“AFAD MERKEZLERİ BÜYÜK İLÇELERDE DE KURULMALI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 17:33

“AFAD MERKEZLERİ BÜYÜK İLÇELERDE DE KURULMALI”

“AFAD MERKEZLERİ BÜYÜK İLÇELERDE DE KURULMALI”
Son Güncelleme :

27 Kasım 2020 - 19:14

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Bandırma ve Edremit gibi merkeze uzak, nüfusu büyük ilçelere AFAD Merkezi kurulmasını gündeme getirdi. Bakan Soylu’nun da bu konunun araştırılması için talimat verildiğini belirten Aytekin, ” Umarım en kısa sürede bu konuda bir yol alınır. Bakanlığın ve bürokrasinin konuya sıcak bakması deprem coğrafyası olan ülkemiz adına önemli bir gelişmedir. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bütçe görüşmelerinde komisyon aşamasının sonuna yaklaşılırken, son olarak İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yetkileri İçişleri Bakanlığına aktarılan AFAD’a ilişkin çarpıcı değerlendirmeler, CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’den geldi. Balıkesir üzerinden örnek vererek, Bandırma ve Edremit ilçelerinin merkeze uzaklığını anımsatan Aytekin “ilçe merkezlerinde AFAD organizasyonunun kurulması olası bir afet anında zamanla yarışma konusunda avantaj sağlayacak. Konuyu bakan yardımcısı Muhterem İnce’yle de görüşmüştük. Bu konu siyaset üstü bir konu. İlçelerde AFAD organizasyonu kurmayı düşünüyor musunuz?ö diye sordu.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’in komisyonda yaptığı konuşma şöyle:
“Sayın Başkan, Sayın Bakan, değerli bürokratlar, sayın milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bakanlığın 2021 yılı bütçesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 2020 yılı âdeta deprem, doğal afet ve salgın yılı olmuştur. Bu vesileyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum.

Sayın Bakan, 2021 deprem konusunda canımızı yakan bir yıl oldu. İstanbul, Elâzığ, Malatya ve son olarak İzmir’de deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleştik. Görünen o ki, deprem anındaki koordinasyon eksikliği ciddi sorunlara sebep oluyor. Bütün koordinasyon AFAD elinde toplanıyor, daha evvel Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü vardı. Bu iki kurum kapatılarak bütün sevk ve organizasyon AFAD bünyesinde toplandı.

AFAD yalnızca il merkezlerinde kuruluyor ve bütün il geneline tek merkezden ulaşılıyor. Burada belirli nüfus yoğunluğu ve il merkezine uzaklığı ölçü alarak ilçe merkezli AFAD organizasyonlarına da ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek vermek gerekirse, seçim bölgem olan Balıkesir de oldukça geniş bir coğrafya; kuzeyinde Bandırma, güneyinde Edremit Körfezi bulunuyor; her iki ilçe de bulundukları bölgelerin merkezleri niteliğindedir. Coğrafyanın genişliği nedeniyle örneğin, güneyinde yaşanacak olası bir depremde il merkezinden Edremit’e AFAD ekiplerinin ulaşmasına kadar geçen sürede koordinasyon sorunu yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum telafi edilemez, olumsuz bir tabloya sebep olabilecek niteliktedir.

DEPREM SİYASİ SAİKLER İLE ELE ALINAMAZ!

Depremin siyasi saiklerle ele alınmaması hepimizin ortak düşüncesidir. Bu yüzden konuyla ilgili yasa teklifi sunup Genel Kurulda reddedilmesini de doğru bulmuyoruz. Bahsettiğim şartlar göz önüne alınarak AFAD Kanunu’nda değişiklikle, ilçe merkezlerinde bu yapılanmaların kurulması gerekiyor. Bu ihtiyacın giderilmesi için bir an önce sürecin hızlandırılarak, nüfus ve mesafe şartları göz önüne alınarak bu kriterleri sağlayan ilçeler düzeyinde de AFAD örgütlenmesi şemaları kurmayı düşünüyor musunuz? AFAD’ın stratejik planda, GZ analizinde belirtilen zayıf yönleri arasında ciddi tespitler var, bunların yazılması da önemli. Örneğin, depremde toplanma alanları olarak gösterilen yerlerin imara açılması bu zayıf yönlerin en önemlilerinden biridir. Benzer şekilde, aynı planda haklı bir tespit yapılmış: Afet ve acil durum mevzuatının tek bir hizmet kanununda bütünleşmemesi. Bu iki konu ülke olarak canımızı yakacak bir konu, bunların çözümünü bekliyoruz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konunun araştırılması için talimat verdiğini belirten Aytekin, “Umarım en kısa sürede bu konuda bir yol alınır. Bakanlığın ve bürokrasinin konuya sıcak bakması deprem coğrafyası olan ülkemiz adına önemli bir gelişmedir. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.