DOLAR 32,6335 % 1.49
EURO 35,5706 % 1.3
STERLIN 41,8012 % 1.37
FRANG 36,7329 % 2.25
ALTIN 2.444,05 % 0,57
BITCOIN 70.525,15 1.838
Yayınlanma Tarihi :

ADIM ADIM 19 MAYIS

ADIM ADIM 19 MAYIS

1.  Bandırma Vapuru ile atılan ilk adım; Gemi 1878 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde inşa edilmiştir. Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi Torocaderto adı altında 5 yıl çalıştırdı. Bu sürede iki kere daha el değiştirdi ve 1894 yılında Türk bayrağı çekilerek, adı Panderma olarak değiştirildi. Deniz Yolları İşletmesi, Osmanlı Denizcilik İşletmesi olunca geminin adı Bandırma olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirildi.

2.  Düşmanlar bütün yurdu ele geçirmeye başlamıştı.Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Yunanlılar, Ermeniler tarafından yurdumuz işgal edilmeye başlanmıştı.

3.  “Ya İstiklal Ya Ölüm” ilkesiyle savaşa başlandı.

4.  Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışı ile tüm ülkeyi kurtaracak bir hareket başlatmıştı. Türklerin esir edilemeyeceğini, her zaman hür yaşayacağını, bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini, pes etmeyeceğini ve Türk topraklarının işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya gösterdi.

5.  Milletimiz yaşlısı, genci, çocuğu, kadını ile mücadeleye katıldı…

6.  Atatürk’ün milli birlik ve dayanışmayı gerçekleştirmek için çıktığı yolculuk milletin güçlenmesini sağlamıştı. Atatürk bu savaşta gerçekten tüm gücünü ve millet sevgisini ortaya koyarak savaşmış ve bir konuşmasında “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiştir.

7.  Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, tarih sahnesinde bir kez tam bağımsızlığını elde etmek için çıktığı yolda kesin zafer kazandığı günlerin başlangıcıdır.

8.  Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetimizin savunulması ve korunması görevini yeni kurulan Türk devletinin dinamik gücü olarak gördüğü Türk gençliğine emanet etmiş ve bu vesileyle de Samsun’a çıktığı ve Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’na başladığı bugünü Türk gençlerine ve gençliğine armağan etmiştir.
20 Haziran 1938’den itibaren Gençlik ve Spor Bayramı adıyla Milli Bayramlarımızın arasına girmiştir.

9. 7 Mart 1981’de Gençlik ve Spor Bayramı’na ‘Atatürk’ü Anma’ ibaresi eklenmiştir…

19 Mayıs 1919, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra topraklarımızın yabancı işgalinde bulunduğu günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün çözüm arayışı içinde Bandırma vapuru ile Samsun’a çıktığı tarihtir ve yaşatılmalıdır.

Biz de Kurtuluş savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs gününü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz.
Türkiye’nin Geleceği Gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor ve nicelerine diyoruz.

Kaynak : Eyyüp Yıldırmış

YORUM YAP