DOLAR31,2179% 0.04
EURO33,9462% 0.24
STERLIN39,5862% 0.07
FRANG35,5370% 0.04
ALTIN2.042,61% 0,10
BITCOIN1.947.4988.98

AKINCI’NIN OĞLUNA VEDA

Yayınlanma Tarihi :
AKINCI’NIN OĞLUNA VEDA

Milli Mücadele kahramanlarından İbrahim Ethem Akıncı’nın oğlu Av. Burhan Cahit Akıncı 92 yaşında İstanbul’da vefat etti. Akıncı Sındırgı’da  son yolculuğuna uğurlandı. 

Av. Burhan Cahit Akıncı, Şerif Paşa Camiinde cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Sındırgı İlçe Mezarlığında babası İbrahim Ethem Akıncı’nın bulunduğu aile kabristanında toprağa verildi.
Sındırgı ile ilişkisini ömür boyu koparmayan Burhan Cahit Akıncı, babası İbrahim Ethem Akıncı’nın o dönem kullandığı özel eşyalarını Demirci Kaymakamlığına, Milli Mücadele sırasında tuttuğu notlardan derlediği “Demirci Akıncıları”  isimli kitabını da Türk Tarih Kurumuna bağışlamıştı. Cenaze merasimine Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Sındırgı Kaymakamı Zafer Oktay, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, oğlu İbrahim Ethem Akıncı ve yakınları katıldı.

SINDIRGI’YI KURTARAN AKINCI ATATÜRK’ÜN VALİSİYDİ

İbrahim Ethem Bey, “Tüfenkçizade” lakabıyla anılan bir ailenin çocuğu olarak 1889 yılında Selanik’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Bulgaristan’da tamamladı, 1912 yılında Selanik Hukuk Fakültesini bitirdi. Balkan Savaşlarından sonra ailesiyle Anadolu’ya göç eden İbrahim Ethem Bey, Balıkesir’e (Kocapınar)  yerleşti.  Balıkesir’de Şamlı ve Sındırgı Düvertepe’de nahiye müdürlüğü,  öğretmenlik ve avukatlık yapan İbrahim Ethem bey, 20 Kasım 1920 tarihinde Demirci Kaymakamlığına atandı.

Demirci Kaymakamlığı görevindeyken kurduğu Demirci Akıncıları Müfrezesinin komutanlığını da üstlenen Kaymakam Ethem Bey, Demirci, Gördes ve Sındırgı hattında düşmanı bozguna uğrattı. Bölgede yaklaşık 2 yıl önemli mücadeleler veren İbrahim Ethem, milli mücadelenin kazanılmasında büyük katkı sağladı. Sındırgı, İbrahim Ethem Beyin kumandasındaki Kuvâ-yi Milliye müfrezelerinin 3 Eylül 1922 Pazar günü sabah saatlerinde şehre girmesiyle  işgalden kurtuldu.

İbrahim Ethem Akıncı kırmızı şeritli İstiklal Madalyası sahibi İbrahim Ethem Bey Atatürk’ün telkiniyle Akıncı soy adını aldı. Yozgat, Siirt, Ağrı, Samsun, Balıkesir, Malatya ve Muğla illerinde valilik yaptı, bu görevlerine hep Atatürk’ün emriyle atandığı için “Atatürk’ün Valisi” olarak anıldı. 11 Mayıs 1950’de kalp krizi sonucu 61 yaşında vefat etti. Kabri Sındırgı ilçe mezarlığında bulunuyor. Necip KARATUNA / SINDIRGI (balikesir24saat.com) 

YORUM YAP

Ekrem Dinkci6 Haziran 2020 / 18:54Yanıtla

Balıkesir’de bir okula, bir caddeye ya da başka önemli bir yere adının verilmesini istiyorum ve bekliyorum.