DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN728.8890.59

ADLİYE BÖLÜNDÜ, İCRALAR BİRLEŞTİ… 

Yayınlanma Tarihi :
ADLİYE BÖLÜNDÜ, İCRALAR BİRLEŞTİ… 

Okulların açılmasına günler kala yol çalışmalarını ana arterlere taşıyan BBB gibi, adliye de tam yeni adli yıl başlangıcında hummalı bir değişikliğe gömüldü.

Pek çok vatandaşın haberi yok.

Artık ek adliye binamız var.

Ve de tek icra dairemiz.

Önce ek bina olayına bakalım…

Açıldığı an zaten dar gelen; inanılmaz büyük devasa bir bahçeye düdük kadar inşa edilen ve yine inanılmaz bir proje ile iç alanlarında yine devasa boşluklar bulunan Balıkesir Adalet Sarayı’nın mevcut binası zaten başlangıcında şaka gibi bir yeni binaydı!

Çarşı merkezden taşınan adliye birimleri yeni adalet sarayına sığamadı, bazıları bodrum katına indi.

Sonra bahçedeki konteynerlara bazı icralar geçirildi.

I-ıh olmadı, daha ilk gün minnacık adliye Balıkesir’in ihtiyacı yanında sıfıra sıfır kaldı.

N’apsın başsavcılık tek başına; elini tutan siyasetçi olmayınca, her gelen başsavcı yeni alan yaratmak için o iç boşlukları kapatmaya başladı sıra sıra…

Koridorlardan odacıklar yaratıldı, her alana odacık konduruldu.

Yetmedi.

N’apsın başsavcılık tek başına; elini tutan hukukçu milletvekilleri bastırmazsa Ankara’ya, yerel idarelerle dirsek temasına girişildi bir ara…

BBB desteği ile çelik konstrüksiyon ek bina yapılması gündeme geldi o geniş bahçeye…

Bu sırada sıkışıklık had safhaya çıktığından otel holü gibi geniş giriş alanına da bürolar konduruldu, yeni adalet sarayı dediğimiz bina, kısa sürede içten gecekondu gibi bir bina haline döndü.

Yetmedi..

Ama bu arada BBB destekli çelik konstrüksiyon ek bina işi de nedendir bilinmez yattı kaldı.

N’apsın başsavcılık tek başına; hukukçu milletvekillerimiz her aşamayı ve sıkıntıyı bildikleri halde yıllar ve yıllardır devasa adliye bahçesinin bir tarafına 6-7 ayda bitirilebilecek bir ek bina inşa ettiremediler.

Hatta konteynerların kaldırılıp sadece o bölgeye yeni bir bina yapılabilse ve keza otoparkın bir bölümünden de alınsa şimdi bütünlüğü bozulmamış olacaktı adliyemizin, olmadı, adliye bölündü…

Hem de ne bölünme.

Nasıl açıldığı anda dar gelen adalet sarayı güya yeni bir binaysa, yeni kiralanan veya tahsis edilen TCDD Caddesi olarak tanımlı caddedeki bina da hayırlara vesile olsun berbat bir darlık ve sıkışıklıkta!

Nefessiz, küçücük odalar, kaç ay idare edeceği bilinmeyen, çay ocağının bile çay vermekte zorlandığı, mübaşirine oturacak yer bulamayan ve koca Balıkesir’e hiç mi hiç yakışmayan bir ek bina…

Bazı meslektaşlar avukatların bekleme alanları için “hücre evi” tanımlaması yapıyorlar iyi mi?

Nefes alamayınca benzetmeye kızabilir misiniz?

Devlet aklına bu yüzden her zamanki gibi şaşmamak mümkün değil.

Koca bahçe nasıl değerlendirilmez, nasıl bir formül bulunamaz; hadi bulunamadı diyelim, böyle yetersiz bir bina hangi ihtiyaca göre tercih edilir anlamak mümkün değil.

Ki ayrıca, Telekom’dan boşalan bu bina ile ilgili personelin istisnasız tümünün, depreme dayanıklılık tereddütleri de giderilmiş değil.

Velhasıl… N’apsın başsavcılık; elinden milletvekilleri tutmayınca, Ankara’ya bastırmayınca, yıllar ve yıllardır süre gelen sıkıntıyı çözemeyince… Hukukçu vekiller el vermeyince…

Bölündü adliye.

İcra Dairesi, İcra Mahkemeleri, Kadastro Mahkemesi, Asliye Hukuk Mahkemeleri artık nefes alınmaz dapdaracık yeni ek binada, gözün aydın Balıkesir; ne hale geldi Adliyen? Çilesi sana ve çalışana!..

Gelelim diğer konuya.

Adliye bölünürken ek binada bir de icra daireleri birleştirildi… Eskiden beş icra dairesinin bulunduğu ilimizde bir süre önce 5.icra kapatılmış ve dosyalar 1.icraya devredilmişti… Şimdi Bakanlığın, birkaç yıl önce pilot olarak başlattığı tek icra dairesi olayından Balıkesir de nasibini aldı. Artık tek icra dairemiz var ve dosya sayıları da yüzbinleri aşmış durumda.

Ne akla hizmet ve nasıl bir fayda, işleyen sistemi bozmakta üstümüze olmadığı için garip ötesi bir hale dönen icra işlemlerinden Balıkesir’e de piyango vurdu.

Bu uygulamanın ne fayda getireceği hususunda uygulayıcı icra müdürleri, müdür yardımcıları, personeli ile nasıl ve ne ölçüde kafa kafaya verdi Bakanlık?

Hadi canım siz de!

Velhasıl…
Yeni adli yıla acı bir adli şenlikle girdi Balıkesir.

Son soru; yeni ek bina depreme dayanıklı mı?..

Telekom kaçar gibi çıkarken bırakın adliyeyi, o binanın kullanılması doğru mu?..

Bu bina ücretsiz tahsis edildiyse nasıl; kiralandıysa kira bedeli ne?..

Balıkesir milletvekilleri ilgilenir mi konuyla?

İstenirse 8-10 ayda adliye bahçesi yine ihya edilebilecekken!

Buyrun; cevapları bekliyoruz.

YORUM YAP