DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

AK PARTİLİ CANBEY VE CHP’lİ ŞAHİN KAZAKİSTAN’DA

AK PARTİLİ CANBEY VE CHP’lİ ŞAHİN KAZAKİSTAN’DA

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey ve CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop başkanlığındaki Meclis heyeti ile Kazakistan’da gerçekleştirilen programa katıldı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Prof. Dr. Mustafa Şentop başkanlığındaki heyet Kazakistan’ın başkenti Nursultan (Astana)’da gerçekleştirilen Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları 4. toplantısına katıldı. AK Parti Balıkesir Milletvekili, Dışişleri Komisyonu Üyesi, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Dr. Mustafa Canbey ve CHP Balıkesir Milletvekili, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyesi Op.Dr. Fikret Şahin  heyet de yer aldı.

TÜRKİYE EN CÖMERT ÜLKE

TBMM Prof. Dr. Mustafa Şentop Nur Sultan’da düzenlenen “Daha Büyük Bir Avrasya: Diyalog, Güven, Ortaklık” temalı Avrasya Parlamento Başkanları 4. Toplantısı Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en çok insani yardım yapan ülke olduğunu ifade ederek, “Bu bakımdan Türkiye belki dünyanın en zengin ülkelerinden biri değildir ama en cömert ülkesidir” dedi.

Şentop, uluslararası örgütlerin bir kısmının, özellikle de Birleşmiş Milletlerin (BM), kuruluş amaçlarında öngörülen dünya barışını sağlama misyonunu yerine getirmekten çok uzak olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu “Dünya beşten büyüktür” itirazıyla ifade ettiğini hatırlattı.

İKİLİ İLİŞKİLER PEKİŞTİ 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey,  ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin daha da pekiştirilmesi için toplantıya katılan ülkelerin heyetleri ile verimli toplantılar gerçekleştirdiklerini bildirdi. Canbey bu bağlamda Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin , Karadağ Meclis Başkanı Ivan Brajovic , Afganistan Meclis Başkanı Mir Rahman Rahmani , Pakistan Milli Meclisi Başkanı Esad Kayser , Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin ,  Endonezya Meclis Başkanvekili Fadli Zon , Katar Şura Konseyi Başkanı Ahmed Bin Addullah Al Mahmoud,   Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç,  Alman Federal Meclis Başkanvekili Hans-Peter Friedrich ve meclis heyetleri ile resmi görüşmeler gerçekleştirildiğini  söyledi.

Heyet Türk Cumhuriyetleri tarafından Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da kurulmuş olan Uluslararası Türk Akademisi’ni de ziyaret etti (balikesir24saat.com) 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP