DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.625.9111.037

AK PARTİLİ BAŞKANA KAÇAK KAZIDAN 4 YIL HAPİS CEZASI !

Yayınlanma Tarihi :
AK PARTİLİ BAŞKANA KAÇAK KAZIDAN 4 YIL HAPİS CEZASI !

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın da aralarında olduğu 3 sanığa kaçak kazı davasında 4’er yıl hapis, 8’er bin lira para ceza cezası verildi.

Sındırgı Belediyesi’nde görevli B.Ç ve M.Ö nün 23 Kasım 2019’da belediyeye ait traktör ve kepçeyle Cüneyt köyü yakınlarındaki birinci derecede arkeolojik sit alanında kaçak kazı yaptığı belirlenip, soruşturma  açıldı.  Soruşturmanın ardından Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Başkan Yardımcısı Çağrı Çağatay Çavdar  ve iki belediye görevlisi hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefetten dava açıldı.

KÜLTÜR VARLIKLARI TAŞINIP, KIRILMIŞ!

İddianamede Başkan Ekrem Yavaş’ın talimatıyla Sındırgı Belediyesi’ne ait kepçeyi kullanan sanık M. Ö. ve Sındırgı Belediyesine ait traktörü kullanan sanık B. C.’nin daha önce kaçak kazı yapılan alanı kepçe ile genişleterek yeni kaçak kazı yaptıkları, bu kazı çukurlarını kepçe ile kısmen kapattıkları, önceki kazılarda ortaya çıkarılan kültür varlıklarını tahrip ederek ilçe merkezinde bulunan “Müze Han Otel”in bahçesine getirdikleri kaydedildi.

Müze Han Otel’de bulunan lahit, lahit kapağı ve taban taşının birbirine ait olan tek bir mezar anıtı olduğu ve bu üç parçanın da kazı iddiasına konu mahaldeki buluntular ile uyumlu olduğu belirlendi.

SİT ALANI OLDUĞUNU BİLMİYORLARMIŞ !

Sındırgı Belediyesi’nde çeşitli kademelerde görev yapan sanıklar, söz konusu alanın sit alanı olduğunu bilmediklerini söyledi. Başkan Yavaş, yapılan çalışmanın yeni bir kazı çalışması olmadığını ayrıca olay yerinden herhangi bir kültür varlığının çıkartılıp kendisine veya 3.  şahıslara menfaat sağlanmadığını savundu. Duruşmada Yavaş’ın Müze Han Otel’de sergilemek amacıyla kamu kurumları da dahil birçok yerden nostaljik ve turistik değeri olan eşyaları bağışlamalarını talep ettiği bilgisi de paylaşıldı.

İddianamede sanıkların kazı alanının sit alanı olmadığı yönündeki açıklamalarının  hayatın olağan akışına aykırı olduğu ve beyanlarının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu bildirildi. Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun bölgeyi 11 Mayıs 2018’de 1. derece sit alanı ilan ettiği ve bu kararın Resmi Gazete’de de yayımlandığı vurgulandı.

SON DURUŞMADA HAPİS VE PARA CEZASI

Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 Şubat 2023’de görülen 13. ve son duruşmada Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, diğer 2 sanık B.C ve M.Ö 4 yıl hapis ve 8 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Söz konusu lahit ise Kuvay-i Milliye Müzesi’ne teslim edildi.

Mahkeme heyeti önce üç sanığın 3 yıl hapis cezası ve 300 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Sanıkların görevleri gereği ellerinde bulundurdukları araç ve gereçleri suçun işlenmesinde kullanmış oldukları
anlaşıldığından cezalarında 1/3 oranında artırım yapıldı ve sanıklara  ayrı ayrı 4 yıl hapis ve 400 gün adli para cezası  verildi.  Sonuçta sanıklar 4 yıl hapis ve 8 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. ( Mahkeme tarafından  verilen 400 gün adli para cezası,  5237 sayılı yasanın 52/2 maddesi uyarınca sanıkların ekonomik ve diğer şahsi halleri göz önünde bulundurularak günlüğü takdiren 20,00TL üzerinden hesaplandı)

Sanıkların işlemiş oldukları suç nedeni ile pişman olduklarına dair herhangi bir emare tespit edilemediği için haklarında 5237 sayılı yasanın 62/1 maddesinin uygulanmasına takdiren yer olmadığına karar verildi.

İki çalışanın “talimatları ondan aldık” dediği Sındırgı Belediyesi Başkan Yardımcısı Çağrı Çağatay Çavdar ise beraat etti. Başkan Yavaş ve iki çalışanı  bu karar sonrası Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’ne itiraz edebilecek.

AK Partili Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’a  cezasının onaylanması halinde siyaset yasağı gelebileceği konuşuluyor. 

ADI EKREM, SOYADI YAVAŞ !

AK Parti’nin en medyatik belediye başkanlarından biri olan Başkan Yavaş ilçeyi tanıtmak için yaptığı çalışmalar yanında ilginç çıkışlarıyla da dikkat çekiyor.

2019’daki yerel seçimlerde 3. kez belediye başkanı seçilen Ekrem Yavaş, sosyal medyadaki  paylaşımı ile ilgi odağı olmuştu. Başkan Yavaş, Twitter hesabından “Adımın (Ekrem) ve soyadımın(Yavaş) Türk siyaset arenasında en çok konuşulan isim olmasından muzdaribim. Ankara ve İstanbul belediye başkan adaylarının benimle bir ilgisi yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” yazmıştı.

“MAZOT 1 MİLYON LİRA DA OLSA …”

AK Parti’nin geçmiş ve yeni dönem yönetim kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte geçen yıl Sındırgı’da yapılan vefa gecesinde konuşan Ekrem Yavaş, “Bugün İYİ Parti, HDP ile hareket ediyorsa CHP, PKK ile hareket ediyorsa hiç tutulacak iyi bir yanı yok. Yani gübre ister 500 lira olsun, mazot isterse 1 milyon lira olsun. Benim AK Parti’ye olan imtihanımı bitiremez”  sözleriyle de tepki toplamıştı.

BAKAN SOYLU’DAN YAVAŞ İÇİN SORUŞTURMA İZNİ !

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilçede büyük tartışmalara yol açan Kocahan Cumhuriyet Çarşısı Projesi işi için tahliye davasının sonucu beklemeden iş yerlerinin çatılarının sökümü talimatını veren AK Partili Başkan Yavaş Yavaş hakkında soruşturma izni vermişti. Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com)  

 

YORUM YAP