Yayınlanma Tarihi :

AKADEMİK ODALAR’DAN YSK’YA KINAMA, HALKA ÇAĞRI

AKADEMİK ODALAR’DAN YSK’YA KINAMA, HALKA ÇAĞRI

Balıkesir Akademik Odalar Birliği (AKOB) Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimleri ile ilgili kararını kınarken, tüm vatandaşları da demokrasiye daha güçlü bir şekilde sahip çıkmaya çağırdı.
Balıkesir Barosu, Balıkesir Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Eczacı Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası,Makina Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Meteoroloji Mühendisleri Odası’nın oluşturduğu Balıkesir Akademik Odalar Birliği üyeleri bugün Tabip Odası’nda bir araya geldi. AKOB dönem sözcüsü BSMMMO Başkanı Metin Yalçın açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:
“31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri, 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmiştir.
Mevcut siyasi otoritenin Bakanlıkları gözetiminde Yüksek Seçim Kurulu adına seçimleri yürütmekle görevli ilçe seçim kurulları tarafından oluşturulan sandık kurulları gerekçe gösterilerek verilen iptal kararı, sandığa yansıyan halk iradesinin gasp edilmesidir.
Tüm ülkenin hatta dünyanın anlayamadığı noktada aynı kurullar gözetiminde aynı zarfa atılan oy pusulalarından yalnızca büyükşehir Belediye başkanlığına ait tercihin iptali ve yenilenmesi kararıdır. Bu haliyle bu karar ne demokrasi gereğidir, ne hukuk gereğidir siyasi bir karardır.

7 Haziran seçimlerinde de yaşadığımız , “Sandığı koyan seçilinceye kadar seçim yapılır”tehlikeli mesajını veren bu kararı 100 yıllık Cumhuriyet deneyimi ve demokrasi mücadelemizin inkârı addediyoruz.
İstanbul halkının iradesini yok sayarak demokrasi tarihimizin en kara lekelerinden biri olarak kayıtlara geçen ve toplum değerleri ile ortalama akılla alay eden bu kararı şiddetle kınıyoruz!
Bu karar, Türkiye’deki tüm yargı organları gibi, Yüksek Seçim Kurulunun da siyasallaştığını, göstermiştir.
Halkın huzur ve güven içinde yaşamasının en büyük teminatı olan hukuk sistemini işlemez, yargı organlarını güvenilmez hale getirenleri asla unutmayacağız, affetmeyeceğiz.
Yıllardır sandığı dilinden düşürmeyenlerin, seçmen iradesine tahammül edemediği net biçimde açığa çıkmıştır.
Kaynakları tehlikeye düşen yandaş medyanın iftira ve yalanlarının sınırı olmadığını net biçimde görmekteyiz. Bütün bunlar halkın hafızasından asla silinmeyecektir.
Yaşanan onca hukuksuzluğa rağmen halkın demokrasiye sahip çıkma kararlılığı, demokrasimizin ve ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır.
Bizler tüm hukuksuzluğa ve adaletsizliklere rağmen demokrasiye inanmaya, demokrasi yolunda mücadele etmeye devam edeceğiz.
Bu ülke halkından ve mücadele geleneğinden umudumuzu asla kesmeyeceğiz.
Demokrasiye her zamankinden daha güçlü biçimde sahip çıkacağız” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP