AENEAS’IN İZİNDE TARİHİ YOLCULUK SÜRÜYOR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

26 Kasım 2021 - 15:23

AENEAS’IN İZİNDE TARİHİ YOLCULUK SÜRÜYOR

AENEAS’IN İZİNDE TARİHİ YOLCULUK SÜRÜYOR
Son Güncelleme :

27 Ekim 2021 - 0:29

Avrupa’da çok iyi bilinen bir efsane olan, antik Roma’nın atası ve kurucusu kabul edilen Aeneas’ın Edremit’te ki Antandros antik kentinden başlayan ve İtalya’ya kadar uzanan yolculuğunu anlatan Uluslararası Aeneas Kültür Rotası,  bu kez Güre’de Aeneas Rotası Derneği, Edremit Belediyesi ve Roma Sapienza Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyumda ele alındı. 

Avrupa Konseyi tescilli Türkiye’den başlayan ilk kültür rotası olan , Edremit’in ve bölgenin turizm potansiyeline önemli katkısı olacak Uluslararası Aeneas Kültür Rotası ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Avrupa Birliği’nin “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı” kapsamında finanse edilen  Aeneas Rotası Derneği ile Edremit Belediyesi ile Roma Sapienza Üniversitesi’nin birlikte yürütmekte olduğu “Aeneas’ın izinde; Türkiye ve İtalya Arasında Ortak Kültür Mirası” projesi kapsamında Troas ve Latium bölgesine ki Aeneas; Mitoloji Ve Arkeoloji Uluslararası Arkeolojik Sempozyumu Edremit’in Güre’de gerçekleştirildi.

Sempozyumda İtalya’dan ve Arnavutluk’tan gelen konuklarla birlikte akademisyenler, arkeologlar, Antandros ve Troya kazılarını yürüten ekipten temsilciler sunumlarını yaptı. Sempozyuma Kültür ve Turizm Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı temsilcisi İlkay İvgin, İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Francesca Licordari, Arnavutluk Butrint Kazı Başkanı Dr. Erlind Sulo katılarak açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Siena Üniversitesi Profesörü Mario Lentano, Colosseum Arkeolojik Park Direktörü (UNESCO) Alfonsina Russo dijital ortam üzerinden görüntülü olarak toplantıya katıldı.

Açılışta konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Aeneas Kültür Rotası’nın tarih, turizm ve kültür mirası açısından ilçenin en önemli değerlerinden olduğunu vurguladı. Başkan Arslan, “Edremit Belediyesi olarak Virgilius’un Homeros’un ve daha nice kaynağı atıf yaptığı Aeneas’ın yolculuğundaki liman şehirlerini bir araya getirmek için bir hayal kurduk. Uluslararası düzeyde Aeneas Rotası Çalıştayı düzenledik. 2018 yılında yine uluslararası düzeyde yerel yönetimlerle işbirliği kurduk. Devamında önemli buluşma ve görüşmeler gerçekleştirdik. Sizleri yormamak adına daha fazla detaya girmiyorum. Son 3 yıldır konuyu gündemimizden hiç düşürmedik. Sürekli yolculuğun izini sürdük. Başta Sayın Valimiz olmak üzere geçen herkese, ayrı ayrı ve bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Truva’dan kaçarken, elinde küçük oğlu ve sırtında yaşlı babasını taşıyarak, Avrupa medeniyetini kuran tıpkı kahraman Aeneas gibi bizler de tarihimizi sırtımızda, geleceğimizi elimizde tutarak barış, kardeşlik ve yeni kalkınma ufuklarına doğru hep birlikte yürüyeceğiz.” dedi. (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.