Az bulutlu
 • EURO 6.22
 • DOLAR 5.46

ALİBEY KUDAR ve TAHTAKUŞLAR ETNOGRAFYA MÜZESİ

Eğitim - 24 Şubat 2019 23:14 A A

” Eğitimciler 1940’lı yıllarda Köy Enstitülerini kurdular. Köyden aldığı çocuğu kendi köyüne teknik eleman ve öğretmen yetiştirip önder olarak gönderdi. Ancak köylünün kalkınmasını istemeyen ve onları sömüren ağalarla din sömürücüleri hükümete siyasi baskı yaparak Amerikalıların önderliğinde Köy Enstitülerini kapattırdılar. Bunun yerine sözde çağdaş Amerikan eğitim sistemini getirdiler.

Köy Enstitüleri köy ve köy çocukları için ülkeye en yararlı okullardı. Ben de bu ortamda yetiştiğim için olayları acısıyla ve tatlısıyla yalın bir şekilde anlatmaya çalıştım.
Bu kitap, on günlükken sekiz çocuklu bir ananın sırtında un değirmenine giden, onyedi yaşına kadar yalınayak gezen, kimseye güvenmeden hayatını kendi kazanan, kültür, sanat ve turizm alanında adını dünyaya duyuran bir öğretmenin yaşam öyküsüdür.
İşte o öğretmen BENİM.
Saygılarımla…
…………….. ……………. ve saire  “
Yazdığı kitabında kendisini tanıtırken böyle bir not düşüyor Alibey Kudar …
1932 yılında Balıkesir/ Edremit / Tahtakuşlar Köyü’nde doğdu. Savaştepe Köy Enstitüsüne girdi, enstitü İlköğretmen Okulu’na dönüşürken 1954 yılında mezun oldu. 26 yıl Milli Eğitimin çeşitli kademelerinde öğretmen, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve yönetici olarak görev yaptı. 1980 yılında emekli oldu .
Edremit Körfezinin en güzel yerinde olan Tahtakuşlar Köyü’nün bilgesi Alibey Kudar.
Kendi emeği ve çabası ile kurduğu Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Türkiye’nin ilk köy müzesi.
Şaman Kültürünün özgün ürünlerinin sergilendiği yer.
Tahtakuşlar her ne kadar Alevi – Türkmen köyü olarak bilinse de köydeki çoğu kişi kendilerini Şaman olarak tanımlıyorlar.
Müzede bir aile dayanışmasının güzel örneğini görüyoruz.
Etnoğrafya galerisinin yönetimi ve tanıtımı konusunda, Alibey Kudar’ın  oğlu Selim Kudar bey burada  Şaman kültürünün en ince yönlerini anlatıyor.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ( UNESCO)  Tahtakuşlar Müzesi’ne maddi destek verdi.
Müze 1991  yılında ziyarete açıldı.
Arkasında bıraktığı Tahtakuşlar Müzesi’nde 5 bin Alevi – Türkmen ve Şaman kültürünün ürünleri ve bir tarih yatıyor.
***
Emekli olup Körfeze yerleştiğimde , babamla ilk kez gezeceğiz. Tahtakuşlar köyüne gideceğiz.  Evimizle Tahtakuşlar arası çok yakın. Vardık, Körfezin o güzelim yamacına. Alibey Kudar ile babamın tanışıklığı Köy Enstitüsü’ne dayanıyor. Babam büyük sınıflardan bir ağabeyi. Babamın sesinin güzelliği , mandolini çok iyi çalması ve her cumartesi gecesi okulda yapılan eğlence anılarında yer alıyor.  Babamın annesinden öğrendiği ” Kara kara kazanlar ” türküsü ile babam akıllarda böyle kalıyor.
Cumartesi geceleri yapılan eğlencenin müdavimi olan babamın adı yerine artık ” Kara kara kazanlar ” yazılır oluyor.
Ve onu bu türküsü ile ananlara, Köy Enstitülülerine  bin selam olsun.
Alibey Kudar ile tanışıyorum. Babamla  sohbete başladıklarında ben müzeyi dolaşıyorum. Oğlu Selim Kudar bey benim sorularımı sabırla yanıtlıyor. Onlar galerinin önünde sohbeti koyulaştırmışlar. Sohbetlerine ortak oluyorum. Ali bey çok güzel, emeklerinize sağlık, ne güzel bir müze kurmuşsunuz,  teşekkürler diyorum. Alibey , benim adım zaten Alibey, bana amca diyeceksin diyor. Babamla Köy Enstitüsü anılarına dönüyorlar, babam anlatıyor.
– Sizler şanslıydınız,  siz gelmeden bizler amele gibiydik. Okulumuzu kendimiz yaptık. En çok şu tuğla işi canımı sıkardı. İstasyona trenle gelen tuğlaları birerli sıra olup ta okula kadar elden – ele verip okulumuza ulaştırırdık. Ben o zamanlar , zayıf çelimsizdim, sınıfın en irisi olan arkadaşım , Muhdanlı Ahmet bana tuğlayı hızlı atar, ben bazen yakalayınca , yere düşerdim. Günlerce benim düşmemi anlatır güler, beni kızdırırdı.Kahkahalar havada uçuşmaya başlardı.  Sıtkı Akkay’a okul müdürümüze çok şey borçluyum. Çokk.. Bizlere gelecek verdiler. Kapatılmasına çok içerlemiştim. Biz her şeyi ile güzel bir okul yaptık, onlar gelip kapattılar. Köylünün ışığını söndürdüler.
***
Kızım , Akçay Nihat Tansoy İlköğretim okuluna atanmıştı. Sınıfını çevre gezisine götürecekti.
Nereye gidiyorsunuz dedim.
– Tahtakuşlar Etnoğrafya Müzesine dedi.
– Alibey Kudar amcaya selam söyle dedim.
Müze gezisinden dönünce kızım, büyük bir mutlulukla anlatmaya başladı.
– Annecim , eşi yaşarken , müzenin bahçesine eşinin heykelini diken bir güzel insanla tanıştım. Alibey Kudar. Çok gururlandım. Kadınlarımızı ve eşi Esma Kudar’ı ne kadar çok gururlandıracak bir olay.
” Dünyada eşinin heykelini yaptıran kaç erkek vardır ? ” Kızımın sorusuna yanıt verdim,
– Alibey Kudar, bir kişi..
Evliliklerinin 50. yılında Esma Kudar hanımın heykeli evliliğinin en güzel armağanı.
“Tahtakuşlar Köyü’nün en güzel kızı Esma  idi, onunla evlendim. Bana çok güzel bir eş oldu, aile olduk. İki oğlumun annesi. O bu heykeli çoktan hak etti”  diyecek kadar yürekli bir eş Alibey Kudar.
Alibey Kudar, yazdıklarının en sonunda şöyle bitiriyor..
…………… …… vesaire.
Alibey Kudar hakka yürüdü.
Devri daim olsun.
Namı yürüsün, adı anılsın, yaktığı şaman ateşi Kaz Dağlarında hiç sönmesin.
***
LAKAP KÜTÜĞÜ …
Alibey Kudar , Tahtakuşlar Köyü’nün , zamanında soyadı yerine geçen lakaplarını araştırdı. 398 kişilik lakap kütüğünü hazırladı. Yaptığı araştırmada , günümüzde unutulmaya yüz tutmuş lakapları tek tek ortaya çıkarıp ” lakap kütüğü ” adı altında yayınladı. Bu çalışmasını, yaşı 70’in üzerindeki köylülerine danışarak doğrulatır. Bu çalışmasına ek olarak, ” Öleni nasıl bilirdik?” diye bir derleme daha yapar. Şimdi hayatta olmayan, Tahtakuşlar Köyü’ne yerelde iz bırakanları yazar. Bu derlemede 62 kişinin  izlerini bulur ve yazar. Lakap Kütüğü ve bu derlemeyi birleştirerek ” Tahtakuşların İlginç Yönleri ” adı altında bir broşür yayınlar.
” Amacım, köyün yerel tarihini yazılı olarak kayıtlara geçirmekti ” diyen Alibey Kudar, değerli bilgemiz…
Türkiyemize, Balıkesirimize, Edremitimize ,Körfezimize ve Tahtakuşlar Köyüne kattıkların için, emeklerin için , başardığın, bizlere bıraktığın  bu değerler için sonsuz teşekkürler.
Köklerimizi bilmenin huzuru ile ne mutlu size.
Durağınız uçmağ olsun.
Kudar ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.
*****
” On dört bin yıl gezdim divanelikte 
sıdk-ı ismin duydum pervanelikte
içtim şarabını mestanelikte
kırkların ceminde haydar haydar haydar dara düş oldum… 
…………. ……….. ve saire 
Alibey Kudar.
Bu haber 233 kez okundu.
merkez_optik
Eğitim - 23:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  KENDİN, KENDİN OL- İhsan DURAK
  Toplumda ki duygu, düşünce, davranış bozulmalarında ki etkenlerden önde gelenler; varsılların yoksullara, amirlerin memurlara, yönetenlerin yönetilenlere, seçilenlerin seçenlere, üretenleren tüketenlere, özel arabayla gidenlerin ,trenle gidenlere, uçakla gidenlerin, yaya gidenlere… bakışlarına hayran, yiyişlerine hayran. Ne çabuk unuttun emeklediğin, ınga dediğin, altını ıslattığın günlerdeki ağlamalarını. Ama; anneler, babalar, sağlıkçılar, öğretmenler ve mahalle bakkaLları unutmaz; borçlarını ıskalayıp, başka […]
 • 02
  KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN YIKILDI !
  Yıkılış gerekçesi öyle önemli ki… “Keşke okusalar da gelip beni kesseler evvela!” Biraz uzundur ama okuduğunuza değecektir diye düşünüyorum… “Londra Halkevi’nin düzenlediği, “Köy Enstitüleri 50. Yaşında” konulu açıkoturumu izleyenler, üç buçuk, dört saat boyunca yerlerinden kımıldamadılar. İzleyenler, para ödeyerek biletle girmişlerdi. Giriş bizim paramızla aşağı yukarı yirmi bin lira (5 sterlin)! Salon tıklım tıklım dolu. […]
 • 03
  KANKA
  “Nadir gülen liderler” sıralaması yapılsa 1.sıraya kimi koymamız gerek?.. Kuşkusuz Sayın Devlet Bahçeli. Ancak geçen gün bilinen ciddiyetiyle söylediği bir cümle vardı ki kendisi gülmese de okuyunca bizim tebessüm etmemize sebep oldu. Dedi ki Sayın Bahçeli: “Beklenen netice olmazsa kimse endişe etmesin. İki parti artık kanka olmuştur.” Beklenen netice dediği 31 Mart yerel seçim sonuçları. […]
 • 04
  İNCE’DEN BALIKESİR’E TAM DESTEK
  CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Altıeylül ve Karesi belediye başkan adayları Esin Balıbek ve Levent Tellioğlu’na destek isterken, “Balıkesir’de bu sefer iddialı olduğumuzu görüyorum. Nisan’dan sonra inşallah belediyeye gelip sizleri kutlayacağım” dedi. CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Altıeylül Belediye Başkan adayı Esin Balıbek’e destek vermek için Balıkesir’e geldi. Değirmenboğazı’nda konvoyla karşılanan […]
 • 05
  “USTASI EMANETE SAHİP ÇIKAMADI Kİ, ÇIRAĞI NE YAPACAK”
  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı İYİ Partili İsmail Ok, Pamukçu’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada AK Partili belediyeleri eleştirirken, “Sizlerin oyları ile bu göreve seçilenler emanete sahip çıkmak yerine ağlayarak, arkasına bakmadan kaçıp gitti. Şimdi de ağlayarak gidenin prensi Yücel Yılmaz büyükşehir adayı.  Ustası emanete sahip çıkamadı ki çırağı ne yapacak?” dedi. Millet İttifakı’nın Balıkesir Büyükşehir […]

YAZARLARIMIZ

 • UĞUR MUMCU

  seni yağmurlu bir günde vurdular hep puslu kalsın diye belki ülke geleceği yanıldılar uğurlandığın gün dört bir yandan gönül ışığı düştü  tabutunun üstüne aydınlanıverdi ortalık. yağmur sularına baktım simsiyah akıyordu sanki karanlığın ayak izlerini yıkıyordu insanların yüzleri ıslak, öfkeli ağaçların gözyaşları pırıl pırıl yağmur inatla yağıyor ama akan sel insan seli 1993-Balıkesir Download Best WordPress […]
 • KANKA

  “Nadir gülen liderler” sıralaması yapılsa 1.sıraya kimi koymamız gerek?.. Kuşkusuz Sayın Devlet Bahçeli. Ancak geçen gün bilinen ciddiyetiyle söylediği bir cümle vardı ki kendisi gülmese de okuyunca bizim tebessüm etmemize sebep oldu. Dedi ki Sayın Bahçeli: “Beklenen netice olmazsa kimse endişe etmesin. İki parti artık kanka olmuştur.” Beklenen netice dediği 31 Mart yerel seçim sonuçları. […]
 • ATKÖYLÜ MEHMET ÇAVUŞ

  Atköylü Mehmet Çavuş Çanakkale, Filistin, Kafkas Cephesi, Kuvayı Milliye – Milli Mücadele derken uzun ayrılıklardan sonra köyüne döner bir bakkal dükkanı açar. Bütün harp görmüş insanlar gibi sert mizaçlıdır. Çabuk parlar, serttir, celallıdır, inatçıdır, doğrudan şaşmaz. Asla taviz vermez. Herkes az çok kendinden çekinir. Kimseye “Eyvallahı” yoktur. Öfkesi hazırdır. Arada sırada askerlik arkadaşı Bigadiç’in Çiftlik […]
 • YILMAZ HOCA (2)

  Yılmaz hocayı en kısa nasıl tarif edersin deseler şöyle derdim; Üreten, ürettiğini hakça paylaştıran, çalmayan, çaldırmayan, baskıya boyun eğmeyen bir devrimci adam… Yılmaz Büyükerşan kendisine oy vereninde vermeyeninde hocasıdır. Hocanız olmayan birisine hocam demek “Görüşlerinize katılmasam da sizin bilgeliğinizi, öğreticiliğinizi kabul ediyorum” demektir. Gelelim diğer dükkâna: Çiçekçi dükkânından başka bir dükkân daha açtı Yılmaz Hoca. […]
 • 90 GÜN KALA AKLIMA GELENLER – Birgi TUNA

  Bugün 18 Şubat 2019. 19 Mayıs 2019’a tam 90 gün kaldı. Emperyalizm, 20’nci yüzyılda en büyük hezimeti Çanakkale’de yaşadı. Uğradığı hezimete rağmen, Türk Milletini esir etmek için 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla başlayıp 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşmasıyla tamamlanmaya çalışılan süreçte emperyalist ordular tek kurşun atmadan Yunan, Bulgar, Arap çeteleri maşa olarak kullandı. Bu […]
 • BİR KÜLTÜR MABEDİ : SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ

  Güre İskele’de bulunan galeri, 14 Kasım 2015 yılında Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşler tarafından merhum babaları Ali Bostancıoğlu’nun anısına ithafen kurulmuştur. Galeride, 8 dakikalık Kazdağları ve bölge tanıtım filmi, İda Dağı Mitosları, Troya ve Antandros, Kuzey Ege Antik Kentleri, Antik dönemlere ait sikkeler, vazolar ve terrakotalar, Fatih’in İstanbul’un fethi sırasında Toroslardan getirdiği Tahtacı Türkmenleri, Yörükler […]
 • BAL-KES VE SİYASET!

  Balıkesirspor 31 Mart seçimleri ile birlikte nihayet anımsandı. Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye başkan adayı İsmail Ok, her konuşmasında Balıkesirspor’u Süper Lige çıkardıklarını, şimdi ise 1. Lig’de düşmemeye oynadığını söylüyor. Süper Lig olayı doğru ama küme düşme olayı biraz ajitasyon gibi… Yine de şunu söyleyebiliriz. Teknik Direktör Giray Bulak ve futbolcuların özverili mücadelesi olmasa belki  şimdiden […]
 • ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ BALIKESİR KEŞŞAFLARI – Fatma Zehra KÖSELEY

  18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. yıldönümünde Balıkesir Lisesi öğrencilerinden oluşan Keşşaflar ( İzciler ) Çanakkalede şehit olan Balıkesir Lisesi İzcilerini gururla ve minnetle andılar. Balıkesir Kuvayı Milliye şehrine yakışır bir temsili tören ancak bu kadar güzel ve anlamlı olabilirdi.Bu törene emek verenlere , yürekten teşekkürler. Keşke bu tören ta başından sonuna kadar kayıt altına alınabilseydi. […]
 • MEKTUP

  Sen öldün. Öldürmek bir eylemdir. Türkçe dilbilgisinde ya da yasalarda “fiil” de denir. Oysa ölmek bir eylem değildir. Senin ölmeni, ölümü, ölmeleri bir eylem yaptı insanoğlu ve ölünden ve ölümlerden kendine zırhlar, kapılar ve tesbitler icat etti. Ölümünden ve ölümlerden kendine konuşacak çok şey buldu ama yapacak hiçbir şey bulamadı. Sen öldün. Senin ölümünü ve […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • KENDİN, KENDİN OL- İhsan DURAK

  Toplumda ki duygu, düşünce, davranış bozulmalarında ki etkenlerden önde gelenler; varsılların yoksullara, amirlerin memurlara, yönetenlerin yönetilenlere, seçilenlerin seçenlere, üretenleren tüketenlere, özel arabayla gidenlerin ,trenle gidenlere, uçakla gidenlerin, yaya gidenlere… bakışlarına hayran, yiyişlerine hayran. Ne çabuk unuttun emeklediğin, ınga dediğin, altını ıslattığın günlerdeki ağlamalarını. Ama; anneler, babalar, sağlıkçılar, öğretmenler ve mahalle bakkaLları unutmaz; borçlarını ıskalayıp, başka […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 3 AY = ÇOK SENE… Nedim ISPARTA

  İstasyon mahallesi yazımda bahsettiğim gibi,  fabrikamızın özelleştirilmesi / kapatılmasının ardından çil yavrusu gibi dağıldık. Ben de bir arkadaş vasıtasıyla Görsel Yayınlar’a ansiklopedi satışı için başvurdum ama şartlar uymadı.  Lise mezunu değildim. Dursunbey’de satış yaparken yardımcı olduğum İpek hanım, beni direk müdür Hüseyin Aslan’ın( Facebook’dan arkadaşım şu anda) odasına götürdü.  – Nedim abi bu işi yapamazsa […]
 • HAÇLI KATLİAMLARI  DEVAM EDİYOR- Ramazan KARACA

  Bizim nesil Haçlıların yaptığı katliamları daha belki okullarda okumadan evvel Cüneyt Arkın’ın çevirdiği filmlerden öğrenmişti. (Örneğin, Selahattin-i Eyyubi. 1970’te çevrilmiş. Biz daha çocuk yaşlarda bu filmleri izledik. Bu yazıyı yazmadan önce yine baktım. Tam bir katliam o yıllarda yapılanlar.) Aradan yüz yıllar geçti ama bu katliamlar hâlâ devam ediyor. Bunu nereden anlıyoruz; Yeni Zelanda’da katliam […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • KARDEŞ KAVGASINA HAYIR… TAHSİN EREL

  Dostlar diyor ki: “Neden genel konularda yazmıyorsun?..” Gerçi şurada burada imzamızın göründüğü oluyor zaman zaman ama sonuçta yerel yazarız biz… Yerel okurun ilgisi seçime odaklanmış durumda.”Güncel” kavramının da anlamı daraldı böylece… Gazete yazarı günceli kovalar. Anketlere göre, koltuğu kapmasına çok bir şey kalmayan CHP Ankara adayı Mansur Yavaş’la ilgili iddialar da güncel gerçi; ama bu […]
 • TOSUN’UN PROJELERİNDEN NOTLAR

  Cumartesi günü Millet İttifakı Başkan Adayı Tolga Tosun, proje ve meclis üyesi adaylarının tanıtımını gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Dursun Mirza’nın da konuşmasıyla CHP’deki buzların eridiğini söyleyebiliriz. Burada özellikle Tolga Tosun, Dursun Mirza’ya “Canımdan çok sevdiğim Dursun Ağabeyim” diye hitap etti. Mirza da konuşmasında Tolga Tosun ile sorunu olmadığını ve her türlü desteği vereceğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından seçim […]
 • RAMAZAN DİKMEN- Uğur SATILMA

  “Öldü. Ölmüş. Aramızdan ayrıldı. Sizlere ömür. Onu kaybettik. Acı kaybımız. Dilin alışkanlıkları karşısında raha­tına düşmüş zihnin kanaatkâr suskunluğu.” Ne de güzel ifade ediyor, “Afife Abla’nın İncileri” adlı öyküsünde Ramazan Dik­men malum son karşısındaki teslimiyetimizi. Biz bu sefer ak­sini yapalım, ölümün ardından zihnimizde beliren basmaka­lıp kelimeler yerine daha farklı cümleler kuralım ve yâd edelim. 1997 yılında […]
 • KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN YIKILDI !

  Yıkılış gerekçesi öyle önemli ki… “Keşke okusalar da gelip beni kesseler evvela!” Biraz uzundur ama okuduğunuza değecektir diye düşünüyorum… “Londra Halkevi’nin düzenlediği, “Köy Enstitüleri 50. Yaşında” konulu açıkoturumu izleyenler, üç buçuk, dört saat boyunca yerlerinden kımıldamadılar. İzleyenler, para ödeyerek biletle girmişlerdi. Giriş bizim paramızla aşağı yukarı yirmi bin lira (5 sterlin)! Salon tıklım tıklım dolu. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.408
  0,09%
 • ALTIN 229.89
  0,47%
 • DOLAR 5.464
  0,79%
 • EURO 6.224
  0,55%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link