Yayınlanma Tarihi :

AĞIZ İÇİNDEN ALINAN DOKU İLE İDRAR KANALI OLUŞTURULDU

AĞIZ İÇİNDEN ALINAN DOKU İLE İDRAR KANALI OLUŞTURULDU

Onyedi Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Başer, Bandırma’da ilk kez uygulanan operasyonla 71 yaşındaki hastanın ağız içinden aldığı dokuyla idrar kanalı oluşturdu.

Daha önce geçirdiği kapalı prostat ameliyatlarından bir sonuç alamayan 71 yaşındaki hasta şifayı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde buldu.

İdrar kanalındaki darlık nedeniyle gördüğü tedavilerin ardından rahatsızlığı yeniden nükseden hasta üroloji polikliniğinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aykut Başer’e başvurdu.

Başer tarafından yapılan muayenenin ardından hasta için Türkiye’de sadece sayılı sağlık merkezinde uygulanan üretroplasti ameliyatına karar verildi.

Ameliyatla, hastanın idrar kanalındaki 15 santimetrelik darlığı, ağız içinden alınan doku ile genişletilerek sağlıklı bir idrar yolu kanalı oluşturuldu.

Bu şekilde sadece endoskopik tedaviler için uygun olmayan ya da iki kez endoskopik tedavi yapılmasına rağmen darlığı nüks eden hastalara uygulanan ameliyat Bandırma’da ilk kez uygulanmış oldu.

Başarılı bir operasyona imza atan Başer ve ekibine teşekkür eden Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Şenveli, “Bandırma ve bölgemizdeki hemşerilerimizin sağlık problemlerini dışarı göndermeden Bandırma’da çözme gayreti içerisindeyiz” dedi. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP