DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.608.9440.101

AKIN’DAN RESMİ BAŞVURU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
AKIN’DAN RESMİ BAŞVURU

Önceki dönem CHP Genel Başkan Yardımcısı ve 25, 26,27. dönem Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için resmi başvuruyu yaptı. Akın  başvuru dosyasını CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı’na teslim etti.

Uzun bir süredir CHP’den Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçen Ahmet Akın, dün Genel Merkez’de Genel Başkan Özgür Özel‘le yaptığı görüşmenin ardından bugün resmi başvurusunu yaptı ve başvuru dosyasını il başkanı Erden Köybaşı’na sundu.

“BALIKESİR’E HAK ETTİĞİ HİZMETLERİ KAZANDIRACAĞIZ”

Akın başvuru sonrası, “İl Başkanlığımızı ziyaret ederek Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurumu gerçekleştirdim. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Balıkesir’ime hak ettiği hizmetleri kazandırmak için var gücümüzle çalışacağız.” mesajını verdi.

AHMET AKIN KİMDİR

13 Ağustos 1973 tarihinde Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gönen’de tamamlamasının ardından İzmir Atatürk Lisesini bitirdi. İngiltere’de Cambridge şehrinde Eurocenter kursunda Dil ve Ekonomi eğitimleri alan Akın, Bahçeşehir Üniversitesinde siyaset eğitimini tamamladı. Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinden mezuniyeti sonrasında Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkilerde yüksek lisansını yaptı. “Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Üretimi” üzerine İspanya’da farklı tarihlerde birçok eğitim ve seminerlere katıldı. Enerji alanında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarında Genel Müdür, uluslararası alanda faaliyet gösteren holdinglerde ise CEO ve yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. İngilizce, İspanyolca ve İtalyanca dillerini konuşabilen Akın, evli ve iki çocuk babasıdır.

2015’DE MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

2015 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir milletvekili olarak meclise giren Akın, Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP Balıkesir milletvekili olarak seçildi ve 26. dönemde TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ve Dışişleri Komisyonunda üye olarak yer aldı. 2016 yılında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı oldu.

2018 Türkiye genel seçimleri öncesinde 14 CHP’li milletvekili ile birlikte mecliste grup kurabilmesi için İYİ Partiye geçti.10 Mayıs 2018 tarihinde 15 milletvekilinin Cumhuriyet Halk Partisine geri döndüğü duyuruldu. 2018 genel seçimlerinde Balıkesir 1. sıradan aday gösterildi ve tekrar milletvekili seçildi.

2019’DA BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI AÇIKLANDI VE GERİ ÇEKİLDİ

2019 yerel seçimleri öncesinde CHP Parti Meclisi tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına aday gösterildi. CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak kararı sonrasında, İYİ Parti adayı İsmail Ok lehine adaylıktan çekildi. 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nda parti meclisi üyesi seçildi, kurultay sonrası CHP MYK’sında enerji ve altyapı projelerinden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görevlendirildi. 14 Mayıs 2023 tarihli genel seçimlerde adaylık başvurusunda bulunmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından seçim kampanyası sürecinde bakan adayı olarak tanıtıldı.

1 Haziran 2023 tarihinde yapılan MYK toplantısında genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na istifasını sundu ve MYK’dan istifa etti. 5 Haziran 2023 tarihinde MYK Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı olarak atandı.

CHP’nin 5 Kasım 2023’de gerçekleştirilen 38. kurultay ile birlikte bu görevi sona erdi. Akın’ın 31 Mart 2024’deki seçimler öncesi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanması bekleniyor. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

Kemal Büyükışık5 Aralık 2023 / 20:07Yanıtla

Donanımı ve liyakatı ile şehrimizi Türkiyemizin,tarihi,coğrafyası ve ekonomisiyle , tarımıyla layık olduğu bir yere getireci inancıyla destekliyor,BAŞARILAR diliyorum.