20° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.81
 • DOLAR 6.10

AĞACIN SANATLA DANSI

Güncel - 8 Mart 2019 11:40 A A

7 Ağustos 2016 günü, Altınkum’da Atatürk Anıtı önündeydim. CHP Genel Merkezi, tüm yurtta demokrasi mitinglerini başlatmıştı. CHP Edremit ilçe Başkanlığı da bu doğrultuda miting düzenlemişti. O dönem partinin üst kademelerinde bulanan bazı isimler, tabanının içine sinmeyen açıklamalarda bulunmuştu. Mitinge katılacaksam üyesi olmaktan her zaman onur duyduğum partimin kırmızı çizgilerinden asla ödün vermeyeceğimi anlatan bir pankartı, bir resmi mutlaka taşımalıydım.  CHP’nin, savaş meydanlarından, Sivas Kongreleri’nden bugünlere geldiğini anlatmalıydım. Demokrasinin, ancak Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile bir anlamı olduğunu belirtmeliydim. Bunun nasıl olacağını çok fazla düşünmeye gerek yoktu. Ata’nın en güzel resimlerinden birini taşımalıydım. Hangi resmi olacağını düşündüğümde aklıma ilk gelen askeri üniformaları ile olan bir resmiydi.

Hava Harp Okulu öğrencilerinin, her yıl mezuniyet töreninde Ata’nın numarası olan 1238 okunduğunda hep bir ağızdan ”İÇİMİZDE” diye haykırmaları tüylerimi diken diken eder. Bu hissiyatım ile Ata’nın askeri üniformaları ile bir resmini bulmuştum. Fotoğraf programlarından çok iyi anlayan bir arkadaşım sayesinde istediğim olmuştu. O’nun sonsuza dek ”İÇİMİZDE’ olduğunu anlatacaktım. Fotoğraflarda gördüğünüz değerli çalışma ile Mustafa Kemal’in askeri olarak miting alanındaydım.

Benim için çok önemli olan bu resmi elime alışım, ruhuma dokunan ağaçların dünyası ile yakından tanışmamdı. Ata’nın resmi, telefonumda kayıtlıydı. Miting alanına gitmeme saatler kalmıştı. Altınkum’da çok kısa sürede resmin baskısını yapabilecek tek yer vardı: Vegacity Art Shop  . Burasının sahibi ve gördüğüm her eserin yaratıcısı olduğunu öğrendiğim Mecit Yıldırım’a , telefonumdaki resmi göstermiştim. İstediğim gibi bir sonuç elde edeceğimden emindim. Mitinge yetişebilme kaygım kalmamıştı. Mecit bey, çalışmasını sürdürürken daha önce detaylı olarak görme fırsatım olmayan sanat galerisini inceliyordum. Altınkum’da bu güzel bir yerin olmasından dolayı çok mutluydum.

Sanat galerisinin o zamanki yeri çok küçüktü. Ama bu Mecit beyin , bizi doğa sevgisi ile buluşturmasına engel değildi. Vegacity Art Shop , eserleri ile yaşam alanlarımızı doğaya uyumlu hale dönüştürebileceğimizin mümkün olduğunu anlatıyordu. Sanat galerisinin atölyesi Kızılkeçili Köyü girişindedir. Buradan da istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Atölye görünümü ile adeta bir ağaç ev gibi Atölyeye uğrayışım, bisikletim ile gerçekleştirdiğim köy gezilerimin sonunda olur. Zeytinli’den Kızılkeçili’ye o çok sevdiğim yoldan geldikten sonra atölyeye varmanın keyfi bambaşkadır. Beni karşılayan bir ayna, bir masa, bir sehpa yorgunluğumu unutturur. Galerinin bugünkü yeri Akçay merkezde bulunan Saruhan Otel’in önü. Hem atölye hem galeri herkesin kolaylıkla ulaşacağı bir yerde. Bizleri günlük yaşantının tek düzeliğinden alıp götüren en güzel yerler.

Mecit beyin, eserlerini oluşturduğu malzemeler doğal yöntemler ile elde ediliyor. Hiçbir şekilde doğaya zarar veren bir uygulama yok. Zaten böyle bir düşüncede olamaz. Neredeyse tüm gününü eserlerini üreterek geçiren bir sanatçıdan aksini beklemek bizlerin hatası olur. Mecit bey, pek çok kişi gibi Körfez’e büyükşehir yaşantısını geride bırakarak yerleşen biri. Bu yeteneği ile sanki hep buralara aitmiş düşüncesini uyandırıyor.Yaptığı iş gerçekten çok önemli.İnsanın tasarladığı bir şeyi, herkesin beğenisi kazanacak hale dönüştürmesine saygı duymamak imkansız. Ürün yelpazesi çok zengin. Aklınıza gelebilecek her türlü ağaç tasarımı ürünler dışında taş baskı resim, istediğiniz bir deseni baskılı olarak görebileceğiniz kupalar, kırlentler, çantalar, magnetler, bardak altlıkları, yapbozlar, tişörtler, fayans üzerine baskı…

Benim Ata’nın resmini isteyişim gibi sizlerde nasıl bir esere sahip olmak istediğinizi hiç çekinmeden anlatabilirsiniz. Mecit bey, farklı görüş ve tasarımlara açık bir sanatçı. Kendisi nasıl hayal dünyasına bir ruh katıyorsa bizlerinde bir şeyler üretebilme çabamıza destek olacaktır. Vega Copy Sanat Galerisi ve diğer sanat atölyelerine sahip çıkalım.Yaşam alanlarımızın dekorunu doğa oluştursun. Tüketim toplumunu tetikleyen markalı ürünler ile kendimize ait olmayan bir dünyada yaşamayalım. O mağazalardan alacağımız bir ürünler değil doğanın özünden kopup gelen eserler kişiliğimizi yansıtır. Onlar da buluruz sevdiğimiz rengi,hayallerimizi,bulunmak istediğimiz doğa harikası yerleri. Ticari amaç ile tasarlanan birbirinin kopyası olan ürünleri sanat eseri olarak göremiyorum. El emeği ürünlerin yerini başka hiç bir şey alamaz.

Akçay’dan tüm dünyaya açılan sanat evi, ağaç tasarımları ile bölgenin mitolojiden beri süregelen yaşantısını devam ettiriyor. Mecit beyin eserleri, Kazdağlarının doğal güzelliklerini her yere taşır. Eserlerin çoğu sanki eski çağlardan günümüze ulaşmış bir tarihi eser gibi, bir antika gibi. Her eserin ayrıntılı işlemeleri, rengi, özgün modelleri insanda böyle his uyandırıyor.

Pek çoğumuzun hayalidir, bir sahil kasabasında yaşamak. Bir bahçemizin olmasını, toprak ile uğraşmayı,doğada daha çok zaman geçirmeyi isteriz. Şehirlerin insanı yoran yaşantısından tamamen uzaklaşmak isteriz. Bu güzel isteklerimizin gerçekleştiği dünyamızı işte bu sanat galerimiz ile çok daha anlamlı ve sevdiklerimiz ile paylaşılabilir hale getirebiliriz. Ne yazık ki çoğumuzun bu istekleri gerçekleştirmesi mümkün değildir. O zamanda nerede yaşıyorsak doğaya en yakın olmanın, Kazdağları’nın esintisini hissetmenin , benliğimizi yansıtan eserleri kullanmanın yolu da Vega Sanat Galerisi’nden geçer.

Evimizin en güzel köşesini buradan aldığımız bir eser ile daha da güzelleştirebiliriz.Bahçeler de özellikle yazın daha çok vakit geçiririz. Sanat galerimizden alacağımız bir masa, bir hamak, bir fener, mumluk gibi pek çok eser ile bahçemiz hayal tarlasına dönüşebilir. Tatile gittiğimiz bir otelin dekorunun buradan alınan ürünler ile oluştuğunu görmek ne kadar hoş olur. Ya da sevdiklerimizi ile bir akşam yemeğini yediğimiz restoranın bu sanat eserlerini tercih etmesi de çok hoş olur. Bu estetik bakış açısına sahip olan herkes yaşadığı yeri güzelleştirir.

Mecit beyden aldığım ağaç oymalı aynam, Balıkesir’de odamın en güzel yerindedir. Güne çok sevdiğim aynama bakarak başlamak bana güç veriyor. Sanki yüzümü Zeytinli Çayı’nda Bin Pınarlı İda’nın serin sularında yıkamışım gibi hissederim. Sanki bisikletim ile Zeytinli’de dolaşıyormuşum gibi gelir. Sebzeleri doğramak için almış olduğum yine bir ağaç tasarımı olan tahta, bir kır evinin bahçesinde çok sevdiğim insanlara yemekler hazırlayacakmışım gibi düşündürür. Odamdaki şifonyerin üstünde bulunan mumluğum da pek güzeldir. Yandıkça getirir bana Kuzey Ege’min havasını. Antandros desenleri ile bezenmiş kırlentim ile sanki bir tanrıçaymışım gibi kendimi özel hissederim. İşte bölyesine derindir sanat galerisinin yaşattıkları…

Belki de doğa tutkum yüzümden sanat galerisini çok seviyorum. Eserler bana çok daha farklı çok daha özel ve sanki mitolojiden günümüze fırlamış gibi geliyor. Daha önce gidenler eminim ki bana hak verecektir. Mecit beyin günlerini alan emek dolu ürünleri daha başka nasıl anlatılır bilemiyorum. Sanat galerisine her uğrayışım da hissettiklerimdi bunlardı.

Bir mitinge gidişim ile başlayan tanışma bugünlere geldi. Ve geleceğe de taşıyacağımı biliyorum. Umarım sizlerinde ilgisi ve desteği ile sanat galerisi çok daha uzun yıllar üretmeye devam eder. Akçay’ın saygın işletmelerinden biri olarak bölgenin turizme katkısı da sürer. Bölgede oluşan sanat platformlarında yer almaya devam eder. Doğanın mucizeleri her zaman sanat galerisine uğrasın.

İyi dilek ve temennileri ile Kazdağ Çiğdemi, yazısını sonlandırır. Masasından kalktığı gibi aynasına bakacaktır. Kazdağları’nda geçirdiği güzel zamanlardan aldığı enerji ile yeni bir iş gününe başlayacaktır. Doğa gibi doğallıktan yana tüm herkese selamı da unutmaz.

Selam olsun emeği ile var olan Anadolu’nun mücadeleci kadınlarına… Kurtuluş Savaşı’mızda Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın yanında yer alan eli öpülesi kadınlarımıza… Nene Hatun’a, Gördesli Makbule’ye, Nezahat Onbaşı’ya, Kara Fatma’ya… Minnetler olsun Zübeyde Ana’mıza…

Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Cumhuriyetimiz ile kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk sayesinde kadın olarak haklarımızı elde edemeseydik bugünü kutlayamazdık. O nedenle önce ülkemin kadınları. Keşke bugünkü eylemlere Kurtuluş Savaşı’mızın kahraman kadınlarına ithafen onların bir resmi ile katılabilseydim. Yine o günkü gibi baskısını sanat galerimiz gerçekleştirirdi. Bu resmi de yine odamda duvarıma asardım.

Bu haber 353 kez okundu.
besob otel
Güncel - 11:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  İMAMOĞLU İÇİN İSTANBUL’DA
  CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin’le Ekrem İmamoğlu için İstanbul’da düzenlenen Seçim Koordinasyon toplantısına katıldı. 31 Mart seçimlerini kazanan ancak YSK’nin iptali sonrası 23 Haziran’da yeniden seçime girmeye hazırlanan Ekrem İmamoğlu ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından yayınlayan Sarı , “Ekrem Başkanımızın mazbatasını geri alacağız” dedi. […]
 • 02
  “KARA TREN” MÜJDESİ!
  TCDD Genel Müdürlüğü’nün Manisa’nın Yunusemre Belediyesi’ne kiraladığı buharlı lokomotif Balıkesir’e iade edilecek. TCDD Genel Müdürlüğü ile Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile 2 bin 557 lira artı KDV karşılığında bir yıllığına kiralanan ve Manisa’ya götürülen buharlı lokomotif Balıkesir’e geri dönüyor. Edinilen bilgilere göre, Balıkesir’deki tepkiler sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz devreye girdi. Yılmaz’ın talimatı […]
 • 03
  KURTULUŞ YATIRIM VE ÜRETİMDE
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Milli Mücadele Haftası’nda Balıkesir, Bandırma, Dursunbey ve İvrindi’de ekonomik kalkınma açısından yatırım süreçlerini mercek altına alarak değerlendirmelerde bulundu. Basın Sözcüsü Ümit Baysal, “Bu zor süreçten yine yatırımların ve üretimin arttırılması ile çıkmak mümkün olacaktır” dedi. Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) kurulları bir araya gelerek; ekonomik darboğazı […]
 • 04
  BALIKESİR’E GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ MÜJDESİ
  Balıkesir Sanayi Odası’nın 2017 yılından itibaren Ticaret Bakanlığı nezdinde yapmış olduğu girişimler sonucunda Balıkesir Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması uygun bulundu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, “Odamızca 2017 yılında İlimizde Gümrük Müdürlüğü kurulması talep edilmiş ve bu talebimizi her mecrada dile getirilmiştir, 2 Mart 2019 tarihinde Ticaret Bakanımız Sayın […]
 • 05
  TCDD’DEN GARİP BİR UYGULAMA
  Balıkesir Gar havzasında sergilenen ve “Kara Tren” diye bilinen buharlı lokomotif, TCDD Genel Müdürlüğü ile Manisa Yunusemre Belediyesi arasında imzalanan protokol ile bir yıllığına kiralandı. TCDD Genel Müdürlüğü’nün Balıkesir’in bağlı bulunduğu İzmir 3. Bölge’ye verdiği talimat üzerine, 18 Mayıs 2019 tarihinde Manisa’ya nakledilen tarihi lokomotifin bir yıl boyunca Yunusemre Belediyesi tarafından sergileneceği öğrenildi. Bu uygulama […]

YAZARLARIMIZ

 • TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ NASIL BOZULDU!

  Türkiye de öğretmen yetiştirme 1970-1980 arasında bozulmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığının doğrudan kontrolünü yitirdiği Eğitim Fakülteleri döneminde ise akademik yaşam normları ile öğretmenlik mesleği umdeleri uzlaştırılamadı. Eğitim Fakültelerindeki öğretim elemanları akademisyen ile eğitimci arasında iki cami arasında beynamaz durumu yaşadılar. Bu, öğretmen yetiştirmede geleneğe sahip çıkamamanın somut sonucuydu.  2000’li yıllardan sonra gelen AKP ise ortaya […]
 • ESNERKEN ESNEMEK…

  Milli Eğitim Bakanlığı, bir süredir gündeminde olan “esnek ve modüler eğitim sistemi”ne ilk adımı attı. Yazılı ve görsel basında izliyor ve okuyorsunuz zaten. Esnemekten epey esnek hale geldik. Esnek ve modüler eğitim sistemi deniyor ya, onun biz sokaktaki tabirini kullanalım; bilineni bu çünkü: Yapboz. Bir kez daha yapboz oynuyoruz. Bir kez daha sistem değişiyor. Zaten […]
 • ATATÜRK VE ANNESİ ZÜBEYDE HANIM

  Ben her Anneler Günü’nde paylaşırım bu iletiyi. Atatürk, annesini ziyaret edeceği zaman mutlaka yaveri ile “İzin verirse validemi ziyaret etmek istiyorum.” diye haber yollardı. Zübeyde Hanım, hazırlanır, saçlarını taratır, oğlunu beklerdi. Atatürk de bu ziyarette mutlaka büyük üniformasını giyer, yaverleriyle birlikte gelir, büyük bir hürmetle annesinin elini öper, onun duasını alırdı.Annesi oğlunun bu davranışından çok […]
 • NE YAPMALI?

  73 yıl önce ilk demokrasi denemesinde “Açık oy gizli sayım” yapılarak Demokrat Parti’nin seçimi kazanması nasıl engellenmişse, İmamoğlu’nun İBBB’yi kazandığı seçimin geçersiz sayılması da aynı mantıkla engellenmiştir. Aynı zarfın içindeki 4 oydan 3’ü geçerli sadece İBBB oyu geçersiz. O da yetmiyor; 7 asil üyenin 4’ü hayır deyince 4 yedek üyeyi de çağırıp karar alıyorlar. Bu […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • BİR YANIM BAHAR BAHÇE BİR YANIM DİRENİŞ

  Çiğdemler; kış ne denli sert geçerse geçsin; yaşam gücünü hatırlatır. baharı yaşar. Adımı öylesine seviyorum ki, öylesine içselleştirmişim ki ; adım gibi olmak için her şeye rağmen hayat doluyum. Adımın peşinden koşsam, tüm Anadolu’yu gezmem gerekir. Anadolu’nun özüne, geleneklerine, o güzelim insanlarımıza ulaşırım. Kazdağ Çiğdemi, Toros Çiğdemi, İstanbul Çiğdemi, Ankara Çiğdemi , Hitit krallarının ağzına […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • NAİPLİ KÖYÜ’NDEN- Fatma Zehra KÖSELEY

  Bugün günlerden Naipli Köyü.İlkokul 1.sınıftan 4.sınıfa kadar birlikte okuduğum sıra arkadaşım Bahriye Kandemir ile buluştum. Naipli köy fırınında annemin ekmek yaptığı fırın aynı yerinde duruyor. Anılar taa uzaklardan sıcacık ekmek kokusu ile buluşuyor. Bize ablalık yapan Gülsüm ablamız ile de görüştük. Gülsüm ablamız, kızkardeşim Hasene Füsun Öztop’u ve kardeşim Zeki’yi görünce gözyaşlarını tutamadı. Gülsüm abla, […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘GURBETÇİ GAZETECİ’NİN GÖZÜNDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ- İbrahim ERGÜL

  Hafta içinde fırsat bulup Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısını takip ettim. Öncelikle sorunsuz 7. kata ulaşabildiğimi ve toplantıyı basına ayrılan bölümde rahatlıkla izleyebildiğimi belirtmeliyim. Lakin basin mensuplarIna ayrılan bölümün Balıkesirlilere haber akışını sağlayan gazetecilere çok da uygun olmadığını söylemek lazım. Meclis salonunda ki gelişmeleri en arka sıradan gözlemlemeleri çok zor. Sağlıklı bir haber akışı için […]
 • GÜNEŞ UFUKTAN DOĞARKEN- İhsan DURAK

  Mayıs ayı, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta, ilkbaharın kendini, en can alıcı güzellikte ifade ettiği, yaz mevsimini kucaklayan bir zaman dilimidir. Tanyeri ağarmadan önce, gecenin en karanlık zamanıdır. Bu durumu başka cümle ile ifade edersek; GECENİN EN KARANLIK ZAMANI, AYDINLIĞA EN YAKIN ZAMANDIR. Krallıkların, imparatorlukların sonunu sıcak ve soğuk savaşlar belirler. “Sonsuzluk” diye bir kavram […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • RUMUZ T.C. – Tanyol KIPÇAK

  Bazen hepimiz kullanırız.. Dangalak deriz… Dangalak ne demek?.. Düşüncesiz demek!..Hödük demek!.. Düşüncesizce yapılan bir iş mesela.. Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılmış haline ne diyoruz?.. Rumuzumuz bizim, ötesi yok.. T.C. İktidar bu ibareye gıcık!.. Ne olmalıydı acaba?.. Merak ediyorum!.. Gördüğü yerde indiriyorlar.. Hatta Belediye Meclislerine öneriliyor,eğer iktidar yanlıları çoğunluksa aynen red!.. A be hödükler!.. A be dangalaklar!.. Kendinizi […]
 • “İŞÇİ KIYIMI VE ADALETSİZLİK” RAMAZAN DİNLEMEZ

  Ramazanın gelişiyle birlikte bir ritüel haline getirilen iftar programları da başladı. Bandırma Belediyesi 1350 kişiye Bandırma, Edincik ve Aksakal’da hayırseverlerin desteği ile iftar yemeği ikram ediyor. Bandırma’da Ortaokulu önündeki iftarlara katılanlara baktığımızda bu yıl öğrencilerin ağrılıkta olduğunu görüyoruz. Oruçlu oruçsuz birçok insan burada karnını doyuyor. Zaten olması gereken de bu değil mi? İnsanları “oruçlu oruçsuz” diye […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI LÜKSÜ SEVİYOR!

  “Günümüzün Çocukları Lüksü Seviyor. Kötü Davranışları Var, Otoriteye Baş Kaldırıyorlar, Yaşlılara Saygıları Yok, Çalışmak Yerine Lak Lak Etmeyi Seviyorlar. Çocuklar Artık Evlerinin Hizmetçisi Değil, Tiranı. Anne Babaları Odaya Girince Ayağa Kalkmıyorlar. Onlara İtiraz Ediyorlar, Destek Olmak Yerine Laklak Yapıyorlar, Şapır Şupur Yiyorlar, Bacak Bacak Üstüne Atıyorlar, Öğretmenlerine Zulmediyorlar.”İkizlerle sohbet ediyorum. Baba, sizin döneminizde yaşamak isterdik. […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 84.114
  -1,40%
 • ALTIN 249.90
  0,67%
 • DOLAR 6.101
  0,81%
 • EURO 6.814
  0,81%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link