Yayınlanma Tarihi :

AKILLI FARE, KENDİ GELECEĞİNE YATIRIM YAPAR- İhsan DURAK

AKILLI FARE, KENDİ GELECEĞİNE YATIRIM YAPAR- İhsan DURAK

Ülkede beka ve zeka sorunu konuşulurken; tam yerine denk geldi La Fontaine…

“Aslanın pençesi dibinde bir fare belirir. Bu fırsatı kullanmayan ormanlar kralı, büyüklük göstererek fareye dokunmaz.

Ormanlar kralının bu iyiliği boşa gitti sanmayın.

Kimin aklına gelir ki, ormanlar kralı aslanın bir bir tuzağa düşeceği. Evinden çıkar, şöyle bir hava alayım, ortalığı kolaçan edeyim der. Çok geçmeden düşer bir tuzak ağa. Ne çırpınma, ne kükreme fayda eder. Kaldı naçaresiz.

Bay fare, kükreme ve iniltiler yönüne koşar. Aaa, bir de ne görsün? Koskocaman ormanlar kralı bir ağa düşmüş. Hemen aslanın yardımına koşar.

Fare, ben seni kurtarırım deyince; aslan kükrer ve haydi git işine, minnacık boyunla beni mi kurtaracaksın? diyerek fareyi küçümser. Yine de fare aldırmaz. Keskin dişleriyle kocaman ağı parçalar aslanı kurtarır.”

Sonuç; “İYİLİK EDEN İYİLİK BULUR. GELECEĞİ DÜŞÜNEN KAZANIR. NE EKERSEN ONU BİÇERSİNİZ” YAŞAMIN GERÇEKLERİYLE KARŞI KARŞIYA KALIRSINIZ” DÜŞMEZ KALKMAZ BİR O!

GERÇEKLER MUMA BENZER, mum ışığı her zaman en hafif esintide söner, ama hiç bir zaman yanma gücü, enerjisi yok olmaz.

NE HAYALMİŞ AMA?

Sevgili Nasrettin Hoca’mızın canı sıcak lahana çorbası canı çekmiş.

Başlamış tatlı tatlı hayal kurmaya. Tam o esnada kapı çalmış. Gelen karşı komşunun oğluymuş.

Hocam, annem çok hasta, bir tas çorba istiyor.

Hoca başlamış kendi kendine söylenmeye…

Bizim komşularda kurduğum hayallerin bile kokusunu alıyorlar,”

“BAŞARILI OLANLAR, DEĞİŞİMİ KENDİNDEN BAŞLATANLARDIR..” diyor Bernard Shaw

BAŞARI= GERÇEK; ÇALIŞMANIN, DEĞİŞİMİN ASIL GÖSTERGESİDİR.

Bunu iyi bilenler, başkalarının başarılarını gölgeleyip, kendilerini sürekli başarılıymış gibi göstermek için; değişik algı yöntemlerine başvururlar. Kendilerini sürekli ekranlarda görürsünüz. Ortalık güllük gülistanlık gibi bayraklar sallanır, alkışlar tutulur. İnsanın kendini güçlü gösterme egosu başarılı olabilir, ama gerçek olmayabilir.

Çalışmalar büyük kalabalıklar, göz dolduruyor olabilir. Suskunları, pusudakileri, fırıldakları, ne kaparsam o benim çıkarım diyenleri hesaba katmak gerekir. Görünen köy bu…

Ama bu köyde ne kadar çalışkan, cefakar, vefakar, ne kadar genç, ne kadar yaşlı, ne kadar üretici var, orası meçhul?

Bizim Adalet Sarayları’nda hakimin arkasında “ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”  cümlesindeki asıl gerçek şudur. Sahip olduğunuz değerlerin asıl sahibi ADALETTİR. Eşitsizliğin, haksızlığın, fırsatçılığın, yalanın, bölücülüğün, iteleme, kakalama ve ayrımcılığın, güvensizliğin olduğu yerde; GERÇEK ADALET barınmaz. Göstermelik adalet; malike, mülke ve halka huzursuzluk kaynağı olur * İ D U R A K İ * Bilenler, görenler, yaşayanlar, düşenler biliyor. Ben hiç bir şey bilmiyorum.

“GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ”

“KILAVUZU KARGA OLANIN, BURNU”na, ne kokar siz düşünün? Gari gari…” Diyerek kaygılarımızı ortaya koyalım.

Necip ulusun kutsal değerlerini hiçe sayarak, sürekli geçmişe yollama yapmak; nimetlerinden yararlandığınız Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin insani, iktisadi, kültürel ve inanç değerleriyle taban tabana, aykırılıklar gösteriyorsa;

“…Bulunur bahtı kara maderini kurtaracak…” diyen erenlere saygılar. Bitmeyen ve sonu gelmeyen kaygılar, belirsizlikler, akıl almaz men dakka dukkalar oluca; aklıma hep sünnetçiler gelir. “Cambaza bak cambaza..” diyerek; “UCUNDAN ACCIK” alıverirler. Sen, canının yandığınla kalırsın.

 

Kaynak : ihsan DURAK

YORUM YAP