20° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.81
 • DOLAR 6.10

ALİBEY KUDAR ve TAHTAKUŞLAR ETNOGRAFYA MÜZESİ

Eğitim - 24 Şubat 2019 23:14 A A

” Eğitimciler 1940’lı yıllarda Köy Enstitülerini kurdular. Köyden aldığı çocuğu kendi köyüne teknik eleman ve öğretmen yetiştirip önder olarak gönderdi. Ancak köylünün kalkınmasını istemeyen ve onları sömüren ağalarla din sömürücüleri hükümete siyasi baskı yaparak Amerikalıların önderliğinde Köy Enstitülerini kapattırdılar. Bunun yerine sözde çağdaş Amerikan eğitim sistemini getirdiler.

Köy Enstitüleri köy ve köy çocukları için ülkeye en yararlı okullardı. Ben de bu ortamda yetiştiğim için olayları acısıyla ve tatlısıyla yalın bir şekilde anlatmaya çalıştım.
Bu kitap, on günlükken sekiz çocuklu bir ananın sırtında un değirmenine giden, onyedi yaşına kadar yalınayak gezen, kimseye güvenmeden hayatını kendi kazanan, kültür, sanat ve turizm alanında adını dünyaya duyuran bir öğretmenin yaşam öyküsüdür.
İşte o öğretmen BENİM.
Saygılarımla…
…………….. ……………. ve saire  “
Yazdığı kitabında kendisini tanıtırken böyle bir not düşüyor Alibey Kudar …
1932 yılında Balıkesir/ Edremit / Tahtakuşlar Köyü’nde doğdu. Savaştepe Köy Enstitüsüne girdi, enstitü İlköğretmen Okulu’na dönüşürken 1954 yılında mezun oldu. 26 yıl Milli Eğitimin çeşitli kademelerinde öğretmen, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve yönetici olarak görev yaptı. 1980 yılında emekli oldu .
Edremit Körfezinin en güzel yerinde olan Tahtakuşlar Köyü’nün bilgesi Alibey Kudar.
Kendi emeği ve çabası ile kurduğu Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Türkiye’nin ilk köy müzesi.
Şaman Kültürünün özgün ürünlerinin sergilendiği yer.
Tahtakuşlar her ne kadar Alevi – Türkmen köyü olarak bilinse de köydeki çoğu kişi kendilerini Şaman olarak tanımlıyorlar.
Müzede bir aile dayanışmasının güzel örneğini görüyoruz.
Etnoğrafya galerisinin yönetimi ve tanıtımı konusunda, Alibey Kudar’ın  oğlu Selim Kudar bey burada  Şaman kültürünün en ince yönlerini anlatıyor.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO)  Tahtakuşlar Müzesi’ne maddi destek verdi.
Müze 1991  yılında ziyarete açıldı.
Arkasında bıraktığı Tahtakuşlar Müzesi’nde 5 bin Alevi – Türkmen ve Şaman kültürünün ürünleri ve bir tarih yatıyor.
***
Emekli olup Körfeze yerleştiğimde , babamla ilk kez gezeceğiz. Tahtakuşlar köyüne gideceğiz.  Evimizle Tahtakuşlar arası çok yakın. Vardık, Körfezin o güzelim yamacına. Alibey Kudar ile babamın tanışıklığı Köy Enstitüsü’ne dayanıyor. Babam büyük sınıflardan bir ağabeyi. Babamın sesinin güzelliği , mandolini çok iyi çalması ve her cumartesi gecesi okulda yapılan eğlence anılarında yer alıyor.  Babamın annesinden öğrendiği ” Kara kara kazanlar ” türküsü ile babam akıllarda böyle kalıyor.
Cumartesi geceleri yapılan eğlencenin müdavimi olan babamın adı yerine artık ” Kara kara kazanlar ” yazılır oluyor.
Ve onu bu türküsü ile ananlara, Köy Enstitülülerine  bin selam olsun.
Alibey Kudar ile tanışıyorum. Babamla  sohbete başladıklarında ben müzeyi dolaşıyorum. Oğlu Selim Kudar bey benim sorularımı sabırla yanıtlıyor. Onlar galerinin önünde sohbeti koyulaştırmışlar. Sohbetlerine ortak oluyorum. Ali bey çok güzel, emeklerinize sağlık, ne güzel bir müze kurmuşsunuz,  teşekkürler diyorum. Alibey , benim adım zaten Alibey, bana amca diyeceksin diyor. Babamla Köy Enstitüsü anılarına dönüyorlar, babam anlatıyor.
– Sizler şanslıydınız,  siz gelmeden bizler amele gibiydik. Okulumuzu kendimiz yaptık. En çok şu tuğla işi canımı sıkardı. İstasyona trenle gelen tuğlaları birerli sıra olup ta okula kadar elden – ele verip okulumuza ulaştırırdık. Ben o zamanlar , zayıf çelimsizdim, sınıfın en irisi olan arkadaşım , Muhdanlı Ahmet bana tuğlayı hızlı atar, ben bazen yakalayınca , yere düşerdim. Günlerce benim düşmemi anlatır güler, beni kızdırırdı.Kahkahalar havada uçuşmaya başlardı.  Sıtkı Akkay’a okul müdürümüze çok şey borçluyum. Çokk.. Bizlere gelecek verdiler. Kapatılmasına çok içerlemiştim. Biz her şeyi ile güzel bir okul yaptık, onlar gelip kapattılar. Köylünün ışığını söndürdüler.
***
Kızım , Akçay Nihat Tansoy İlköğretim okuluna atanmıştı. Sınıfını çevre gezisine götürecekti.
Nereye gidiyorsunuz dedim.
– Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesine dedi.
– Alibey Kudar amcaya selam söyle dedim.
Müze gezisinden dönünce kızım, büyük bir mutlulukla anlatmaya başladı.
– Annecim , eşi yaşarken , müzenin bahçesine eşinin heykelini diken bir güzel insanla tanıştım. Alibey Kudar. Çok gururlandım. Kadınlarımızı ve eşi Esma Kudar’ı ne kadar çok gururlandıracak bir olay.
” Dünyada eşinin heykelini yaptıran kaç erkek vardır ? ” Kızımın sorusuna yanıt verdim,
– Alibey Kudar, bir kişi..
Evliliklerinin 50. yılında Esma Kudar hanımın heykeli evliliğinin en güzel armağanı.
“Tahtakuşlar Köyü’nün en güzel kızı Esma  idi, onunla evlendim. Bana çok güzel bir eş oldu, aile olduk. İki oğlumun annesi. O bu heykeli çoktan hak etti”  diyecek kadar yürekli bir eş Alibey Kudar.
Alibey Kudar, yazdıklarının en sonunda şöyle bitiriyor..
…………… …… vesaire.
Alibey Kudar hakka yürüdü.
Devri daim olsun.
Namı yürüsün, adı anılsın, yaktığı şaman ateşi Kaz Dağlarında hiç sönmesin.
***
LAKAP KÜTÜĞÜ …
Alibey Kudar , Tahtakuşlar Köyü’nün , zamanında soyadı yerine geçen lakaplarını araştırdı. 398 kişilik lakap kütüğünü hazırladı. Yaptığı araştırmada , günümüzde unutulmaya yüz tutmuş lakapları tek tek ortaya çıkarıp ” lakap kütüğü ” adı altında yayınladı. Bu çalışmasını, yaşı 70’in üzerindeki köylülerine danışarak doğrulatır. Bu çalışmasına ek olarak, ” Öleni nasıl bilirdik?” diye bir derleme daha yapar. Şimdi hayatta olmayan, Tahtakuşlar Köyü’ne yerelde iz bırakanları yazar. Bu derlemede 62 kişinin  izlerini bulur ve yazar. Lakap Kütüğü ve bu derlemeyi birleştirerek ” Tahtakuşların İlginç Yönleri ” adı altında bir broşür yayınlar.
” Amacım, köyün yerel tarihini yazılı olarak kayıtlara geçirmekti ” diyen Alibey Kudar, değerli bilgemiz…
Türkiyemize, Balıkesirimize, Edremitimize ,Körfezimize ve Tahtakuşlar Köyüne kattıkların için, emeklerin için , başardığın, bizlere bıraktığın  bu değerler için sonsuz teşekkürler.
Köklerimizi bilmenin huzuru ile ne mutlu size.
Durağınız uçmağ olsun.
Kudar ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.
*****
” On dört bin yıl gezdim divanelikte 
sıdk-ı ismin duydum pervanelikte
içtim şarabını mestanelikte
kırkların ceminde haydar haydar haydar dara düş oldum… 
…………. ……….. ve saire 
Alibey Kudar.
Bu haber 326 kez okundu.
besob otel
Eğitim - 23:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  İMAMOĞLU İÇİN İSTANBUL’DA
  CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin’le Ekrem İmamoğlu için İstanbul’da düzenlenen Seçim Koordinasyon toplantısına katıldı. 31 Mart seçimlerini kazanan ancak YSK’nin iptali sonrası 23 Haziran’da yeniden seçime girmeye hazırlanan Ekrem İmamoğlu ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından yayınlayan Sarı , “Ekrem Başkanımızın mazbatasını geri alacağız” dedi. […]
 • 02
  “KARA TREN” MÜJDESİ!
  TCDD Genel Müdürlüğü’nün Manisa’nın Yunusemre Belediyesi’ne kiraladığı buharlı lokomotif Balıkesir’e iade edilecek. TCDD Genel Müdürlüğü ile Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile 2 bin 557 lira artı KDV karşılığında bir yıllığına kiralanan ve Manisa’ya götürülen buharlı lokomotif Balıkesir’e geri dönüyor. Edinilen bilgilere göre, Balıkesir’deki tepkiler sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz devreye girdi. Yılmaz’ın talimatı […]
 • 03
  KURTULUŞ YATIRIM VE ÜRETİMDE
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Milli Mücadele Haftası’nda Balıkesir, Bandırma, Dursunbey ve İvrindi’de ekonomik kalkınma açısından yatırım süreçlerini mercek altına alarak değerlendirmelerde bulundu. Basın Sözcüsü Ümit Baysal, “Bu zor süreçten yine yatırımların ve üretimin arttırılması ile çıkmak mümkün olacaktır” dedi. Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) kurulları bir araya gelerek; ekonomik darboğazı […]
 • 04
  BALIKESİR’E GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ MÜJDESİ
  Balıkesir Sanayi Odası’nın 2017 yılından itibaren Ticaret Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimler sonucunda Balıkesir Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması uygun bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, “Odamızca 2017 yılında İlimizde Gümrük Müdürlüğü kurulması talep edilmiş ve bu talebimizi her mecrada dile getirilmiştir, 2 Mart 2019 tarihinde Ticaret Bakanımız Sayın […]
 • 05
  TCDD’DEN GARİP BİR UYGULAMA
  Balıkesir Gar havzasında sergilenen ve “Kara Tren” diye bilinen buharlı lokomotif, TCDD Genel Müdürlüğü ile Manisa Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile bir yıllığına kiralandı. TCDD Genel Müdürlüğü’nün Balıkesir’in bağlı bulunduğu İzmir 3. Bölge’ye verdiği talimat üzerine, 18 Mayıs 2019 tarihinde Manisa’ya nakledilen tarihi lokomotifin bir yıl boyunca Yunusemre Belediyesi tarafından sergileneceği öğrenildi. Bu uygulama […]

YAZARLARIMIZ

 • TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU!

  Türkiye de öğretmen yetiştirme 1970-1980 arasında bozulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının doğrudan kontrolünü yitirdiği Eğitim Fakülteleri döneminde ise akademik yaşam normları ile öğretmenlik mesleği umdeleri uzlaştırılamadı. Eğitim Fakültelerindeki öğretim elemanları akademisyen ile eğitimci arasında iki cami arasında beynamaz durumu yaşadılar. Bu, öğretmen yetiştirmede geleneğe sahip çıkamamanın somut sonucuydu.  2000’li yıllardan sonra gelen AKP ise ortaya […]
 • ESNERKEN ESNEMEK…

  Milli Eğitim Bakanlığı, bir süredir gündeminde olan “esnek ve modüler eğitim sistemi”ne ilk adımı attı. Yazılı ve görsel basında izliyor ve okuyorsunuz zaten. Esnemekten epey esnek hale geldik. Esnek ve modüler eğitim sistemi deniyor ya, onun biz sokaktaki tabirini kullanalım; bilineni bu çünkü: Yapboz. Bir kez daha yapboz oynuyoruz. Bir kez daha sistem değişiyor. Zaten […]
 • ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

  Ben her Anneler Günü’nde paylaşırım bu iletiyi. Atatürk, annesini ziyaret edeceği zaman mutlaka yaveri ile “İzin verirse validemi ziyaret etmek istiyorum.” diye haber yollardı. Zübeyde Hanım, hazırlanır, saçlarını taratır, oğlunu beklerdi. Atatürk de bu ziyarette mutlaka büyük üniformasını giyer, yaverleriyle birlikte gelir, büyük bir hürmetle annesinin elini öper, onun duasını alırdı.Annesi oğlunun bu davranışından çok […]
 • NE YAPMALI?

  73 yıl önce ilk demokrasi denemesinde “Açık oy gizli sayım” yapılarak Demokrat Parti’nin seçimi kazanması nasıl engellenmişse, İmamoğlu’nun İBBB’yi kazandığı seçimin geçersiz sayılması da aynı mantıkla engellenmiştir. Aynı zarfın içindeki 4 oydan 3’ü geçerli sadece İBBB oyu geçersiz. O da yetmiyor; 7 asil üyenin 4’ü hayır deyince 4 yedek üyeyi de çağırıp karar alıyorlar. Bu […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • BİR YANIM BAHAR BAHÇE BİR YANIM DİRENİŞ

  Çiğdemler; kış ne denli sert geçerse geçsin; yaşam gücünü hatırlatır. baharı yaşar. Adımı öylesine seviyorum ki, öylesine içselleştirmişim ki ; adım gibi olmak için her şeye rağmen hayat doluyum. Adımın peşinden koşsam, tüm Anadolu’yu gezmem gerekir. Anadolu’nun özüne, geleneklerine, o güzelim insanlarımıza ulaşırım. Kazdağ Çiğdemi, Toros Çiğdemi, İstanbul Çiğdemi, Ankara Çiğdemi , Hitit krallarının ağzına […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • NAİPLİ KÖYÜ’NDEN- Fatma Zehra KÖSELEY

  Bugün günlerden Naipli Köyü.İlkokul 1.sınıftan 4.sınıfa kadar birlikte okuduğum sıra arkadaşım Bahriye Kandemir ile buluştum. Naipli köy fırınında annemin ekmek yaptığı fırın aynı yerinde duruyor. Anılar taa uzaklardan sıcacık ekmek kokusu ile buluşuyor. Bize ablalık yapan Gülsüm ablamız ile de görüştük. Gülsüm ablamız, kızkardeşim Hasene Füsun Öztop’u ve kardeşim Zeki’yi görünce gözyaşlarını tutamadı. Gülsüm abla, […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘GURBETÇİ GAZETECİ’NİN GÖZÜNDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ- İbrahim ERGÜL

  Hafta içinde fırsat bulup Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısını takip ettim. Öncelikle sorunsuz 7. kata ulaşabildiğimi ve toplantıyı basına ayrılan bölümde rahatlıkla izleyebildiğimi belirtmeliyim. Lakin basin mensuplarIna ayrılan bölümün Balıkesirlilere haber akışını sağlayan gazetecilere çok da uygun olmadığını söylemek lazım. Meclis salonunda ki gelişmeleri en arka sıradan gözlemlemeleri çok zor. Sağlıklı bir haber akışı için […]
 • GÜNEŞ UFUKTAN DOĞARKEN- İhsan DURAK

  Mayıs ayı, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta, ilkbaharın kendini, en can alıcı güzellikte ifade ettiği, yaz mevsimini kucaklayan bir zaman dilimidir. Tanyeri ağarmadan önce, gecenin en karanlık zamanıdır. Bu durumu başka cümle ile ifade edersek; GECENİN EN KARANLIK ZAMANI, AYDINLIĞA EN YAKIN ZAMANDIR. Krallıkların, imparatorlukların sonunu sıcak ve soğuk savaşlar belirler. “Sonsuzluk” diye bir kavram […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • RUMUZ T.C. – Tanyol KIPÇAK

  Bazen hepimiz kullanırız.. Dangalak deriz… Dangalak ne demek?.. Düşüncesiz demek!..Hödük demek!.. Düşüncesizce yapılan bir iş mesela.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmış haline ne diyoruz?.. Rumuzumuz bizim, ötesi yok.. T.C. İktidar bu ibareye gıcık!.. Ne olmalıydı acaba?.. Merak ediyorum!.. Gördüğü yerde indiriyorlar.. Hatta Belediye Meclislerine öneriliyor,eğer iktidar yanlıları çoğunluksa aynen red!.. A be hödükler!.. A be dangalaklar!.. Kendinizi […]
 • “İŞÇİ KIYIMI VE ADALETSİZLİK” RAMAZAN DİNLEMEZ

  Ramazanın gelişiyle birlikte bir ritüel haline getirilen iftar programları da başladı. Bandırma Belediyesi 1350 kişiye Bandırma, Edincik ve Aksakal’da hayırseverlerin desteği ile iftar yemeği ikram ediyor. Bandırma’da Ortaokulu önündeki iftarlara katılanlara baktığımızda bu yıl öğrencilerin ağrılıkta olduğunu görüyoruz. Oruçlu oruçsuz birçok insan burada karnını doyuyor. Zaten olması gereken de bu değil mi? İnsanları “oruçlu oruçsuz” diye […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI LÜKSÜ SEVİYOR!

  “Günümüzün Çocukları Lüksü Seviyor. Kötü Davranışları Var, Otoriteye Baş Kaldırıyorlar, Yaşlılara Saygıları Yok, Çalışmak Yerine Lak Lak Etmeyi Seviyorlar. Çocuklar Artık Evlerinin Hizmetçisi Değil, Tiranı. Anne Babaları Odaya Girince Ayağa Kalkmıyorlar. Onlara İtiraz Ediyorlar, Destek Olmak Yerine Laklak Yapıyorlar, Şapır Şupur Yiyorlar, Bacak Bacak Üstüne Atıyorlar, Öğretmenlerine Zulmediyorlar.”İkizlerle sohbet ediyorum. Baba, sizin döneminizde yaşamak isterdik. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 84.114
  -1,40%
 • ALTIN 249.90
  0,67%
 • DOLAR 6.101
  0,81%
 • EURO 6.814
  0,81%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link