DOLAR 32,2331 % -0.09
EURO 35,0641 % 0.2
STERLIN 41,0472 % -0.07
FRANG 35,7359 % 0
ALTIN 2.408,19 % -0,17
BITCOIN 67.905,00 0.19
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

AFAD’DAN DEPREM GERÇEĞİ

AFAD’DAN DEPREM GERÇEĞİ

İl Afet ve Acil Durum İl Müdürü Bayram Şahin, Balıkesir ilinin ve Marmara Bölgesi’nin deprem kuşağında yer aldığını belirtirken, ” Balıkesir merkezi ile birlikte Edremit ve Bandırma riskli alanlarda bulunmaktadır” dedi. 1999’daki depremden önemli dersler alındığını ancak bu tarihten önce yapılan binaların depreme hazır olmadığını söyleyen Şahin, Balıkesir’de ki yapılaşmanın yanlışlığına dikkat çekti ve yamaçların imara açılması gerektiğini söyledi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, 2019 yılının son oturumunu
gerçekleştirirken,  İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Bayram Şahin “Deprem gerçeği ve Balıkesir’deki hazırlıklar” konusunda meclis üyelerini bilgilendirdi.

2019 yılında yürürlüğe giren ‘Türkiye Deprem Tehlike Haritası’na göre; Balıkesir ilinin ve Marmara Bölgesi’nin deprem kuşağında yer aldığını belirten Şahin, ” Balıkesir merkezi ile birlikte Edremit ve Bandırma riskli alanlarda bulunmaktadır. Balıkesir ilimizde ve Marmara bölgemizde mutlaka ama mutlaka deprem olacak. Fakat ne zaman, nasıl, hangi büyüklükte olacak, kimleri etkileyecek, denizde mi, karada mı olacak bundan hiç bir bilgimiz yok. Zamanla ilgili bir şey söylemek doğru değil.  Ama 100 yıl sonra olur ama 5 saat sonra  olur ama 5 gün sonra olur. Nasıl ne zaman öleceğimiz belli değil, afetlerin de  ne zaman olacağı belli değil. Deprem konusunda her zaman hazırlıklı olmalıyız. AFAD olarak biz her zaman hazırlıklıyız”

BALIKESİR’DEKİ BÜYÜK DEPREMLER

Balıkesir ilinde yaşanan depremlere dikkat çeken Şahin, Bigadiç’te 1942’de meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki  depremde 16 , Ayvalık’ta 1944’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 30 kişinin öldüğünü anımsattı.  Şahin, Gönen’de 1953’deki 7.2 büyüklüğünde (235 ölü) , Manyas’ta 1964’de 7.0  büyüklüğünde (23 ölü)  depremler yaşandığını sözlerine ekledi.

“1999 ÖNCESİ YAPILAN BİNALAR DEPREME HAZIR MI”

1999 depreminin büyük bir ders olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi:

“1999 depreminden sonra yapılan binalar daha sağlam daha kullanışlı. Biz AFAD olarak hazırız ama 1999 öncesinde yapılan binalar hazır diyemeyeceğim. Son 20 yılda imara açılan binaların zemin etütleri yapılıyor. Bu arada şunu da söylemekte hiç bir beis görmüyorum. (Balıkesir’de) neresi değerli ise,  orası bina yapmaya müsait olmayan yerler . Bahçelievler, Plevne, Paşaalanı’nda  zemin alüvyon toprak, zemin sıvılaşmasından dolayı binalarımız
ne kadar dayanaklı olursa olsun 6.5-7 büyüklüğünde bir depremde aşağı doğru gidecektir. En çok prim yapan yerlerimiz afetlere dayanıksız yerlerimiz. Bu anlamda Osmanlı’nın yaptığı gibi Koca Saatin üst tarafları  (Aygören ve Karaoğlan) , Sakarya mahallesi  gibi yamaçlar imara açılırsa,  evler buralara  yapılırsa daha uygun olacaktır”

HER İLÇEDE DEPREM GÖZLEM İSTASYONU VAR

AFAD’ın çalışmaları hakkında da bilgiler veren Şahin şöyle konuştu:

“Her ilçemizde deprem gözlem istasyonumuz var. Toplamda 35 tane deprem gözlem istasyonumuz var. ‘Afete Hazır Türkiye Projesi’ kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. İl Müdürlüğü olarak toplamda 71 bin 319 kişiye temel afet bilinci eğitimleri verdik, eğitimlerimiz devam ediyor. Son yaşadığımız depremin ardından Vali Ersin Yazıcı başkanlığında toplanmış olduğumuz koordinasyon kurulunda alınan kararlar doğrultusunda; STK’lara, kamu kurum kuruluşlarına, jandarmaya, emniyete AFAD olarak yetersiz kalacağımızı düşünerek bütün kamu kurumlarına çadır kurma eğitimlerine başladık. Balıkesir AFAD yalnız çalışmıyor. Balıkesir İl Afet Müdahale Planı Hizmet Gruplarımız var. 26 hizmet grubumuzun; 8’i AFAD İl Müdürlüğümüzde, 2’si Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde, 2’si Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde, 2’si Karayollarında olmak üzere diğer hizmet gruplarımızın hepsi afet durumlarında harekete geçiyor. Kurumlarımızın her biri olası bir afet durumunda ne yapacağını biliyor, bu konuda hazırız. Bunların toplantısı yılda iki kez Vali Ersin Yazıcı başkanlığında kurum yöneticilerimizle birlikte gerçekleştiriliyor.”

AFETE HAZIR OKUL, AFETE HAZIR İŞ YERİ

“Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz, afetler öncesinde ‘Afete Hazır Türkiye Projesi’ kapsamında; afete hazır okul, afete hazır işyeri, afete hazır gönüllü gençler ve afete hazır Türkiye olmak üzere hazırlıklarına devam ediyor. AFAD yerleşkemiz, Balıkesir İl Müdürlüğümüzün bulunduğu TOKİ yerleşkesinde yaklaşık 30 dönüm bir alan içerisinde bulunuyor. Bu alan içerisinde Türkiye’de 26 yerde bulunan, bir tanesi de bizde olan AFAD Lojistik Depomuz bulunuyor. Aynı alan içerisinde tüm çağrıların tek noktada birleştiği; 122 çağrı Merkezimize düşerek burada çağrı alıcılarımızla irtibata geçiyorlar. AFAD İl Müdürlüğü ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin bulunduğu bir alan, arama-kurtarma depomuz ve araçlarımızın bulunduğu bir alan ve yine en önemlisi afet ve acil durumlara müdahale etmek üzere yerleşkemizde acil durumlar için helikopter pistimiz bulunuyor. AFAD Lojistik Depomuz tabii ki bu bölgeye hitap etmekte Marmara Bölgemizde bulunan bütün illerimize destek amacıyla; çadır, battaniye, yatak, çarşaf ne varsa afet ve acil durumlarda ihtiyacı olan vatandaşlarımızın hizmetinde. İl Müdürlüğümüz 5 şubeden oluşuyor, 72 personelle çalışıyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında biz bütün kurumlarımızla beraber seferber olup afetlere müdahale ediyoruz.”

TOPLANMA ALANLARI

Toplanma ve barınma alanları hakkında da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyelerini bilgilendiren Şahin şunları söyledi:

“Toplanma alanları barınma alanı değildir, toplanma alanları vatandaşlarımızın afetten sonra ilk buluşacakları yerdir. Afetten sonra sağ kalan vatandaşlarımızın evlerine en yakın yerlerdeki; park, okul bahçesi, meydan buralar toplanma alanlarıdır. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık bunun sonuncunda şu anda Balıkesir İl Müdürlüğümüzde ve ilçelerimizde bin 158 toplanma alanımız var. Türkiye genelinde sisteme kayıtlı 16 bin 740 tane toplanma alanı var. Ben, Balıkesir’deki tüm belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum bu konuda Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz. Bu belediyelerimizin duyarlılığından kaynaklı bir başarı çünkü toplanma alanlarını onlar tespit ediyor. Afetlerden sonra barınma alanlarımızda;  Bigadiç yolu üzerinde Halalca ve Ayşebacı’de  olmak üzere 1 milyon 200 bin dönüm alanı belirledik. Bu anlamda; Fen İşleri Daire Başkanlığı ve BASKİ ile altyapı sorunlarını çözmek için  toplantılar yaptık, elektrik konusunda da UEDAŞ’la çalışmalarımızı yaptık.  Bandırma ve Edremit ilçeleri de barınma alanlarını bize bildirdiler.”  (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP