DOLAR27,5725% 0.49
EURO28,8907% 0.36
STERLIN33,3069% 0.21
FRANG29,9123% 0.35
ALTIN1.612,18% 0,01
BITCOIN763.139-0.223

AKBELEN’DE YAŞANILANLAR ATATÜRK’TEN VAZGEÇENLERİN DOĞADAKİ VAHŞETİDİR

Yayınlanma Tarihi :
AKBELEN’DE YAŞANILANLAR ATATÜRK’TEN VAZGEÇENLERİN DOĞADAKİ VAHŞETİDİR

24 Temmuz 2023 Pazartesi günü, bir ağacın dalı kesilmesin diye köşkü yürüten lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesine hiç ama hiç yakışmayan orman katliamına uyandık.

Zaten, 2 yıldır aklımız, vicdanımız Akbelen’de. Atatürk’ün izinden ayrılışının doğadaki izidir, Akbelen’deki orman katliamı. Tarihe çoktan düştü kara bir leke olarak.

O sabah 06.00 sularında sosyal medyadan ulaşan korkunç görüntüler, hepimizin vicdanını kanattı. Akbelen’den gelen haberler ile de kanamaya devam ediyor. Elbette, Bodrum ve Milas’ı besleyen en önemli su havzasında bulunan Akbelen Ormanı’nı canı pahasına koruyanların direnişi, dayanışması ve mücadelesi de kartopu gibi büyüyor. Ata’mızın bize öğrettiği gibi, umutsuzluk nedir tanımıyoruz. Topraklarımızı yaşlısıyla genciyle koruyoruz. Bin yaşasın, Akbelenli ninelerimiz.

Peki, ya kimden koruyoruz topraklarımızı ? Ülkeyi babalar gibi satanlardan, onların işbirlikçilerinden, cennet vatanımızı peşkeş çektikleri sermayeden, devlet ile hükümet ayrımını unutmak isteyenlerden çok daha doğrusu AKP  iktidarını devlet gibi görüp devletin bütün mekanizmalarını nefret, kin ve öfke dolu kararlar doğrultusunda kullananlardan. Ve onlara yenik düşüp halkına düşmanlık gösterenlerden…

Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal’in askeri ile biz Türk Milleti’ni artık karşı karşıya getirmeyin! Evet, siz bu ülkeye ve insanına düşman olabilirsiniz. Bu ihanetinizin sonucu olarak, biz de doğaya, yaşama ve geleceğe düşman olanları istemiyor ve kabul etmiyoruz. Devletimizin de askerimizin de her zaman yanındayız.

Ve şimdi canımız ciğerimiz Akbelen’e yeniden dönelim. Hem bugüne kadar olup bitenleri hem de asla terk edip vermeyeceğimiz ormanımızı kısaca tanıyalım. Umarım, Akbelen Ormanı’nın önemini ve değerini yeteri kadar anlatabilirim. Akla vicdana sığmayan şiddetin ve daha çok kazanma hırsının hangi güzellikleri yok edeceğini de gözler önüne sermiş olacağız.

Bölgedeki orman ekosisteminin Ören-Yoğunoluk istikametindeki kısmı geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşanan orman yangınlarında tamamen yok olmuştur. Ayrıca Hüsamlar, Çakıralan, Sekköy, Bağdamlar bölgesindeki orman alanları IC Enerji-LİMAK Enerji tarafından işletilen Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri için kömür elde etmek amacıyla kesilmiştir.

Kömür sahasından Kuzeybatı istikametindeki son doğal orman Akbelen Ormanı’dır. Akbelen Ormanı’nın kesilmesi durumunda zaten işlevinin büyük bir ölçekte orman yangınları ve kömür madenciliği ile kaybetmiş durumda olan ve bölgenin en önemli su kaynağı olan yüzey suyu havzası işlevini tamamen kaybedecektir.

Akbelen Ormanı, yerleşimler, tarım alanları ile maden sahaları arasında kalan son doğal yaşam ortamı olduğu için özellikle Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Ek Liste II Kesin Korunacak Hayvan Türleri listesinde bulunan ve alanda en az bir defa gözlemlenen veya sesi duyulan bazı kuş türlerinin üreme, beslenme, barınma ve dinlenme amacıyla kullandığı doğal yaşam ortamıdır.

Akbelen Ormanı, Ören-İkizköy hattı ile İkizköy-Tuzabat ile İkizköy-Çamlıca-Bağyaka hattındaki doğal ormanları birbirine bağlayan doğal bir koridor işlevi sağlamaktadır. Akbelen Ormanı’nın ortadan kaldırılması, bu doğal ekolojik köprüyü ortadan kaldırarak, Milas’ın güneyi ile kuzeyini birbirinden ayırarak büyük bir doğal yaşam ortamı parçalanmasına sebep olacaktır.

Akbelen Ormanı, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen orman yangınları ile büyük ölçekte tahrip olan Ören-İkizköy hattındaki ormana bağımlı türler için bir sığınak işlevi de görmektedir.
Anayasa’nın 169. Maddesi Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir demektedir. Bu nedenle, devam etmekte olan orman kesiminin ivedilikle durdurulmalıdır.

KIYMAYIN EFENDİLER AKBELEN’E … ORMANIMIZDAN ÇEKİN KANLI SERMAYENİZİ!

YORUM YAP