlam’ı tebrik ederek plaket verdi. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP